Przełęcz Gromadzka (przełęcz Obidza) – informacje o trasach i wejściu

Przełęcz Gromadzka (przełęcz Obidza) jest położona w malowniczym Beskidzie Sądeckim. Przecinają się tutaj szlaki, które pozwalają turystom odkrywać piękno okolicy. Jak zaplanować wędrówkę, by zobaczyć jak najwięcej?
Przełęcz Gromadzka

Zapamiętaj!

  • Przełęcz Gromadzka (znana również jako przełęcz Obidza) w Beskidzie Sądeckim jest kluczowym punktem dla turystów.
  • Znajdują się tu różnorodne szlaki piesze, rowerowe i konne. 
  • Z przełęczy roztaczają się spektakularne widoki na Tatry, Pieniny i inne części Beskidu Sądeckiego.

Charakterystyka Przełęczy Gromadzkiej (przełęczy Obidza)

Przełęcz Gromadzka – przełęcz Obidza to nazwa, która również funkcjonuje w nomenklaturze – z wysokością 938 m n.p.m., stanowi ważny punkt w krajobrazie Beskidu Sądeckiego. Jest to przełęcz niestandardowa, różniąca się od typowych zworników górskich. Położona jest w grzbiecie łączącym Wielkiego Rogacza z Eliaszówką, przez Przełęcz Gromadzką. Biegnie tędy również granica polsko-słowacką. Jej położenie, choć nie do końca wyraźne, stanowi kluczowy element w orientacji na szlakach.

Przełęcz znajduje się w połowie drogi pomiędzy Szczawnicą a Piwniczną-Zdrojem. To popularne turystyczne kurorty oraz chętnie odwiedzane uzdrowiska.

Położenie i otoczenie przełęczy

Północne stoki przełęczy Obidza schodzą ku dolinie potoku Czercz, a południowe – do Wielkiego Lipnika. Przełęcz wyznacza umowną granicę między Pasmem Radziejowej a Górami Lubowelskimi. Obszar ten, ze względu na swoje położenie, oferuje różnorodne atrakcje zarówno dla pieszych, jak i miłośników jazdy konnej czy kolarstwa górskiego.

Z pewnością warto zdecydować się na urlop w tej okolicy. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą narzekać na brak zajęć ani atrakcji.

Jak dotrzeć na przełęcz Obidza?

Przełęcz jest dostępna dla turystów, ponieważ leży niedaleko utwardzonej drogi. Można tu bez problemu dojechać samochodem, chociaż w końcowym etapie trasy jest dość wąsko. U celu czeka jednak spory parking oraz drewniane wiaty. Na przełęczy znajduje się też gospodarstwo, bacówka oraz schronisko. Jednak najważniejszy jest węzeł szlaków turystycznych.

Zobacz też:  Przełęcz Rydza-Śmigłego – szlak na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym
Przełęcz Gromadzka szlaki
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szlaki turystyczne z Przełęczy Gromadzkiej

Szlaki turystyczne z Przełęczy Gromadzkiej zapewniają dostęp do różnych części Beskidu Sądeckiego:

  • niebieski szlak pieszy łączy przełęcz Rozdziela z Wielkim Rogaczem;
  • czerwony szlak prowadzi z Jaworek przez przełęcz do Piwnicznej-Zdroju;
  • zielony szlak umożliwia dotarcie z Piwnicznej-Zdroju do Eliaszówki. 

Dodatkowo, zielony szlak rowerowy i Transbeskidzki Szlak Konny rozwijają możliwości eksploracji tego regionu. Każdy turysta powinien się do tego dobrze przygotować. Na pewno należy zadbać o swój ekwipunek. Buty turystyczne, kijki trekkingowe, a także odzież turystyczna i trekkingowa to coś, co warto kupić. Potrzebny sklep można kupić w sklepie Decathlon.

Pozostałe atrakcje w rejonie przełęczy

Oprócz szlaków Przełęcz Gromadzka oferuje również inne atrakcje. W rejonie przełęczy znajdują się schroniska agroturystyczne, takie jak Bacówka na Obidzy czy Chatka Wątorówka, które zapewniają zakwaterowanie i lokalne przysmaki. Dodatkowo obszar ten słynie z rzadkich gatunków roślin, jak ostrożeń dwubarwny, co czyni go interesującym miejscem dla botaników.

Przełęcz Obidza słynie też z panoramicznych widoków. Polany, takie jak Litawcowa, oferują niezapomniane perspektywy na Tatry, Pieniny i Beskid Sądecki. Przysiółek Obidza, położony na północnych stokach przełęczy, zapewnia widoki na dolinę Popradu. Te malownicze krajobrazy są istotnym elementem atrakcyjności Przełęczy Gromadzkiej.

Przełęcz Gromadzka, jako ważny punkt na mapie turystycznej Polski, odgrywa kluczową rolę w kulturze i turystyce regionu. Jest miejscem, gdzie można doświadczyć unikatowej symbiozy natury, historii i aktywności fizycznej. Wpływa na rozwój lokalnej społeczności, zarówno poprzez turystykę, jak i poprzez zachowanie tradycyjnych form gospodarowania terenem górskim.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Przełęcz Karb – tajemnicze wrota Kościelca w Tatrach Wysokich
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts