Przełęcz Przysłop – idylliczny zakątek między Gorcami a Beskidem Wyspowym

Przełęcz Przysłop stanowi swego rodzaju granicę pomiędzy Beskidem Wyspowym a Gorcami. Nie każdy turysta miał szansę odwiedzić te tereny, dlatego warto nadrobić swoje zaległości. Polskie góry nie ograniczają się przecież tylko do popularnych pasm!
Przełęcz Przysłop

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Przysłop znajduje się pomiędzy Beskidem Wyspowym a Gorcami.
  • Stanowi znakomitą bazę wypadową dla turystów, którzy chcą poznać atrakcje okolicy.

Historia i urok przełęczy Przysłop

Przełęcz Przysłop to urokliwy zakątek usytuowany na 750 m n.p.m. Otoczona przez piękne Gorce i Beskid Wyspowy, stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów i miłośników przyrody, ceniących spokój i idylliczne krajobrazy. Ta malownicza przestrzeń, bogata w zielone tereny i zapierające dech w piersiach panoramy, sprawia, że jest to miejsce warte uwagi. Tym bardziej że niedaleko znajduje się Gorczański Park Narodowy.

Rozległe, bujne tereny Przełęcz Przysłop sprzyjają wielu formom aktywnego wypoczynku, zarówno dla doświadczonych wędrowców, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami. To idealne miejsce do spacerów, pieszych wędrówek oraz wypraw rowerowych.

Przełęcz Przysłop polana
Fot.: Ziomek2010 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Co warto zobaczyć na przełęczy Przysłop?

Biorąc pod uwagę różnorodność krajobrazu i bliskość z naturą, wyprawy po przełęczy Przysłop mogą okazać się prawdziwym ukojeniem dla duszy. Warto odwiedzić Osiedle Lubomierza – Rzeki, XVII-wieczną wieś założoną przez niemieckich i czeskich hutników, by zobaczyć m.in. zabytkową kapliczkę oraz budynek leśniczówki. Aż do lat 90. XX wieku mieściła się tu dyrekcja GPN. We wsi znajduje się również domki kempingowe oraz inne oferty noclegów, więc można potraktować ją jako swoją bazę wypadową.

Szlaki turystyczne z przełęczy Przysłop

Na przełęczy Przysłop rozpoczyna się żółty szlak turystyczny PTTK na Kudłoń (1274 m n.p.m.). Jest to czwarty pod względem wysokości szczyt Gorców. Wędrówka w jedną stronę zajmuje około 2 godz. 40 min, natomiast na powrót trzeba przeznaczyć 2 godz. 15 min.

Zobacz też:  Przełęcz Przegibek w Beskidzie Żywieckim – malownicze trasy

Pięciogodzinna piesza wyprawa wymaga więc dobrego sprzętu. Kupisz je w Decathlonie, gdzie znajdziesz między innymi:

  • dobrej jakości odzież turystyczną i trekkingową;
  • wytrzymałe obuwie trekkingowe i turystyczne;
  • sprawdzone akcesoria turystyczne.

Przełęcz Przysłop i jej okolice to znakomite miejsce dla osób, które chcą odkrywać uroki Beskidu Wyspowego i Gorców. Warto spędzić tu zarówno długi urlop, jak i weekend.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też