Przełęcz Przysłup – lokalizacja, szlaki turystyczne, ciekawostki

Przez Przełęcz Przysłup biegnie jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce! Nie jest to jednak jedyna ciekawostka, która wiąże się z tym miejscem. Oto co warto wiedzieć o tym malowniczych zakątków w Bieszczadach.
Przełęcz Przysłup

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Przysłup znajduje się w malowniczych Górach Słonnych.
  • Wytyczono tędy drogę, która słynie z serpentyn – jest uznawana za najbardziej krętą w Polsce.

Gdzie znajduje się Przełęcz Przysłup?

Przełęcz Przysłup to punkt położony w głównym grzbiecie Gór Słonnych, należących do pasma Gór Sanocko-Turczańskich. Z jednej strony graniczy z niemającym nazwy wzniesieniem o wysokości 636 m n.p.m., a z drugiej z masywem góry Przysłup, osiągającym 658 m n.p.m. Przełęcz stanowi ważny punkt orientacyjny dla podróżujących w dalsze części Bieszczadów.

Dostępność komunikacyjna – jak dojechać do Przełęczy Przysłup?

Na przełęcz prowadzi droga krajowa nr 28, łącząca Sanok z Przemyślem. Jest to trasa o wyjątkowym charakterze, ponieważ na odcinku Wujskie – Tyrawa Wołoska podróżujący muszą pokonać różnicę wzniesienia około 540 m. Aby ułatwić przejazd, droga ta została wyposażona w jeden z najdłuższych ciągów serpentyn w Polsce. 

Atrakcje Przełęczy Przysłup

Dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów około kilometra na południowy zachód od przełęczy przygotowano punkt widokowy z parkingiem i miejscem na ognisko. Zjazd jest dobrze oznakowany, więc na pewno nikt go nie przeoczy. Można podziwiać malowniczą panoramę Gór Sanocko-Turczańskich oraz Bieszczadów, a także pobliskie wioski oraz położone dalej Lesko i Sanok. Jest to idealne miejsce na krótki postój i chwilę relaksu w otoczeniu przyrody.

Szlaki turystyczne w okolicy

Dla tych, którzy chcą bliżej poznać uroki Gór Sanocko-Turczańskich, stworzono czerwony szlak turystyczny. Prowadzi on od Sanoka do Przemyśla, przechodząc przez Przełęcz Przysłup, górę Przysłup oraz Słonną. Jeśli planujesz wędrówki, dobrze się do nich przygotuj! Kup odpowiedni sprzęt turystyczny (np. kijki trekkingowe) oraz obuwie turystyczne i trekkingowe. Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w dobrym sklepie sportowym – takim jak Decathlon.

Przełęcz Przysłup – podsumowanie

Przełęcz Przysłup stanowi ważny punkt na mapie Gór Sanocko-Turczańskich. Przejazd wytyczoną tędy trasą to niesamowite przeżycie – pokonanie kilkunastu serpentyn podnosi poziom adrenaliny. Niezapomniane są także widoki, które najlepiej podziwiać z punktu widokowego zlokalizowanego w pobliżu drogi.

Zobacz też:  Sucha Przełęcz – przygotuj się na wyprawę w Tatry Zachodnie

Fot. Główne: “Piott” via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts