Szczeliniec Wielki – szczyt Gór Stołowych. Dojazd i opisy szlaków turystycznych

Szczeliniec Wielki w Sudetach Środkowych słynie z nietypowo ukształtowanych skał oraz licznych punktów widokowych. Którędy wejść na szczyt, co można na nim zobaczyć, jak dojechać w Góry Stołowe? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
szczeliniec wielki

Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego jest Tron Liczyrzepy – jedna z wielu efektownych skał na wierzchołku góry. Inną nazwą tej formacji jest Fotel Pradziada. Wysokość bezwzględna szczytu wynosi 922 m n.p.m., a często spotykane 919 m n.p.m. dotyczy opisu topograficznego punktu osnowy podstawowej. W wielu miejscach na Szczelińcu Wielkim przygotowano tarasy widokowe, z których rozciągają się piękne panoramy na Sudety, Park Narodowy Gór Stołowych i Kotlinę Kłodzką. Turyści mogą skorzystać również z usług schroniska górskiego. Na szczyt prowadzi jednokierunkowy, kręty szlak, składający się z 665 schodów. Kamienne stopnie miał ułożyć w 1814 roku Franz Pabel, ówczesny sołtys Karłowa. Czytaj dalej i poznaj Szczeliniec Wielki.

Informacje o Szczelińcu Wielkim, najwyższym szczycie Gór Stołowych w Sudetach

Szczeliniec Wielki skałą

Góra nosiła wiele różnych nazw, mniej i bardziej oficjalnych. Poza Szczelińcem Wielkim były to Siennica, Spękany, Stołowiec czy Strzaskany. Dla Niemców to Große Heuscheuer, natomiast Czesi cały obszar wokół niej nazywają Velká Hejšovina. Jak łatwo się domyślić, nazwy te pochodzą od ukształtowania terenu i skalnego labiryntu. Sudeckie legendy mówią o tym, jakoby gdzieś w tutejszych szczelinach znajdowała się droga do samego piekła.

Ile kosztuje bilet wstępu do rezerwatu krajobrazowego Szczeliniec Wielki?

Cały masyw znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i należy do jego największych atrakcji. Wstęp na teren rezerwatu krajobrazowego Szczeliniec Wielki jest płatny w sezonie turystycznym. Wejście do PNGS-u pozostaje darmowe. Aktualne ceny wejściówek znajdziesz na stronie internetowej parku. W sezonie 2022 trzeba było zapłacić:

  • 12 zł za bilet normalny;
  • 6 zł za bilet ulgowy (dla dzieci w wieku 8–18 lat, emerytów, rencistów, niepełnosprawnych i żołnierzy służby czynnej).
Zobacz też:  Zamarła Turnia (2179 m n.p.m.) – szczyt nie dla początkujących

Wierzchołek Szczelińca Wielkiego – labirynt skalny, tarasy widokowe, schronisko PTTK

Szczeliniec Wielki widok

Niezwykłe formacje skalne są wizytówką całego pasma. Choć największą sławą cieszą się Błędne Skały i czeski Adrszpach, to również tutaj jest co oglądać. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, a to na swój sposób zobowiązuje. Niezwykły kształt skał wynika z procesów wietrzenia i pękania piaskowców. Podczas spaceru przez ścieżkę krajoznawczą obejrzysz z bliska kilkanaście formy skalnych, takich jak:

  • Fotel Pradziada / Tron Liczyrzepy;
  • Ucho Igielne;
  • Kaczęta;
  • Wielbłąd;
  • Małpolud;
  • Diabelska Kuchnia;
  • Kołyska Księżniczki Emilki;
  • Kwoka;
  • Koński Łeb;
  • Słoń;
  • Serce Ducha Gór.

Schronisko PTTK na Szczelińcu

Szczególnie malowniczym zakątkiem na Szczelińcu Wielkim jest Wąwóz Piekiełko, gdzie powstały niektóre sceny filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Wzdłuż całej trasy turystycznej przygotowano 8 punktów i tarasów widokowych. Można z nich dostrzec np. Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Bystrzyckie czy Masyw Śnieżnika albo Karkonosze. Schronisko PTTK na Szczelińcu to całoroczny obiekt noclegowy, wybudowany w 1845 roku w stylu tyrolskim, na miejscu budynku z 1815 roku. Przez jakiś czas nosiło nazwę „Szwajcarka” (nawiązanie do oryginalnego Schweizerai), a odwiedzali je m.in. J.W. Goethe czy John Quincy Adams (6. prezydent USA), co upamiętniają stosowne tablice.

Opisy szlaków na Szczeliniec Wielki. Trasy turystyczne z parkingu w Karłowie i nie tylko

Szczeliniec Wielki szczyt

Przez szczytowe partie góry prowadzi zielony szlak imienia Franza Pabla, który doprowadził do powstania kamiennych schodów. Takiego ułatwienia nie miał król pruski Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern, kiedy wchodził na Szczeliniec Wielki w 1790 roku. Nie jest to wymagająca droga, ale trzeba zachować ostrożność. Na stopniach z kamienia łatwo się poślizgnąć. Wejście na ścieżkę znajduje się na przełęczy pomiędzy Małym i Wielkim Szczelińcem – liczy 1,7 km, a nieprzerwany marsz do wyjścia trwałby ok. 40–50 minut. Jak się tu dostać? Turyści mają do wyboru mnóstwo wariantów, opis kilku spośród nich znajdziesz poniżej:

  1. Z parkingu w Karłowie na górę i z powrotem – 3,3 km, ok. 1:30–3 h na przejście. Dojazd samochodem do Karłowa z Kudowy-Zdroju, popularnego kurortu uzdrowiskowego, zajmuje ok. 20 minut w jedną stronę. Trasa prowadzi przez niezwykle malowniczą Drogę Stu Zakrętów, zatem warto wybrać się na taką przejażdżkę. Po opuszczeniu pojazdu i uiszczeniu opłaty za postój pozostaje wejść na żółty szlak, a po ok. 1000 m łagodnego podejścia rozpocząć wspinaczkę po słynnych schodach. 3 godziny to szacunki uwzględniające przerwy na podziwianie pięknych panoram i skał.
  2. Pętla z Radkowa – łącznie 17,7 km, do przejścia w ok. 6–9 h. Na początek niebieskim szlakiem z centrum miasta, który częściowo biegnie ulicą Jagiellońską. Przy parkingu na Pustej Ścieżce 2 opcje odbicie zieloną odnogą w kierunku Wodospadu Pośny i przejście na trasę żółtą (takiego wariantu dotyczą powyższe dane) lub dalej niebieską drogą. Obie ścieżki spotykają się na rozdrożu pod Skalnymi Wrotami. Dalej niebieską trasą na przełęcz, gdzie czeka wejście na ścieżkę krajoznawczą. Po zejściu ze Szczelińca Wielkiego możesz iść na północ (w prawo) szlakiem żółtym lub okrążyć Szczeliniec Mały niebieską / zieloną odnogą – wtedy wycieczka wydłuży się tylko o ok. 700 m i 5 do 15 minut. W końcu trafisz na żółtą drogę do wsi Pasterka. Tam szlak odbija w prawo, podążaj nią do końca. Przed Radkowem miniesz m.in. Schronisko Pasterka, Białą Skałę, Zalew Radkowski oraz Geopark Radków.
Zobacz też:  Wołowiec - czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej

Najszybsze wejście na Szczeliniec Wielki. Jak zasłużyć na odznakę Korony Gór Polski?

Opis specjalnie dla wszystkich, którzy nie lubią się specjalnie przemęczać. Choć miejsca postojowe w Karłowie cieszą się największą popularnością, to wcale nie znajdują się najbliżej Szczelińca Wielkiego. Jeszcze krótsza byłaby wycieczka z parkingu przy leśnej drodze lokalnej nad Pasterką. Licząc obejście najwyższego szczytu Gór Stołowych i powrót, do przejścia jest 2,9 km, co można zrobić w 1:15 h. Albo 2:45 h, po doliczeniu półtorej godziny na niespieszne podziwianie widoków i skał na Szczelińcu Wielkim.

Przed wyprawą na Szczeliniec Wielki. Co zabrać na najwyższy szczyt w Górach Stołowych?

Szczeliniec Wielki las

Ponad 200-letnie schody z kamienia są już mocno wytarte, dlatego tak duże znaczenie ma obuwie z przyczepną podeszwą. Najlepiej założyć wygodne trekkingowe, które zapewniają dobrą stabilizację i są dość wodoodporne. W niektórych częściach Szczelińca Wielkiego śnieg lub błotniste kałuże po deszczu pozostają naprawdę długo. Kto nie chce pobrudzić swoich ulubionych spodni, niech założy stuptuty. Tego rodzaju wyposażenie kupisz w sklepach sieci Decathlon, gdzie znajdziesz również:

  • komfortową odzież turystyczną;
  • płyny i impregnaty do odzieży;
  • kijki trekkingowe;
  • lornetkę do podziwiania widoków;
  • latarki, czołówki, lampki turystyczne.

Góry Stołowe są jedyne w swoim rodzaju. Nigdzie indziej nie znajdziesz tak wielu równie urokliwych, malowniczo uformowanych skał. Szczeliniec Wielki, jako najwyższy szczyt całego pasma, należy do Korony Gór Polski (tak jak m.in. Skalnik, Turbacz czy Ślęża). Wejście nie jest ani trudne technicznie, ani szczególnie wymagające kondycyjnie. Aczkolwiek bez odpowiednich butów i odzieży będzie mało przyjemnie, momentami wręcz ryzykownie. I jeszcze jedna uwaga na zakończenie – nie zdziw się, jeżeli przez część Piekiełka i inne, wąskie fragmenty ścieżki trzeba będzie przechodzić bokiem!

Fot. ilustracji Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Zobacz też:  Szyndzielnia - szlakiem lub koleją gondolową. Chwila wytchnienia w Beskidzie

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts