Przełęcz Furka (Furkapass) – jedna z najpiękniejszych przełęczy Szwajcarii

Przełęcz Furka, położona w sercu Alp Szwajcarskich, oferuje niezapomniane widoki i wyjątkowe doświadczenia. Warto poznać jej tajemnice i uroki. Zapraszamy do lektury artykułu, który odkryje piękno tej wyjątkowej lokalizacji.
Przełęcz Furka

Zapamiętaj!

  • Przełęcz Furka, położona w Alpach Szwajcarskich, jest znana ze swoich malowniczych widoków, krętych dróg i bogatej historii. 
  • Jest dostępna sezonowo i słynie z historycznych miejsc takich jak Hotel Belvedere, z którego roztacza się widok na cofający się lodowiec Rodan. 
  • Ta przełęcz to także miejsce znane z filmu o Jamesie Bondzie, co czyni ją atrakcyjną nie tylko dla miłośników przyrody, ale i kinematografii.

Gdzie znajduje się przełęcz Furka?

Przełęcz Furka położona jest w Alpach Szwajcarskich na wysokości 2436 m n.p.m – to część Masywu Świętego Gottharda. Stanowi naturalną granicę pomiędzy Alpami Lepontyńskimi a Alpami Berneńskimi. Przez przełęcz biegnie kręta droga, która łączy miejscowość Realp w kantonie Uri z Oberwaldem w kantonie Valais. Przyjmuje się, że trasa przez Furkę rozpoczyna się w miejscowości Gletsch, a kończy w Andermatt.

Przejazd tędy stanowi prawdziwe wyzwanie, ale jest też niezapomnianym przeżyciem. Podnosi adrenalinę, a przy tym pozwala cieszyć się widokami, które zapierają dech w piersiach.

Przełęcz Furka widok nocny na drogę

Historia przełęczy – to szlak znany od setek lat

Poprowadzenie drogi przełęczą Furka nie jest pomysłem ostatnich dziesięcioleci. Przesmyk był znany już w starożytności. W czasach Imperium Rzymskiego biegła tędy trasa wykorzystywana wówczas do przewozu towarów i przemarszu wojsk. Jednak z czasem stała się ważnym szlakiem handlowym. W XIII wieku pojawił się na niej szlak dla mułów, intensyfikując handel w regionie. Od XIV stulecia wykorzystywano ten szlak do wymiany towarów między Valais, Uri i Graubünden. 

Zobacz też:  Przełęcz Puchaczówka – perła górskich szlaków czeka na ciebie!

W 1864 roku rozpoczęła się budowa drogi, która otwarto w 1866 roku, umożliwiając łatwiejszy dostęp do tego regionu. Dzięki temu okolica mogła otworzyć się również na turystów, o czym świadczą przepiękne hotele, które powstały przy wijącej się serpentynami szosie.

Dostęp do przełęczy Furka zależy od sezonu

Podobnie jak wiele innych ulokowanych na takiej wysokości przełęczy, również Furka dostępna jest tylko sezonowo. Zwykle można z niej korzystać od początku maja do początku listopada – chociaż jesienią warto wcześniej sprawdzić komunikaty. Jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy droga pozostaje zamknięta?

Przełęcz Furka za mgłą

Dla kierowców przygotowano sprytne rozwiązanie. To alternatywna trasa Furka Car Transport, która biegnie przez tunel kolejowy, łączący miejscowości Realp i Oberwald. Samochody są przewożone pociągiem, co trwa około kwadransa. Z tej usługi można korzystać przez cały rok, niezależnie od tego czy droga przez przełęcz jest otwarta. Warto jednak skorzystać z jej dostępności, ponieważ przejazd wijącymi się serpentynami nie jest tu jedyną atrakcją.

Przełęcz Furka – atrakcje, które dostępne są w jej okolicy

Droga prowadząca przez przełęcz, choć szeroka, zawiera liczne ostre zakręty i wymaga ostrożności, szczególnie podczas opadów deszczu. W sezonie wakacyjnym ruch jest intensywniejszy, więc warto wyjechać wcześnie rano. Na trasie trzeba uwzględnić kilka punktów postojowych, które powinny zachwycić każdego turystę.

Hotel Belvedere

Hotel Belvedere, usytuowany jest tuż przy drodze na przełęczy Furka. Powstał w 1882 roku, na malowniczym zakręcie z widokiem na lodowiec Rodan. Jego unikalna lokalizacja uczyniła go popularnym miejscem wypoczynku dla podróżników i bazą dla górskich wypraw. W latach 1890 i 1903 hotel przeszedł przebudowę, zwiększając swoją atrakcyjność. Rozwój motoryzacji ułatwił dostęp do Alp, co jeszcze bardziej podniosło jego popularność. 

Jednak zmiany klimatyczne, powodujące cofanie się lodowca Rodan, zmniejszyły atrakcyjność widoków. W konsekwencji hotel został zamknięty w 1980 roku, by ponownie otworzyć się dekadę później. Ostatecznie przestał działać w 2015 roku, co nie oznacza, że można go pominąć. W jego sąsiedztwie znajduje się bowiem wejście na lodowiec!

Zobacz też:  Sowia Przełęcz – poczuj ducha gór w Sudetach
Przełęcz Furka hotel na zakręcie

Lodowiec Rodan

Zmotoryzowani mogą zatrzymać się przy hotelu Belvedere, by wejść na punkt widokowy, który ukazuje topniejący lodowiec Rodan, a także do jego wnętrza. Wykuto tam korytarze oraz lodowe sale, które dostępne są dla turystów (wejście odpłatne). Robi to naprawdę imponujące wrażenie.

Planując zwiedzanie okolicy, warto dobrze się wyekwipować, ponieważ nawet przy ładnej pogodzie pogoda bywa zdradliwa. Podstawą są oczywiście wygodne i stabilne buty trekkingowe (najlepiej za kostkę), ale na wysokości, na jakiej położona jest przełęcz Furka, warto mieć także odzież turystyczną i trekkingową (kurtki, bluzy, czapki). Kupisz to wszystko w jednym miejscu – w sklepie sportowym, takim jak Decathlon.

Przełęcz Furka „zagrała” w filmie!

Nie mogliśmy pominąć tej informacji – przełęcz Furka została wykorzystana do zdjęć plenerowych w filmie „Goldfinger”. To jedna z pierwszych produkcji o przygodach Jamesa Bonda, w której rolę agenta 007 zagrał Sean Connery. Kręcono tam scenę pościgu samochodowego. Na ekranie można zobaczyć hotel Belvedere oraz lodowiec. Jest to kolejny powód, dla którego warto tu przyjechać.

Przełęcz Furka to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Szwajcarii

Przełęcz Furka, dzięki swojemu zróżnicowanemu charakterowi i bogatej historii, jest miejscem, które dostarcza wyjątkowych wrażeń. Poza trudnościami związanymi z jazdą po jej krętych drogach oferuje też przepiękne widoki i niezapomniane atrakcje. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts