Wogezy góry – przygotowania do wyprawy na szlaki turystyczne, atrakcje i narty.

Wogezy są pasmem górskim leżącym we wschodniej Francji. Ciągną się one przez około 160 km, wzdłuż rzeki Ren. Ich najwyższym szczytem jest Grand Ballon wznoszący się na wysokość 1424 m n.p.m. Dlaczego warto wybrać się na tamtejsze szlaki?
wogezy

Wogezy są bardzo starymi górami. Szacuje się, że wiekiem podobne są do naszych Sudetów. Góry zbudowane są ze skał krystalicznych i osadowych, porośnięte lasami i winnicami. Wogezy są bardzo popularnym regionem turystycznym we Francji. Na najwyższy szczyt można się dostać, przemierzając malowniczą i zapewniającą piękne widoki trasą. Powyżej 1200 m góry porastają łąki, dzięki czemu wspinając się, turyści mają możliwość podziwiania rozciągającej się stamtąd panoramy. Wogezy to pasmo poprzecinane licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Również turyści podróżujący kamperami znajdą tu sporo miejsca na postój. Przez góry przebiega historyczna granica Alzacji i Lotaryngii.

Wogezy i ich szczyty górskie

wogezy las

Na najwyższym szczycie Wogezów znajduje się stacja radarowa i pamiątkowy obelisk. Poza Grand Ballon warto wspiąć się na Petit Ballon leżący na wysokości 1272 m n.p.m. Co ciekawe, obie góry można zdobyć bardzo szybko, podjeżdżając samochodem pod same szczyty. Miłośnicy podziwiania widoków mogą wybrać opcję bardziej mozolnej wędrówki i wyruszyć np. z miejscowości Munster. Po drodze warto oglądać bunkry z czasów I wojny światowej.

Wogezy to góry, które pełne są atrakcji turystycznych. Do najciekawszych można zaliczyć:

  • Sentier des Roches, czyli Skalną Ścieżkę ciągnącą się na odcinku 4 km. To miejsce oferujące niezwykłe doznania, pełno tu przepaści, mostków, poręczy, łańcuchów i pięknych widoków;
  • Hohneck leżący na wysokości 1363 m n.p.m., czyli trzeci najwyższy szczyt pasma;
  • pętlę wokół trzech jezior – Lac Blanc, Lac Forlet, Lac Noir w okolicy przełęczy du Calvaire; szlak pomiędzy jeziorami to okazja do mozolnej wspinaczki, która zajmuje około 5 godzin;
  • Ballon d’Alsace, czyli szczyt, z którego rozciągają się piękne widoki na Alzację; miejsce to zaskakuje stromymi ścianami i przepaściami; w okolicy szczytu znajduje się pomnik Joanny d’Arc;
  • sztuczne jezioro Kruth-Wildenstein z ruinami zamku z XIII wieku.
Zobacz też:  Wąwóz Homole w Pieninach – rezerwat, który trzeba zobaczyć

Jezioro Gérardmer, średniowieczne zamki, parki

Jezioro jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić. Położone na wysokości 600 metrów zapewni szereg rozrywek turystom spędzającym tu weekend lub planującym dłuższy pobyt. Pływanie łódką, wędrówki po okolicy, wodospady (de la Bouriqque, Cascade de Merelle), wieża widokowa, kasyno to tylko niektóre atrakcje tego miejsca.

Miłośnicy historii i kultury Lotaryngii powinni udać się do miasteczka o tej samej nazwie. Kaysersberg jest przykładem miasta o typowo średniowiecznym klimacie. Cały rejon Wogezów obfituje w pozostałości po średniowiecznych budowlach – pięknych pałacach i zamkach, które wznoszą się dumnie na wielu górskich szczytach. Na terenie Wogezów znajdują się dwa parki – Regionalny Park Naturalny Wogezy Północne oraz Regionalny Park Narodowy Ballons des Vosges.

Jak przygotować się do wyprawy w Wogezy?

Wogezy widok

Masz ochotę spędzić kilka wolnych dni we francuskich górach? Wogezy to góry polecane turystom, którzy docenią piękne widoki i bogactwo roślinności. Są silnie zalesione, z naturalnymi lasami jodłowymi i sztucznymi drzewostanami świerkowymi. Jeśli twoim celem jest spacer po górskich szlakach, pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniego obuwia – wygodnego, z antypoślizgową podeszwą, które ochroni przed kontuzją. Zadbaj również o plecak, w którym zmieścisz wszystko, co niezbędne podczas spaceru. Zanim wyruszysz w drogę, zajrzyj do sklepu Decathlon i skompletuj swoją garderobę.

Wogezy to doskonale rozwinięta baza noclegowa, w skład której wchodzą schroniska, hotele, place dla kamperów. To mnóstwo muzeów, szlaków pieszych, konnych i rowerowych. Nic dziwnego, że panuje tam spory ruch turystyczny. Jeśli planujesz wyprawę do Francji, pamiętaj, że państwo to ma wiele do zaoferowania. To nie tylko piękne miasta, morze, ale również urokliwe góry – Wogezy.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Dolina Lejowa w Tatrach. Czy na szlak można wejść z psem?
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts