Przełęcz pod Tokarnią – mało znana, ale ciekawa trasa

Przełęcz pod Tokarnią to miejsce w Pieninach, gdzie natura łączy się z przygodą. Odkryj sekrety tego niezwykłego miejsca wraz z naszym przewodnikiem. Czy jesteś gotowy na interesującą wyprawę?
Przełęcz pod Tokarnią

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz pod Tokarnią to atrakcyjna, ale jeszcze nie w pełni odkryta trasa turystyczna w słowackich Pieninach.
  • Charakteryzuje się bogatą i różnorodną fauną i florą.
  • Podczas wizyty warto przemierzać liczne szlaki, obserwując lokalne zwierzęta i rośliny, w tym te endemiczne.
  • Zmienne warunki pogodowe na przełęczy wymagają właściwego przygotowania, w tym odpowiednich ubrań i akcesoriów.

Najważniejsze informacje o Przełęczy pod Tokarnią

Przełęcz pod Tokarnią w pieninach
Fot.: I, Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Przełęcz pod Tokarnią jest perłą wśród pienińskich tras górskich. Leży na wysokości 720 m n.p.m. i znajduje się na terenie jednego ze słowackich parków narodowych. Oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale i wyjątkowe szlaki, które każdego roku przyciągają miłośników górskich wędrówek. 

Zanim jednak zdecydujesz się na eksplorację tego miejsca, powinieneś dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy!

Miejsce jest też znane jako Lesnické Sedlo.

Dotarcie do Przełęczy pod Tokarnią

Do Przełęczy nad Tokarnią możesz łatwo dotrzeć samochodem. Znajdziesz tam płatny parking, dzięki któremu nie będzie konieczne szukanie miejsca do zaparkowania. Najlepszy dojazd do tego miejsca jest z Piwnicznej-Zdroju przez Starą Lubowną lub ze Sromowiec Niżnych.

Szlaki przebiegające przez Przełęcz pod Tokarnią

Z tego miejsca stosunkowo szybko można dostać się na Wysoki Wierch, przez wiele osób uznawany za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Dotarcie na górę nie zajmie wiele czasu, długość trasy (żółty szlak) to ok. 2,5 km.

Inna opcja to podążenie czerwonym szlakiem w drugą stronę, do Wielkiego Lipnika lub Czerwonego Klasztoru.

Warunki pogodowe na Przełęczy pod Tokarnią

Przy planowaniu wyprawy na Przełęcz pod Tokarnią jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, są warunki pogodowe. 

Zobacz też:  Przełęcz Knurowska – brama do serca Gorców

Na przełęczy temperatury mogą być nieco niższe niż w okolicznych dolinach, a nagłe zmiany aury są tutaj na porządku dziennym. Nierzadko zdarza się, że słoneczny, przyjemny poranek przeradza się w pochmurne i deszczowe popołudnie. Istotne jest więc, aby przed wyruszeniem sprawdzić prognozę pogody i przygotować się na różne warunki – warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania oraz przeciwdeszczowe akcesoria. 

Co zabrać ze sobą na wyprawę?

Przygotowując się do wyprawy na Przełęcz pod Tokarnią, nie zapomnij spakować wszystkiego, co niezbędne do komfortowego i bezpiecznego przeżycia przygody. Ważne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednie ubrania, które ochronią cię przed zmiennymi warunkami pogodowymi – zarówno przed deszczem, jak i chłodem. Oczywiście istotne są także wygodne buty do górskich wędrówek – obuwie i odzież na takie okoliczności znajdziesz w ofercie sieci Decathlon.

Oprócz tego nie zapomnij też o wystarczającej ilości wody i przekąskach, które dostarczą ci energii podczas wędrówki. A na koniec zadbaj o naładowanie aparatu lub smartfona, by uwiecznić piękne obrazy na Przełęczy pod Tokarnią.

Przełęcz pod Tokarnią – podsumowanie

Każdy miłośnik natury i aktywnego spędzania czasu powinien rozważyć wyprawę w te magiczne zakątki. Przygotuj się odpowiednio do wyprawy, zachowaj ostrożność, a Przełęcz pod Tokarnią z pewnością odsłoni przed tobą swoje najpiękniejsze tajemnice!

Fot. Główne: I, Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts