Torfowisko Bieszczady – jak dotrzeć, co zobaczyć?

W Tarnawie Wyżnej znajduje się jedno z najpiękniejszych torfowisk Bieszczady. To prawdziwy skarb ukryty pośród bieszczadzkich lasów. Jest to miejsce pełne tajemnic, które zachwyca unikalną przyrodą – zapraszamy do odkrycia jego uroku.
torfowisko bieszczady

Unikalność najpiękniejszego torfowiska Bieszczad

Wieś Tarnawa Wyżna jest obecnie wyludniona, ale ta nazwa nadal funkcjonuje. W jej okolicy znajduje się bowiem jedno kilkunastu torfowisk Bieszczad, które obecnie jest włączone do granic Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Miejsce położone jest w Dolinie Górnego Sanu i stanowi idealny cel przyjemnego spaceru. Jest podzielone na dwa sektory, które oddziela parking (warto przejść oba):

  • większe torfowisko zajmuje obszar 20 ha;
  • mniejsze torfowisko ma powierzchnię 6 ha.

Podczas wędrówki odwiedzający mają możliwość obcowania z rzadko spotykaną przyrodą. Jego charakterystyczną cechą jest typ wysokiego torfowiska, gdzie pokłady torfu wynoszone są ponad otoczenie. Taka formacja powstaje dzięki akumulacji nierozłożonych szczątków roślinnych, które z czasem tworzą grube warstwy torfu.

Jak powstały torfowiska w Bieszczadach?

Torfowiska typu wysokiego, jakie można znaleźć w Bieszczadach, tworzą się w bardzo specyficznych warunkach. Są one odcięte od wód gruntowych i zasilane wyłącznie wodą opadową. To sprawia, że roślinność, która się na nich rozwija, musi być przystosowana do życia w tak trudnych warunkach. Wynikająca z tego różnorodność czyni torfowiska niezwykle cennym ekosystemem.

torfowisko bieszczady sokolniki
Fot.: Paweł Marynowski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Głównym zagrożeniem dla tego niezwykłego środowiska był człowiek. Na szczęście działalność melioracyjna w tych okolicach została zatrzymana, dzięki czemu bieszczadzkie torfowisko Tarnawa nie ulegnie degradacji. Zagrożenie stanowił również pożar z 1927 roku – roślinność zajęła się od iskry z kolejki wąskotorowej, a ogień tlił się aż przez pięć lat!

Dostępność torfowiska Bieszczady

Torfowisko Bieszczady, mimo swojej odległej lokalizacji, jest dostępne dla odwiedzających. Podróż do tego wyjątkowego miejsca może być nie tylko celem samym w sobie, ale również okazją do podziwiania malowniczych krajobrazów Bieszczad. Trasa na torfowisko prowadzi przez urokliwe wsie i obok bieszczadzkich atrakcji, takich jak Zagroda Pokazowa Żubrów.

Zobacz też:  Wołosań – szlaki turystyczne na szczyt. To trzeba wiedzieć!

Jak dotrzeć na torfowisko Bieszczady?

Droga na torfowisko Bieszczady jest przygodą, podczas której można doświadczyć piękna bieszczadzkiej przyrody. Zalecane jest, aby przed wyruszeniem sprawdzić stan dróg oraz dostępność sygnału telefonicznego, gdyż w niektórych miejscach może on być ograniczony. Parking przy torfowisku, przygotowany przez Bieszczadzki Park Narodowy, zapewnia wygodę i bezpieczeństwo odwiedzającym.

Aby tu dojechać, należy kierować na Bukowiec. Lokalna droga jest w kiepskim stanie, więc uważaj na ubytki w asfalcie.

Atrakcje najpiękniejszego torfowiska Bieszczad

Torfowisko Bieszczady skrywa wiele atrakcji, które warto odkrywać powoli, delektując się każdą chwilą spędzoną w tym magicznym miejscu. Dwuczęściowa struktura torfowiska pozwala na pełne docenienie jego różnorodności, od zalesionych obszarów po niemal puste przestrzenie. 

Wielu turystom podobają się urokliwe kładki, którymi biegnie szlak turystyczny. Ich łączna długości wynosi niecałe 2,5 kilometra. Wolne od roślinności miejsca pozwalają na obserwowanie widoków na Bieszczady – widać stąd Halicz, Wołowy Garb, Kopę Bukowską, Krzemień, a także Bukowe Berdo.

Co zobaczyć na torfowisku Bieszczady?

Na torfowisku Bieszczady można podziwiać unikatową roślinność oraz rzadkie gatunki zwierząt. Drewniane kładki ułatwiają zwiedzanie i chronią delikatny ekosystem torfowiska. Informacyjne tabliczki pozwalają na pogłębienie wiedzy o tym niezwykłym miejscu i jego mieszkańcach.

Wśród roślinności dominują mchy, ale można zobaczyć także rosiczkę okrągłolistną,  bażynę czarną, żurawinę błotną. W większym sektorze rośnie bagienny bór sosnowy. Ciekawy jest tu również świat zwierzęcy, z dużym przedstawicielstwem ptaków. Żyją tu między innymi bekasy, derkacze oraz słonki.

Zasady zwiedzania torfowiska Bieszczady

Ochrona torfowiska Bieszczady jest kluczowa dla zachowania jego unikalnych wartości przyrodniczych. Odwiedzając to miejsce, warto pamiętać o zasadach odpowiedzialnej turystyki, takich jak pozostawanie na wyznaczonych ścieżkach i unikanie zakłócania ciszy naturalnego środowiska.

Zobacz też:  Trójstyk Bieszczady – gdzie się znajduje, informacje o szlakach i widokach

Przestrzeganie regulaminu Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest obowiązkowe dla wszystkich odwiedzających. Opłaty za wstęp i parking są przeznaczone na ochronę i utrzymanie torfowiska, co pozwala na jego zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Jak przygotować się na wycieczkę?

torfowisko bieszczady akcesoria do trekkingu

Jeśli planujesz zwiedzanie bieszczadzkich atrakcji przyrodniczych, dobrze się do tego przygotuj. Przed wyjazdem na urlop odwiedź sklep Decathlon, w którym znajdziesz odpowiedni ekwipunek turystyczny:

  • obuwie trekkingowe i turystyczne;
  • odzież turystyczna i trekkingowa;
  • plecaki turystyczne i trekkingowe;
  • inne akcesoria turystyczne.

Co warto wiedzieć o torfowisku Tarnawa Wyżna?

Torfowisko Bieszczady to miejsce, które każdy miłośnik natury powinien odwiedzić. Jego unikalny ekosystem, bogactwo flory i fauny oraz malownicze krajobrazy sprawiają, że jest to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Pamiętając o odpowiedzialnym zachowaniu, możemy cieszyć się pięknem torfowisk i przyczyniać się do ich ochrony.

Fot. Główne: Paweł Marynowski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts