Góry Słonne, czyli wspólne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Ukrainy

Góry Słonne są pasmem leżącym w Karpatach Wschodnich, niedaleko Sanoka. Niegdyś nazywane były Górami Sanockimi. Miejsce to słynie z krętych dróg, dlatego podróżujący w te rejony przejadą przez najdłuższe serpentyny w Polsce. To jednak nie koniec atrakcji. Przeczytaj!
góry słonne

Góry Słonne to idealne miejsce dla wszystkich, którzy kochają górskie wędrówki. Miłośnicy pieszego przemierzania szlaków znajdą tu kilka ciekawych tras, a także przyrodniczą ścieżkę wiodącą przez Rezerwat Polanki. Najpopularniejszy szlak żółty poprowadzi Cię z Sanoka na Orli Kamień. Jeśli lubisz zachwycać się zabytkami, musisz wybrać się na wycieczkę Szlakiem Architektury Drewnianej. Góry Słonne mogą stać się jedynym celem twojej wyprawy lub przystankiem w drodze w Bieszczady. Którąkolwiek opcję wybierzesz, na pewno nie pożałujesz chwil spędzonych w Górach Sanocko-Turczańskich. Znajdziesz tu piękne widoki i lokalne zabytki. To będą chwile obcowania z przyrodą i poznawania historii tego niezwykłego regionu.

Położenie i nieco historii Gór Słonnych

Położenie i nieco historii Gór Słonnych
Fot. LadyVoith via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jak już wspomniano, Góry Słonne są częścią Gór Sanocko-Turczańskich leżących na terenie Polski i Ukrainy, biegnących od doliny Sanu aż do doliny Stryja. Skąd wzięła się nazwa pasma górskiego? Wszystko za sprawą słonych źródeł bijących w ich wnętrzu. Te wykorzystywane były przez miejscową ludność od wieków – już od średniowiecza pozyskiwano z nich sól, wykorzystując metodę warzenia. Według źródeł kopalnie soli w Tyrawie Solnej funkcjonowały już w XV wieku.

Na tym jednak nie koniec  – cenne zasoby tych gór to także złoża ropy naftowej, a także surowiec drzewny. W roku 1992 utworzono na terenie Gór Słonnych Park Krajobrazowy. Część obszaru objęto natomiast ochroną rezerwatową – Dyrbe, Buczyna w Wańkowej, Góra Sobień, Polanki chronią wiekowe drzewa, pomniki przyrody nieożywionej, zbiorowiska roślinności, naturalne siedliska wielu gatunków zwierząt.

Góry Słonne i szlaki turystyczne

Góry Słonne i szlaki turystyczne
Fot. “Piott” via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Góry Słonne zachęcają do pieszych wędrówek, podczas których można podziwiać okoliczną panoramę z licznych punktów widokowych. Z Sanoka do Przemyśla biegnie szlak czerwony, wiodący przez kolejne szczyty pasma, jakimi są Słonna wznosząca się na wysokość 639 m n.p.m, Przysłup (658 m n.p.m), Słonny (668 m n.p.m). Wędrując tą trasą, dojdziesz do słynnych pomników przyrody, czyli Orlego Kamienia (518 m n.p.m) oraz Orlich Skał, gdzie mieści się taras widokowy. Stąd przybysze podziwiają widok na pobliski Sanok i doliną Sanu. Jeśli zdecydujesz się na podróż szlakiem żółtym, dotrzesz na szczyt Kamionki (631 m n.p.m), gdzie swoją siedzibę ma Aeroklub Bieszczadzki. Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu w Górach Słonnych jest podążanie szlakami tematycznymi. Który wybrać?

  • Szlak Ikon Doliny Sanu  – umożliwia zwiedzanie tamtejszych cerkwi;
  • Śladami Przygód Dobrego Wojaka Szwejka  – podróż trasami, które przemierzał bohater słynnej powieści;
  • Szlak Umocnień Nadsańskich  – zwiedzanie bunkrów radzieckich z II wojny światowej.
Zobacz też:  Beskid Wyspowy. Najciekawsze szlaki turystyczne, szczyty i zabytki

Warto również wspomnieć o ścieżce dydaktycznej rozpoczynającej się na Górze Sobień, która jest dodatkową atrakcją dla szkolnych wycieczek.

Góry Sanocko-Turczańskie  – bogactwo flory i fauny

Góry Słonne to niezwykłe bogactwo flory – ponad 900 gatunków. Ta bioróżnorodność była powodem utworzenia Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Wypływające tu źródła zawierają wiele cennych minerałów i tworzą kolorowe wycieki blisko górskich potoków. Tereny te zamieszkują rysie, dziki, wilki, jelenie, sarny, a także niedźwiedź brunatny. W okresie lęgowym możesz natknąć się na orła przedniego, puszczyka uralskiego, orła krzykliwego. Inne gatunki ptaków zamieszkujące Góry Słonne to bocian biały i czarny, bielik, rybołów, jarząbek, bielik.

Zamek Sobień i dwie nieszczęśliwe kobiety

Zamek Sobień i dwie nieszczęśliwe kobiety
Fot. Spars via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Ruiny Zamku Sobień to część budowli obronnej z epoki średniowiecza. Położone są na terenie wsi Manastarzec. Z zamku pozostała jedynie wieża nad bramą i fragmenty domu mieszkalnego. Z miejscem tym związana jest legenda o niewiernej żonie kasztelana Kmity, który kazał ją uwięzić w tamtejszych lochach. To jej duch zwany Białą Damą ma straszyć nocami w zamkowych murach. Miejsce to nawiedza również duch drugiej nieszczęśliwej kobiety – wdowy po Janie Sobieńskim, która przyrzekła opłakiwać męża aż do końca swych dni. Wierna małżonka spłonęła podczas pożaru zamku, a dziś wędruje po ruinach jako Czarna Dama.

Podróż w Góry Słonne

Teren ciągnący się na wschód od doliny Sanu, a na północ od Leska aż po Olszanicę to wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Pasmo Gór Słonnych to piękna, miejscami dzika, natura, kręte drogi, zabytki architektury. Zanim wybierzesz się w podróż po tej niezwykłej krainie, upewnij się, że jesteś przygotowany do długiej wędrówki. Postaw na wygodne buty z antypoślizgową podeszwą, dzięki którym żadna trasa nie będzie dla ciebie problemem. Weź ze sobą kurtkę z kapturem, by pogoda nie spłatała ci figla i nie zniweczyła planów. Jeśli szukasz kompletnego wyposażenia, zajrzyj do sklepu Decathlon  – znajdziesz tu wszystko, co niezbędne w górach!

Zobacz też:  Gran Paradiso – poziom trudności, wejście, szlaki

Góry Słonne pełne są atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie w tych górach w Polsce coś dla siebie, dlatego warto choć raz udać się w te tereny i zachwycić pięknem polskich krajobrazów.

Fot. główne: Palkin via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts