Schronisko PTTK Trzy Korony – gdzie się znajduje, jak dojechać, szlaki

Schronisko PTTK Trzy Korony to idealne miejsce na wypoczynek w sercu Pienin. Położone u stóp najsłynniejszego pienińskiego szczytu, oferuje niezapomniane widoki i doskonałą bazę wypadową do górskich wędrówek. Co warto wiedzieć o tym miejscu?
schronisko pttk trzy korony

Gdzie znajduje się schronisko PTTK Trzy Korony?

Tego miejsca nie trzeba przedstawiać amatorom górskich wędrówek. Jest to bowiem jedno z najsłynniejszych górskich schronisk turystycznych. Oferuje odpoczynek przed dalszą wędrówką oraz noclegi – można więc zaplanować tu nawet pobyt długoterminowy. Na pewno jest kuszącą perspektywą dla amatorów aktywnego wypoczynku.

Schronisko PTTK Trzy Korony położone jest w Sromowcach Niżnych, malowniczej miejscowości w województwie małopolskim. Usytuowane na wysokości 470 m n.p.m, znajduje się tuż pod szczytem Trzech Koron (982 m n.p.m.), od którego wzięło swoją nazwę. Z okien pokoi roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na przełom Dunajca, Tatry Bielskie, Pieniny (polskie i słowackie) oraz Czerwony Klasztor. Są to miejsca, które przyciągają turystów w ten zakątek gór.

schronisko pttk trzy korony miejsce
Fot.: I, Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Schronisko leży w pobliżu wylotu Wąwozu Szopczańskiego, którym biegnie jeden z najciekawszych szlaków Pienin Właściwych. Dzięki doskonałej lokalizacji, stanowi idealną bazę wypadową do pieszych wędrówek oraz wycieczek rowerowych po Pienińskim Parku Narodowym. Dodatkowego kolorytu temu miejscu dodaje stado owiec, pasących się tuż obok schroniska. A w pobliskiej bacówce można skosztować regionalnych przysmaków, takich jak oscypki, bundz czy żętyca.

Jak dojechać do schroniska Trzy Korony w Pieninach?

Do schroniska PTTK Trzy Korony dojechać można przez cały rok. Prowadzi do niego asfaltowa droga (ul. Sobczańska), która jest regularnie odśnieżana, dzięki czemu pozostaje przejezdna także zimą. Istnieje kilka opcji dotarcia na miejsce:

  • samochodem osobowym lub autokarem – przy schronisku znajduje się parking dla gości;
  • busem lub autobusem PKS z Nowego Targu, Krościenka nad Dunajcem czy też Szczawnicy;
  • rowerem – w okolicy wytyczono liczne trasy rowerowe;
  • osoby, które jeżdżą koleją, mogą dotrzeć do Nowego Targu, skąd do miejscowości Sromowce Niżne można dojechać busem.

Szlaki turystyczne w pobliżu schroniska

Schronisko PTTK Trzy Korony stanowi doskonały punkt startowy dla górskich wędrówek. W jego pobliżu przebiegają liczne szlaki turystyczne Pienin, m.in.:

  • szlaki turystyczne na Trzy Korony. Do wyboru jest trasa żółta i zielona. W pierwszym przypadku prowadzi przez Wąwóz Szopczański na Przełęcz Szopka, gdzie trzeba zmienić oznaczenia na niebieskie. Po około półgodzinnej wędrówce dochodzi się do Okrąglicy, jednego z wierzchołków Trzech Koron.

    Wybierając szlak zielony, turyści nie mogą cieszyć się spektakularnymi widokami. Trasa została bowiem poprowadzona przez las. Jest to zatem dobry pomysł na rodzinną wyprawę z małymi dziećmi, które nie powinny długo przebywać na słońcu. Pokonanie obu wariantów zajmuje tyle samo czasu – niespełna 2 godziny w jedną stronę;
  • szlak pieszy na Górę Zamkową (żółty lub zielony). Żółta trasa jest zdecydowanie ciekawsza. Prowadzi przez Wąwóz Szopczański oraz Trzy Korony. Dlaczego warto poświęcić 1,5 godziny (w jedną stronę), by wdrapać się na to wzniesienie? Atrakcję stanowią ruiny warowni, zdobytej przez husytów w 1433 roku, chociaż wcześniej z powodzeniem odpierała ataki Tatarów;
  • szlak na Sokolicę to o wiele dłuższa wyprawa – może zająć nawet 5 godzin. Pozwala jednak zobaczyć najciekawsze miejsca w Pieninach. Właśnie tam powstają zdjęcia, które często stanowią ilustrację całego regionu. Kto nie kojarzy karłowatej sosny wczepionej korzeniami w skałę? Mija się ją podczas wędrówki na szczyt. W Sromowcach Niżnych trzeba wybrać żółty szlak, a na Przełęczy Szopka niebieski, prowadzący prosto do celu;
  • szlak do Czerwonego Klasztoru – to urokliwa miejscowość na Słowacji oddalona tylko o pół godziny pieszej wędrówki. Warto zaplanować krótki spacer, by zwiedzić klasztorne zabudowania.
Zobacz też:  Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Pozostałe atrakcje turystyczne w okolicy schroniska Trzy Korony

Aby dobrze się bawić w Pieninach, nie trzeba być amatorem pieszych wędrówek. Oczywiście dostępność szlaków o zróżnicowanej trudności zachęca do podjęcia rękawicy. Istnieją jednak inne atrakcje, które warto wypróbować. Jedna z najsłynniejszych to spływ Dunajcem. Uczestnicy są wygodnie usadzani na tratwie prowadzonej przez flisaka, słuchają jego opowieści i oglądają krajobrazy. Przystań znajduje się właśnie w Sromowcach Niżnych. 

Miłośnicy dwóch kółek docenią malownicze trasy rowerowe wiodące wzdłuż rzeki oraz przez Pieniński Park Narodowy. Można tu przyjechać z własnym jednośladem lub wypożyczyć w schronisku. Nieco dalej (około 13 kilometrów od schroniska) znajduje się Czorsztyn. To kolejna atrakcja turystyczna Pienin. Można tam skorzystać z wypoczynku nad Jeziorem Czorsztyńskim, a także zwiedzić zamki, które przeglądają się w wodach zalewu. Jako że znajdują się na przeciwległych brzegach, radzimy skorzystać z przeprawy promowej.

schronisko pttk trzy korony u ponóża szczytów
Fot.: I, Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Okolice Pienin sprawdzą się również zimą. Na narciarzy czekają dobrze przygotowane stoki, można uprawiać narciarstwo biegowe, czy też wziąć udział w kuligu.

Jak przygotować się do wędrówek po Pieninach?

Przygotowując się do wędrówek po Pieninach, warto zaopatrzyć się w wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe, najlepiej z wysoką cholewką i grubą podeszwą. Przyda się też oddychająca koszulka lub bielizna termoaktywna, docieplająca bluza oraz kurtka przeciwdeszczowa. Dobrze mieć ze sobą plecak z kieszonkami i regulacjami, w którym zmieści się prowiant, woda, apteczka i inne niezbędne akcesoria. Kijki trekkingowe ułatwią pokonywanie trudniejszych odcinków szlaków. Warto też zabrać mapę lub przewodnik po Pieninach oraz powerbank do ładowania telefonu.

Lista przydatnych akcesoriów jest dość długa, ale wszystkie można kupić w jednym miejscu. Warto wybrać sklep Decathlon, aby bez stresu skompletować wyposażenie potrzebne w górach.

Oferta noclegowa i gastronomiczna 

Schronisko oferuje także 58 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 5-osobowych. Część z nich posiada własne łazienki. Obiekt przystosowany jest do przyjmowania grup zorganizowanych oraz wycieczek szkolnych. Na miejscu znajduje się restauracja serwująca dania kuchni regionalnej – goście polecają przysmak nazywany janosikowym plackiem. Schronisko czynne jest przez cały rok i stanowi świetną bazę zarówno na letni wypoczynek, jak i ferie zimowe. W sezonie narciarskim w pobliżu funkcjonują wyciągi oraz trasy zjazdowe, umożliwiające oddanie się śnieżnemu szaleństwu.

Zobacz też:  Schronisko PTTK Jagodna na Przełęczy Spalona – dojazd, piesze szlaki

Historia schroniska Trzy Korony

Schronisko posiada dosyć długą historię, która sięga przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Na początku nie istniała nazwa „Trzy Korony”. Obiekt był znany jako Śląski Dom czy też Schronisko Śląskie. Powód był prosty – należał do Komisji Turystyki autonomicznego Województwa Śląskiego. Dopiero po drugiej wojnie światowej przejęło go Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Miało to miejsce w 1965 roku, wcześniej przez kilka lat mieścił się tu dom wypoczynkowy Wojsk Ochrony Pogranicza.

Schronisko PTTK Trzy Korony, dzięki malowniczemu położeniu oraz bogatej ofercie turystycznej, od lat przyciąga rzesze turystów spragnionych kontaktu z naturą. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek o każdej porze roku, pozwalające odkryć najpiękniejsze zakątki Pienińskiego Parku Narodowego.

Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts