Z najwyższego szczytu masywu roztaczają się widoki na Ukrainę, Tarnicę, na część polskich Bieszczadów. Przez Bukowe Berdo można dojść na Szeroki Wierch i Tarnicę. W skład masywu wchodzą trzy kulminacje – Szołtynia, Połonina Dźwiniacka, Bukowe Berdo. Szlak z Mucznego jest niezbyt wymagający i dość krótki, dlatego będzie odpowiedni także dla osób wybierających się w drogę wraz z dziećmi. Wejście na szczyt zajmuje zazwyczaj niecałe 3 godziny. Poza żółtym szlakiem turyści często wybierają wędrówkę szlakiem niebieskim wiodącym z Wołosatego. Ta druga opcja jest nieco trudniejsza i dłuższa.
Bukowe Berdo – żółty szlak z Mucznego
Osada Muczne została założona w 1590 roku i początkowo nosiła nazwę Dołhyłuh. Obecna nazwa to odniesienie do przepływającego w okolicy potoku. Miejscowość znalazła się na trasie bieszczadzkiej kolejki leśnej, a przez pewien czas pełniła funkcję ośrodka łowieckiego. Muczne jest miejscowością, którą odwiedziło swego czasu wiele sławnych osobistości – jugosłowiański prezydent Tito, książę Abd-or-Reza Pahlawi (brat szacha Iranu), wicepremier Jaroszewicz.
Jeśli wybierasz się na szlak wiodący z Mucznego, samochód zostaw na pobliskim, bezpłatnym parkingu przy Muzeum Przyrodniczym lub nieco oddalonym, mieszczącym się przy małym drewnianym kościółku. Szlak wiedzie przez teren Parku Narodowego, dlatego za wstęp należy zapłacić. Początkowo droga biegnie leśną ścieżką, przy której ustawione zostały ławeczki. To doskonałe miejsce, by chwilę odpocząć i coś przekąsić. Po niecałej godzinie marszu szlak zaczyna robić się bardziej męczący. Finałem jest podejście po schodach prowadzące do skrzyżowania szlaków na wysokości 1201 m n.p.m. Od tej chwili można podziwiać niezwykłe górskie widoki, których nie przesłaniają już drzewa. Przed wejściem na Bukowe Berdo, turysta zahacza o dwa inne szczyty masywu – to Szołtynia na wysokości 1201 m n.p.m. oraz Połonina Dźwiniacka sięgająca 1238 m n.p.m. Wejście z Mucznego na Bukowe Berdo zajmuje około 2,5 godziny. Wędrowcy mogą wybrać również niebieski szlak rozpoczynający się w miejscowości Pszczeliny.
Bukowe Berdo – punkt widokowy w Bieszczadach
Berdo oznacza skaliste grzbiety górskie – tak określali je niegdysiejsi mieszkańcy tych terenów, Bojkowie. Z najwyższego szczytu masywu roztacza się niesamowity widok, dlatego wędrowcy zatrzymują się tu na dłuższą chwilę. Bez trudu można stąd dojrzeć Halicz (1333 m n.p.m.), Tarnicę (1436 m n.p.m), Kopę Bukowską (1320 m n.p.m.). Panorama obejmuje dolinę Sanu, połoniny – Caryńską i Wetlińską – Rawki. Bukowe Partie grzbietowe porasta pięknie prezentująca się krzewiasta forma jarzębiny. Berdo można opuścić, schodząc niebieskim szlakiem do Widełek przy drodze Pszczeliny – Ustrzyki Górne.
Bukowe Berdo – możliwe trasy
Przejście grani Bukowego Berda będzie wymagać dość dobrej kondycji – to dość długa trasa. Warto mieć przy sobie dobrą mapę z zaznaczeniem poszczególnych szlaków, których w tej okolicy jest kilka (przecinają się, prowadzą w różnych kierunkach). Pamiętaj też, aby wejść na szlak dość wcześnie, co pozwoli bez problemu pokonać trasę w dwie strony. Najpopularniejsze są trzy szlaki turystyczne prowadzące na Bukowe Berdo:
- niebieski szlak z Pszczelin Widełek biegnący nad rzeką Wołosaty, ciągnący się na długości 9,5 km; trasą tą można dotrzeć do sąsiedniego masywu górskiego (Otryt) oraz na górę Krzemień;
- żółty szlak wiedzie z osady Muczne – aby dostać się na szczyt, trzeba pokonać 5,5 km;
- niebieski szlak prowadzi z miejscowości Wołosate i liczy około 6 km; jeśli wybierasz trasę z Ustrzyk Górnych (czerwony szlak), trzeba przeznaczyć 3 godziny na dojście na najwyższy szczyt masywu Bukowe Berdo.
Bieszczady można pokonywać w ramach znacznie dłuższej wyprawy, np. trasą wiodącą z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch, Przełęcz pod Tarnicą i Goprowską, Krzemień aż do Bukowego Berda. Droga ta prowadzi przez strefę nadgraniczną. Z Bukowego Berda warto podążyć przez Przełęcz Goprowską i Krzemień na Tarnicę, by następnie zejść do Ustrzyk – droga powrotna zajmuje około 3 godziny.
Wyprawa w góry – jak się przygotować?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na szlak żółty, czy twoja trasa prowadzi niebieskim szlakiem, musisz dobrze przygotować się do górskiej wędrówki. Koniecznie pomyśl o stosownym do pory roku ubraniu, a zwłaszcza o wygodnych butach z antypoślizgową podeszwą i wyższą cholewką. To podstawa na górskich drogach. Co jeszcze przyda się w górach? W sklepach decathlon znajdziesz taki ekwipunek jak:
- ciepła przeciwdeszczowa kurtka z kapturem, ponieważ aura w górach potrafi zaskoczyć;
- wygodne spodnie niekrępujące ruchów;
- ciepła czapka i rękawiczki;
- plecak, w którym zmieścisz wszystko, co niezbędne;
- latarka;
- kijki trekkingowe.
W ofercie sklepu znajdziesz sportową odzież, obuwie, a także akcesoria i sprzęt, który przyda się podczas eksplorowania gór.
Dodatkowe atrakcje, nocleg
Jeśli szukasz bazy wypadowej w góry, dobrym miejscem będą Ustrzyki Górne, skąd busem dotrzesz do Pszczelin, ale również do miejscowości Muczne. W samym Mucznem również możesz znaleźć miejsce noclegowe – m.in. hotel przy Centrum Promocji Leśnictwa lub jeden z tamtejszych pensjonatów.
Grzbiet Bukowego Berda pięknie wygląda jesienią, gdy dojrzewają owoce licznie rosnących tam jarzębin. Cała trasa zasłynęła jako wyjątkowo widokowy szlak, dlatego miłośnicy gór na pewno nie będą rozczarowani. Jeśli lubisz górskie wędrówki, masz ochotę chłonąć rozciągającą się po drodze panoramę i zachwycać urokiem szczytów, koniecznie wybierz się w podróż na Bukowe Berdo. Widoki na cztery strony świata są ogromnym atutem trasy.
Fot. główne: Zyxist via Wikipedia, CC 0
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz pod Tarnicą – informacje, jak przebiega szlak żółty
- Tarnica – najważniejsze informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki
- Berdo – gdzie się znajduje? Jakie szlaki prowadzą na szczyt?
- Szeroki Wierch – skarb Bieszczadów czekający na odkrycie
- Mała i Wielka Rawka – tu, w Bieszczadach, szlaki takie piękne