Góry Bystrzyckie – 7 najpiękniejszych atrakcji i zabytków

Góry Bystrzyckie to masyw górski położony w Sudetach Środkowych, w województwie śląskim. Najwyższy szczyt w Górach Bystrzyckich to Sasanka położona na wysokości 985 m n.p.m. w masywie Jagodnej. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się w Góry Bystrzyckie!
góry bystrzyckie

Nazwa Gór Bystrzyckich pochodzi od rzeki Bystrzycy oraz miasta Bystrzyca Kłodzka. Kontynuacją Gór Bystrzyckich są Góry Orlickie, znajdujące się niemal w całości po stronie Czech. Jagodna (977 m n.p.m.) bywa często wymieniana jako najwyższy szczyt bystrzycki – to właśnie tam znajduje się wieża widokowa, na którą prowadzi szlak turystyczny. Zainteresowaniem turystów cieszy się także Schronisko PTTK Jagodna usytuowane na Przełęczy Spalona – na szczególne uznanie zasługują ponoć serwowane posiłki. Warto skierować tam swoje kroki i przekonać się osobiście, jak smakuje śniadanie w schronisku Jagodna.

Góry Bystrzyckie – Torfowisko pod Zieleńcem

Góry Bystrzyckie rzeka
Fot.: Michał Smoczyk (Michau Sm) – via Wikipedia, CC BY-SA 2.5

W północno-zachodniej części gór znajduje się rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem”. Utworzony w 1954 roku zajmuje obszar 270 ha i składa się z dwóch części – Topieliska oraz Czarnego Bagna. Zwiedzanie terenu ułatwiają przygotowane drewniane kładki. Turyści mogą przemieszczać się tu, pokonując zielony szlak oraz ścieżkę dydaktyczną z 6 stacjami. Na Torfowisku znajduje się drewniana wieża widokowa, a niedaleko od niej kładka w kształcie podkowy. To miejsce szczególnie ciekawe dla miłośników flory – rośnie tu ponad 100 gatunków roślin. Warto wspomnieć, że rezerwat wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich (Natura 2000).

Dolina Dzikiej Orlicy

Dolina Orlicy oddziela Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie. Ma ona długość około 25 km i stanowi doskonałe miejsce do organizowania wycieczek pieszych, rowerowych, a zimą do jazdy na nartach. Coraz częściej można tu spotkać także kajakarzy.

Góry Bystrzyckie i uzdrowiska

Duszniki-Zdrój oraz Polanica-Zdrój to dwie miejscowości uzdrowiskowe w Górach Bystrzyckich bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Mieszczą się w nich pijalnie wód, parki. Jest to też doskonała baza noclegowo-gastronomiczna i miejsce, z których można planować wyprawy w góry.

Tajemnicze szlaki

Obszar Gór Bystrzyckich to także kilka leśnych tras, którymi warto się przejść, choćby ze względu na ich tajemniczo brzmiące nazwy. To Dukt Wieczności, Ścieżka Wielkiego Strachu, Droga Zbłąkanych Wędrowców. Po drodze można podziwiać przydrożne krzyże, kapliczki, a także słynną kamienną figurę mężczyzny w kapeluszu – Strażnika Wieczności.

Zobacz też:  Połonina Caryńska – opis szlaku, skąd wejść, ile czasu zajmuje?

Autostrada Sudecka

41 km drogi rozciągającej się między Zieleńcem a Międzylesiem to najwyżej położona i najbardziej atrakcyjna droga na terenie naszego kraju. Jeśli planujesz wycieczkę samochodem, koniecznie przejedź tą trasą.

Zamek Szczerba

Podziwiając Góry Bystrzyckie, warto zobaczyć ruiny zamku Szczerba. To obszar wsi Gniewoszów i Nadleśnictwa Międzylesie. Można podziwiać fragmenty murów oraz basztę i pozostałość po budynku mieszkalnym.

Przygotowania do wyprawy w Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie dzika orlica
Fot.: Michał Smoczyk (Michau Sm) via Wikipedia, CC BY-SA 2.5

Aby pokonywać szczyty Gór Bystrzyckich, musisz odpowiednio się przygotować. Strój dobierz odpowiednio do pory roku, pamiętając, że pogoda w górach lubi się zmieniać niespodziewanie. Odpowiednie elementy garderoby znajdziesz w sklepach Decathlon. Wybierz:

  • ciepły polar turystyczny;
  • kurtkę turystyczną dostosowaną do pory roku;
  • kamizelkę trekkingową;
  • spodnie trekkingowe.

Przemierzanie szlaków pieszych to sposób na aktywne spędzanie czasu, zachwycanie się otaczającą przyrodą, zwiedzanie zabytków. Aby było jak najprzyjemniejsze, warto dobrze zaplanować wyprawę w te góry w Polsce i dobrze wyposażyć siebie i pozostałych członków wycieczki.

Fot. ilustracyjne: Michał Smoczyk via Wikipedia, CC BY-SA 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts