Rohacz Płaczliwy – charakterystyka szczytu
Rohacz Płaczliwy (Plačlivý Roháč) to szczyt o wysokości 2126 m n.p.m., położony w grani głównej Tatr Zachodnich na Słowacji. Znajduje się pomiędzy Rohaczem Ostrym (2086 m n.p.m.), od którego oddziela go Rohacka Przełęcz (1962 m), a Trzema Kopami (2136 m n.p.m.), od których dzieli go Smutna Przełęcz (1963 m n.p.m.).
Od Rohacza Płaczliwego boczny grzbiet, biegnący poprzez Żarską Przełęcz do Barańca i rozdzielający Dolinę Jamnicką od Doliny Żarskiej.
Historia zdobywania szczytu
Rohacz Płaczliwy od dawna przyciągał uwagę turystów i taterników. Wśród osób, które go zdobyły, byli m.in. Juliusz Kossak, Mieczysław Karłowicz czy Tytus Chałubiński. Najstarsze odnotowane wejście należy do Pála Kitaibela i miało miejsce ok. 1804 r.
Oto co warto wiedzieć o odkrywaniu tego szczytu:
- w 1813 r. Ludwik Zejszner i Göran Wahlenberg dokonali barometrycznego pomiaru wysokości Rohacza Płaczliwego;
- stromą północną ścianę jako pierwsi zdobyli w 1907 r. bracia Walery i Ferdynand Goetel oraz Tadeusz Pawlewski;
- pierwsze udokumentowane zimowe wejście należy do Mariusza Zaruskiego i Janusza Żuławskiego, którzy dokonali tego wyczynu w 1911 r. w towarzystwie grupy taterników;
- dokładne badania flory na Rohaczu Płaczliwym przeprowadził w 1880 r. Bolesław Kotula. Pozwoliły one na poznanie bogactwa roślinności tego szczytu i jego okolic.
Szlaki na Rohacz Płaczliwy
Zdobycie Rohacza Płaczliwego jest możliwe dzięki dwóm znakowanym szlakom turystycznym. Oba wymagają dobrej kondycji i doświadczenia w poruszaniu się po górach.
Szlak czerwony
Czerwony szlak biegnie granią główną Tatr Zachodnich. Prowadzi z Trzech Kop przez Smutną Przełęcz na Rohacz Płaczliwy, a następnie dalej na Rohacz Ostry i przez Jamnicką Przełęcz na Wołowiec. Jest to najtrudniejszy technicznie i najbardziej eksponowany szlak w tej części Tatr. Czas przejścia ze Smutnej Przełęczy na szczyt Rohacza Płaczliwego wynosi ok. 45 min, a w kierunku powrotnym 30 min. Pokonanie odcinka między Rohaczem Płaczliwym a Rohaczem Ostrym zajmuje ok. 1 h w każdą stronę.
Szlak żółty
Żółty szlak rozpoczyna się na Rohaczu Płaczliwym i prowadzi przez Żarską Przełęcz na szczyty Smrek i Baraniec. Czas przejścia na Baraniec to ok. 2 h 5 min, podobnie jak droga powrotna. Trasa ta pozwala podziwiać piękne widoki na okoliczne doliny i szczyty.
Zadbaj o bezpieczeństwo i wygodę podczas górskiego trekkingu
Przygotowując się do wędrówek po Tatrach, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek i ubiór:
- kluczowe są wygodne, wodoodporne buty trekkingowe i turystyczne z antypoślizgową podeszwą;
- brania powinny być lekkie, oddychające i szybkoschnące, najlepiej z membraną Gore-Tex;
- warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną, czapkę i rękawiczki;
- niezbędny jest plecak z prowiantem, napojem (najlepiej termos z ciepłą herbatą), mapą i latarką.
Wszystkie wymienione wyżej sprzęty i akcesoria kupisz w najbliższym sklepie Decathlon.
Przed wyruszeniem na szlak trzeba sprawdzić prognozę pogody i poinformować bliskich o planowanej trasie. W górach należy zachować ostrożność, nie przeceniać swoich możliwości i w razie wypadku wezwać TOPR.
Rohacz Płaczliwy – warto zdobyć ten szczyt
Rohacz Płaczliwy to jeden z najbardziej imponujących szczytów w słowackich Tatrach Zachodnich. Choć nieco łagodniejszy od sąsiedniego Rohacza Ostrego, wciąż stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza dla mniej doświadczonych turystów. Zdobycie go wymaga dobrej kondycji, odpowiedniego przygotowania i ostrożności, szczególnie na eksponowanych odcinkach szlaku. Jednak widoki rozciągające się z wierzchołka z pewnością wynagrodzą wszelkie trudy wspinaczki.
Przed wyruszeniem na szlak warto zapoznać się z aktualnymi warunkami pogodowymi i zaopatrzyć w niezbędny ekwipunek. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa wyprawa na Rohacz Płaczliwy dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli w pełni docenić piękno słowackich Tatr.
Fot. Główne: I, Selso via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Rohacz Ostry – szlaki turystyczne, ciekawostki
- Wołowiec – czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej
- Smrek w słowackich Tatrach Zachodnich – trasa z Doliny Żarskiej
- Baraniec w Tatrach Zachodnich – opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia
- Banówka – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich w grani głównej