Błędne Skały w Górach Stołowych – labirynt, który trzeba zobaczyć

W miejscach, które naprawdę zapierają dech w piersiach, wielu turystów mimowolnie szuka dowodów działalności człowieka. Z góry zakładamy, że wyjątkowe dziedzictwo, które nas otacza zarówno na nizinach, równinach, jak i w obrębie majestatycznych masywów, powstało z ludzkiej ręki. Jakbyśmy zapominali, że to, co najbardziej zachwycające i równie niepokojące jest magicznym dziełem upływu czasu. To on i jego bliski związek z bogactwem zjawisk fizykochemicznych odpowiedzialne są za świat w takim wydaniu, jakie poznajesz każdego dnia.
błędne skały

Labirynt Błędnych Skał w Górach Stołowych powstał, ponieważ dziesiątki milionów lat wcześniej w tej części Europy było morze. Dzięki temu, co działo się pod powierzchnią wód kredowych, współcześni turyści mogą podziwiać baśniowy krajobraz pełen niepowtarzalnych dzieł Natury. Chroniony obszar Błędnych Skał w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych rozpościera się na powierzchni aż 22 hektarów i wysokości 853 m n.p.m.. Wiedzie on wąskimi przesmykami i ciasnymi szczelinami pomiędzy chropowatymi ścianami zdumiewających formacji skalnych. Nazywany również Wilczymi Dołami lub Dzikimi Dziurami malowniczy skalny labirynt o charakterystycznej rzeźbie to obowiązkowy punkt na mapie tajemnic Ziemi Kłodzkiej, które trzeba odkryć.  

Z wiatru, wody i mrozu, czyli jak powstały Błędne Skały?

Błędne Skały skarpa

Park Narodowy Gór Stołowych to jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce, które ma za zadanie chronić przyrodę nieożywioną. Wczesną wiosną, gdy nie ma tam jeszcze tłumu turystów lub choćby wczesnym rankiem warto wybrać się na samotną wycieczkę tamtejszymi szlakami. Wtedy wówczas masz szansę naprawdę poznać ich niepowtarzalny urok. W tej części Sudetów, w wyniku działania wód kredowych oraz niemal nieustannych wiatrów wykształciły się wyjątkowe rzeźby w piaskowcach. Część z nich jest tak twarda, że nie sposób ich naruszyć, inne pod dotknięciu palcami zdają się momentalnie kruszyć.

Skryty w leśnej gęstwinie skalny labirynt nieopodal Bukowiny Kłodzkiej i nieco powyżej turystycznego Karłowa, do którego z Kudowy Zdrój dotrzesz słynną drogą stu zakrętów, to prawdziwy unikat. Jego niezwykłe bloki skalne mają swój początek prawie 100 mln lat temu, gdy w morzu kredowym odkładały się grube warstwy piasku. Ten utworzył z czasem ławice skał piaskowcowych oraz późniejsze ich odmiany. Ustępowanie morza kredowego doprowadziło m.in. do krążenia wód między ziarnkami piasku i wytrącenia rozmaitych związków chemicznych. Zadziałały one jak trwałe spoiwo.

Z czasem wody odeszły, a geologiczne ukształtowanie terenu zmieniło się znacznie. Piaskowce uległy silnemu wypiętrzeniu. Doszło do tego zainicjowanie procesów wietrzenia i erozji. Oparły się im wyłącznie najsilniejsze twory, tzw. stoliwa, do których należy m.in. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Jednak i w nich wystąpiły spękania, mniejsze i większe. Te największe spękania ciosowe oraz odkształcenia ciał skalnych, stale pogłębiane wodą oraz działalnością fauny, to serce kamiennych labiryntów takich, jak Błędne Skały.

Zobacz też:  Dolina Mnikowska – szlak, dojazd, parking

Szlaki piesze, parkingi i dojazd w Błędne Skały – informacje praktyczne

Jeżeli planujesz wycieczkę w Góry Stołowe i chcesz odwiedzić niepowtarzalną trasę turystyczną Błędne Skały, oto kilka przydatnych informacji praktycznych. Z pewnością ułatwią Ci one organizację całego wypadu i oszczędzą niespodzianek. Na wysokość 853 m n.p.m., gdzie startuje jednokierunkowa trasa malowniczego labiryntu, prowadzą szlaki piesze m.in. z Karłowa, Jakubowic oraz czeskiego Machova. Warto je rozważyć, zwłaszcza w czasie letnich wakacji, gdy korek przed drogą dojazdową na parking górny ciągnie się kilometrami.

Dojazd pod Błędne Skały jest możliwy o pełnych godzinach. Pomiędzy nimi odbywają się wyjazdy. Ruch naprzemienny ma miejsce dlatego, że ukształtowanie oraz szerokość drogi nie pozwala na swobodne mijanie się pojazdów. Udogodnieniem dla turystów jest możliwość zakupu biletu na trasę przez internet na określoną godzinę. To niestety utrudnia nabycie wejściówki na miejscu, gdzie wyprzedawane są pozostałości biletów z panelu dostępności online.

W okolicy da się znaleźć bezpłatne parkingi leśne, udostępnione do użytku turystycznego, jednak są one oddalone od głównych punktów startowych na „szczyt”. Dobrą informacją jest to, że parking górny nie jest droższy od tych zlokalizowanych na dole – kosztuje 30 zł od samochodu osobowego bez limitu czasu. Do tego wstęp na trasę kosztuje podobnie jak na Szczelińcu, zaś dzieci do lat 7 wchodzą zupełnie bezpłatnie. Jeżeli masz możliwość, warto postarać się przed wycieczką o uzyskanie Karty Dużej Rodziny, która sprawia, że wejście na trasę turystyczną nie wymaga żadnych opłat.

Błędne Skały można odwiedzać nie tylko w sezonie letnim. Jednak zimowe wejście to zadanie dla doświadczonych, wytrwałych piechurów. Nie działa wtedy parking górny. Przejścia na trasie nie są odśnieżane, w szczelinach gromadzi się lód, a śnieżna czapa ze skalnych grzybów osuwa się podobnie, jak lawina. Ryzyko jest spore, jednak walory krajobrazowe prezentują się wówczas jeszcze bardziej wyjątkowo.

Zobacz też:  Góry Taurus w Turcji - miejsce gdzie morze i góry się łączą

Do skalnego labiryntu – drogą z Karłowa, Machova czy Jakubowic?

Błędne Skały prześwit słońca

Choć sama trasa główna w labiryncie ma tylko kilkaset metrów, droga piesza do miejsca jej rozpoczęcia wymaga czasu, zaangażowania i pokonania dłuższego dystansu. Szlaki w Górach Stołowych nie należą do specjalnie trudnych. Z pewnością jednak wyróżniają się ukształtowaniem. Natkniesz się na miejsca, gdzie podejście będzie wymagało wysokiego unoszenia kolan i podparcia rękami. W większości jednak wiodą one dość szerokimi ścieżkami. Nie przejedziesz po nich swobodnie wózkiem, ale spokojnie przejdziesz z nieco starszym dzieckiem.

Jedną z najczęściej wybieranych tras jest szlak czerwony z Karłowa. Możesz podążać nim z samego centrum miasteczka lub wybrać asfaltowe podejście Machowską Drogą, aż do miejsca przecięcia z oznakowanym szlakiem turystycznym. Podejście to ma niewiele ponad 4 km i powinno zająć około 1 h 15 min. Na końcu czeka ciekawy punkt widokowy na wysokości ponad 800 m n.p.m. skierowany na Szczeliniec Wielki. W Błędne Skały prowadzi też przyjemne podejście z czeskiego Machova szlakiem niebieskim lub alternatywne – żółtym.

Po polskiej stronie możesz wybrać jeszcze inne podejście, nieco mniej popularne, a przez to spokojniejsze. Urokliwe krajobrazy czekają na niebieskim szlaku z Pstrążnej. Dla urozmaicenia wędrówki powrót warto zaplanować powrót ścieżką oznakowaną na zielono przez Bukowinę Kłodzką (707 m n.p.m). Wytrwałym wędrowcom wiele wyjątkowych wrażeń dostarczy trasa z Karłowa na Szczeliniec Wielki, następnie szlakiem żółtym do Schroniska Pasterka i dalej przez rozdroże Pod Ostrą Górą (542 m n.p.m.) na Zieloną Drogę. Ostatnia opcja to wariant z Jakubowic szlakiem czerwonym, który na wysokości 724 m n.p.m. na Rozdrożu pod Lelkową łączy się z niebieskim i prowadzi prosto na górny parking pod Błędnymi Skałami.

Poznaj lepiej Błędne Skały – co czeka na Ciebie w labiryncie wąskich ścieżek?

Błędne Skały widok

Jeżeli przeszedłeś już unikalny, skalny labirynt lub słyszałeś o nim jakiekolwiek opowieści, z pewnością nie masz wątpliwości, skąd wzięła się jego nazwa. Pełen ciasnych korytarzy, zaułków, do których nie dociera słońce i osobliwych kształtów kamiennych rzeźb, teren Błędnych Skał potrafiłby przyprawić o obłęd niejednego wędrowca. Na szczęście wytyczony pomiędzy kamiennymi ścianami szlak nie pozwala tak łatwo się zgubić. Nietrudno jednak wyobrazić sobie, jak przed laty labirynt ten wciągał piechurów do tajemniczego świata, z którego nie chciał ich już wypuścić.

Zobacz też:  Góry w Hiszpanii – gdzie najlepiej wybrać się na wakacje?

Zaczyna się on od punktu nazywanego Skalne Czasze, z którego roztaczają się rozległe widoki na połacie lasów Ziemi Kłodzkiej, czeskie pasma Gór Stołowych, niedaleki Szczeliniec Wielki oraz Mały. O ile podczas jednej wyprawy możesz spokojnie wdrapać się na pierwszy z wymienionych, o tyle drugi da się jedynie podziwiać z daleka, ponieważ został on (nie bez przyczyny) odcięty od jakiegokolwiek ruchu turystycznego. Ze Skalnych Czasz w słoneczny dzień dostrzeżesz również zarys Karkonoszy, jednak dalej nie będzie więcej widoków, a w każdym razie nie takich, do jakich przyzwyczajają turystów górskie masywy.

Wśród wąskich szczelin na krętym szlaku w otoczeniu kilkumetrowych skał czeka na Ciebie cisza, chłód i bagniste podłoże, które okrywają drewniane kładki spacerowe. Pozwalają one nie tylko zachować suche obuwie, lecz także zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych turystów. Ich wyraźne oznakowanie chroni przed zbłądzeniem wśród bezładnie piętrzących się skał, niespodziewanych rozpadlin i krętych korytarzy. Po tym niecodziennym spacerze, po około godzinie wyjdziesz ponownie na otwartą przestrzeń, co, mimo wspaniałych wrażeń, może przynieść trudną do wytłumaczenia ulgę. Każda rzeźba w labiryncie – Kurza Stopka, Skalne Siodło czy Dwunożny Grzyb – oraz jej skalna otulina budzą zachwyt. Jednak całość trasy prezentuje się dość niepokojąco zwłaszcza w deszczowy dzień, choć w praktyce to tylko zachęca do jej odkrywania.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts