Zapamiętaj!
- Przełęcz Kołowrót, położona w Beskidzie Śląskim, jest atrakcyjnym celem wycieczek, oferując malownicze widoki i różnorodne szlaki turystyczne.
- Dostępna głównie pieszo, stanowi świetny punkt wyjścia do eksploracji regionu, z węzłem szlaków prowadzących m.in. na Szyndzielnię i Klimczok.
- Otoczona lasami, stanowi naturalną granicę między Bielsko-Białą a Bystrą, będąc doskonałym miejscem dla miłośników przyrody i górskich wędrówek.
Przełęcz Kołowrót – gdzie się znajduje?
Przełęcz Kołowrót zlokalizowana jest na wysokości około 778 m n.p.m., stanowi wyjątkowe miejsce w północno-wschodnim ramieniu Szyndzielni. Otoczona lasami, stanowi naturalną granicę pomiędzy miastem Bielsko-Biała a wsią Bystra. Ten malowniczy zakątek jest doskonałym punktem wyjścia do eksploracji Beskidu Śląskiego. Stoki przełęczy, opadające do potoków Bysterka i Olszówka, pokrywa gęsty las, tworząc idealne warunki dla pieszych wędrówek.
Miejsce to lubią zarówno mieszkańcy okolicznych miast i miasteczek, jak i turyści, których tu nie brakuje. Warto wiedzieć, jak zaplanować pobyt, by zobaczyć jak najwięcej.
Jak dotrzeć na przełęcz Kołowrót?
W przeciwieństwie do innych popularnych przełęczy Kołowrót nie sąsiaduje z drogami, po których poruszają się samochody. Aby tutaj dotrzeć, najlepiej udać się do miejscowości Bystra, gdzie można zaparkować samochód. Dalej trzeba już iść pieszo – droga nie jest jednak trudna i dostarcza wiele radości.
Przebieg trasy na przełęcz Kołowrót
We wsi trzeba wybrać czerwony szlak, który prowadzi w kierunku Równi (610 m n.p.m.). Na Równi pod Kozią należy zmienić trasę na niebieską, biegnącą obok schroniska Stefanka na Kozią Górę. Zmiana szlaku następuje w momencie, gdy pojawią się żółte oznaczenia w kierunku Przełęczy Koziej oraz szczytu Kołowrót. Następna jest już przełęcz o tej samej nazwie.
Osoby, które planują piesze wędrówki, powinny dobrze się do nich przygotować. Mimo że trasa na przełęcz Kołowrót nie jest trudna technicznie, potrzebne będą dobrej jakości buty trekkingowe. Przydatne mogą okazać się również kijki trekkingowe. To wszystko kupisz w sklepie sportowym takim jak Decathlon.
Trasy turystyczne z przełęczy Kołowrót
Przełęcz Kołowrót rzadko bywa celem samym w sobie. Znajduje się tam węzeł szlaków turystycznych, które prowadzą w kolejne zakątki Beskidu Śląskiego. Pozostając na żółtym szlaku, można kierować się do schroniska PTTK Szyndzielnia, a następnie na szczyt Szyndzielni. Zmęczeni mogą skorzystać z możliwości wjazdu kolejką. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz wejść na wieżę widokową. Z platformy rozciąga się przepiękna beskidzka panorama.
Z Szyndzielni najlepiej udać się na Klimczok – wiodą tam trzy trasy: czerwona, żółta i czarna. Stamtąd można wyruszyć w drogę powrotną do Bystrej i zamknąć tym samym pętlę. Turyści mają już w nogach kilkanaście kilometrów. Na szczęście mogą korzystać z wypoczynku w schroniskach, które leżą przy opisanym szlaku.
Pozostałe atrakcje w okolicach przełęczy Kołowrót
Przełęcz Kołowrót nie jest jedyną z beskidzkich atrakcji. Przyjeżdżając tu na urlop, warto poznać najważniejsze miasta tej okolicy:
- Bielsko-Biała jest coraz bardziej doceniania przez turystów, którzy doceniają urok Małego Wiednia. To jedno z bardziej zielonych miast w Polsce – i to mimo faktu, że prężnie rozwijał się tu przemysł. Bielsko-Biała zachwyca zabytkowym Starym Miastem i klimatycznym zamkiem Sułkowskich. Znajduje się tu również Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Muzeum Motoryzacji, interesujące teatry oraz parki i bulwary nad Białą. Tutaj też stworzono kultowe polskie animacje, takie jak „Bolek i Lolek” oraz „Reksio”. Ich historię przybliża Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych (otwarcie zaplanowano na wiosnę 2024);
- Szczyrk to jeden z najważniejszych beskidzkich kurortów, który oferuje bogatą ofertę turystyczną. Znajdują się tu doskonałe trasy narciarskie i wyciągi, w tym popularne stacje narciarskie takie jak Szczyrk Mountain Resort. Latem miasto przyciąga miłośników górskich wędrówek i rowerów górskich. Szczyrk zachwyca również skocznią narciarską Skalite. Atrakcją są liczne szlaki turystyczne prowadzące na okoliczne szczyty, w tym na Skrzyczne.
Uwzględniając to wszystko, warto pamiętać o uroku przełęczy Kołowrót. Piękno polskich gór opiera się bowiem nie tylko na najwyższych szczytach, ale też nieco mniej eksplorowanych miejscach.
Fot. Główne: Adrian Tync via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Błatnia – szlaki, schronisko turystyczne, informacje praktyczne
- Czupel – szlaki i czas podejścia
- Przełęcz Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim. Polecana trasa turystyczna
- Czerwona Przełęcz – informacje, wysokość i mapa szlaków
- Małe Skrzyczne – jakie atrakcje czekają na turystów na szczycie?