Przełęcz Mangart – informacje i trasy na najwyższej drodze w Słowenii

Przełęcz Mangart, położona na imponującej wysokości 2072 m n.p.m., kusi turystów swoją unikalnością. Prowadzi tam najwyższa droga w Słowenii, pełna zakrętów i tuneli. Dzięki temu podczas jazdy można podziwiać niesamowite widoki na Alpy Julijskie.
Przełęcz Mangart

Zapamiętaj!

  • Droga wiodąca na przełęcz Mangart jest najwyższą drogą w Słowenii, oferującą malownicze widoki na Alpy Julijskie. 
  • Charakteryzuje się stromymi podjazdami, wąskimi serpentynami oraz pięcioma tunelami, a podróż na szczyt rozpoczyna się od schroniska Koca na Mangrtskem sedlu.
  • Z przełęczy prowadzą szlaki turystyczne na trzeci co do wielkości szczyt Słowenii.

Przełęcz Mangart i prowadząca do niej trasa

Przełęcz Mangart za chmurami

Mangartska Droga, znana z niezwykłych widoków i wyzwań, prowadzi turystów prosto na Przełęcz Mangart. Ta trasa, wiodąca na wysokości 2055 m n.p.m., jest nie tylko najwyższą drogą w Słowenii, ale również jedną z najbardziej malowniczych. Zawieszona nad przepaścią, z pięcioma tunelami wykutymi w skale, oferuje widoki na majestatyczny szczyt Mangartu i panoramę Alp Julijskich

Niezależnie od tego, czy podróżuje się samochodem, rowerem czy motocyklem, przejazd Mangartską Drogą stanowi niezapomniane doświadczenie. Jest to również wyzwanie kondycyjne – o ile nie wybiera się czterech kółek.

Droga na przełęcz Mangart – pełna wyzwań i atrakcji

Podróż rozpoczyna się w miejscowości Bovec, skąd najlepiej kierować się w stronę Włoch, przez malowniczą dolinę. Po przejechaniu przez Log pod Mangartom i monumentalny most Predel rozpoczyna się właściwa część Mangartskej Drogi. Most jest dość nowy – zastąpił poprzednią konstrukcję, którą zniszczyła lawina. Ma aż 128 metrów długości i 9 metrów szerokości.

Strome, 22% podjazdy, wąskie odcinki i dynamiczne serpentyny wymagają skupienia i umiejętności kierowcy. Płatność za przejazd (5 euro za pojazd) jest wymagana na początku drogi, która wiedzie nas wśród kamienistych zboczy i otwartych przestrzeni.

Historia i infrastruktura drogi na przełęcz Mangart

Mangartska Droga, otwarta w latach 30. XX wieku, była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana. Obecnie, dzięki pięciu tunelom i zróżnicowanemu terenowi, trasa ta stanowi jedną z najbardziej spektakularnych dróg w Europie. Most Predel, zbudowany w 2010 roku po zniszczeniu poprzedniego mostu przez lawinę, oferuje widoki na wodospad na Mangartskim potoku, dodając jeszcze więcej uroku malowniczemu krajobrazowi.

Zobacz też:  Sowia Przełęcz – poczuj ducha gór w Sudetach

Schronisko na przełęczy Mangart i jego uroki

Po przejechaniu ostatniego tunelu droga prowadzi do schroniska Koca na Mangrtskem sedlu. To nie tylko miejsce odpoczynku, ale też punkt startowy dla chcących zdobyć szczyt Mangart. W tym miejscu swój początek ma szlak turystyczny. Schronisko, zlokalizowane na zboczu przełęczy, oferuje noclegi, restaurację oraz niezbędne udogodnienia dla turystów. Jego historia sięga XIX wieku, choć obecny budynek pochodzi z 1983 roku.

Szlaki turystyczne z przełęczy Mangart

Przełęcz Mangart owce na stoku

Dojeżdżając do końcowego parkingu, natrafiamy na tablice informujące o zakazie dalszego ruchu samochodowego. Stąd można rozpocząć pieszą wędrówkę po okolicznych szlakach. 

Mimo iż parking jest położony na wysokości 2055 m n.p.m., zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem miejsca do parkowania. Wiele osób podejmuje ryzyko, by podjechać możliwie blisko do przełęczy. Tablice ostrzegają, że odbywa się to na własną odpowiedzialność

Z przełęczy Mangart na szczyt

Mangart to góra o wysokości 2679 m n.p.m. To trzeci szczyt Słowenii – wyższe są jedynie Triglav i Škrlatica – który ta dzieli z Włochami. To częsty cel turystów chcących napawać się niesamowitymi widokami. Szczyt Mangartu można zdobyć na dwa sposoby:

  • Via Ferrata Slovenia – szlak słoweński jest oznaczony jako bardzo trudny. Trasa ta wiedzie przez stromy wąwóz, gdzie istnieje ryzyko osuwających się skał. Z tego powodu droga ta nie jest zalecana dla osób cierpiących na lęk wysokości. Wejście tym szlakiem na szczyt Mangart zajmuje około 1 godziny i 45 minut i wymaga dobrego przygotowania fizycznego oraz doświadczenia w górskich wędrówkach;
  • Via Ferrata Italiana – szlak włoski jest uznawany za mniej wymagający i lepiej nadaje się dla mniej doświadczonych wędrowców, a także dla rodzin z dziećmi. Jednak nawet na tym szlaku istnieje pewne ryzyko, szczególnie na tzw. platformie od strony północnej, gdzie nawet latem może zalegać śnieg. Wejście tym szlakiem na szczyt zajmuje około 2 godzin. Ważne jest, aby być przygotowanym na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne, które są typowe dla górskich terenów.

Każda z tych tras oferuje wyjątkowe doświadczenia i zapierające dech w piersiach widoki, stanowiąc atrakcję dla miłośników wspinaczki i pieszych wycieczek górskich. Wejście i zejście ze szczytu może zająć nawet 6 godzin, dlatego warto pamiętać o odpowiednim ekwipunku. W sklepie sportowym Decathlon znajdziesz wszystko, co potrzebne, by sprostać temu wyzwaniu. Przydadzą się nie tylko buty trekkingowe oraz sprawdzona odzież trekkingowa, ale także akcesoria turystyczne (np. kijki, kompasy, lornetki).

Zobacz też:  Przełęcz Jabłonkowska – informacje, jak wejść?

Przełęcz Mangart, łącząc malownicze krajobrazy z ekscytującymi trasami, stanowi doskonałe miejsce dla miłośników gór i przyrody. Zarówno podczas jazdy, jak i pieszych wycieczek, odkrywa przed turystami niezliczone możliwości do przeżywania niezapomnianych przygód w sercu Alp Julijskich.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts