Góry Dynarskie – które szczyty warto zdobyć?

Góry Dynarskie to pasmo, które ciągnie się przez wiele europejskich krajów. Znajduje się tam wiele szczytów, które warto zdobyć. Są to naprawdę wymagające góry, ale też takie, z którymi poradzą sobie średnio zaawansowani turyści. Zobacz, które szczyty warto zdobyć!
góry dynarskie

Góry Dynarskie to pasmo, które ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego. W swojej południowej części leżą w Albanii, a w północnej na terenie Słowenii. Bardzo popularna ich część znajduje się w Chorwacji. Przez turystów cenione są ze względu na unikalną faunę i florę, dlatego też tutejsze górskie parki narodowe są oblegane, podobnie jak wybrzeże krajów bałkańskich. Poznaj Góry Dynarskie i szczyty, które warto tam zdobyć!

Góry Dynarskie – informacje ogólne

Góry Dynarskie informacje ogólne
Fot. Orjen via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Góry Dynarskie nazywane są również Alpami Dynarskimi. Znajdują się na Półwyspie Bałkańskim w krajach takich jak:

  • Słowenia;
  • Chorwacja;
  • Bośnia i Hercegowina;
  • Serbia;
  • Czarnogóra;
  • Kosowo;
  • Albania.

Najwyższym szczytem jest Maja e Jezerces – góra ta znajduje się w Albanii i mierzy 2694 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi od jezior, które widać w niedalekiej odległości. Góry Dynarskie to trzeci największy rejon górski w Europie po Alpach i Górach Skandynawskich.

Przyroda tu jest bardzo urozmaicona – znajdują się tutaj rośliny charakterystyczne dla regionów nadmorskich, kontynentalnych oraz górskich. Jeżeli chodzi o faunę, to turyście pierwsze w oczy rzucą się kozy i owce wypasane na górskich halach. W lasach żyją tutaj między innymi niedźwiedzie, wilki, jelenie i lisy. Rozwojowi przyrody sprzyja to, że wiele miejsc jest niedostępnych dla człowieka. Dzikie tereny to raj dla wszelkiej zwierzyny.

Największym miastem leżącym w Górach Dynarskich jest stolica Bośni i Hercegowiny, czyli Sarajewo. W tym rejonie górskim leży także Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji. To właśnie chorwacka część Gór Dynarskich jest najchętniej odwiedzana przez turystów. Dzieje się tak z powodu bliskości nadmorskich miejscowości wypoczynkowych.

Dlaczego warto wybrać się w Góry Dynarskie?

Dlaczego warto wybrać się w Góry Dynarskie

Turyści, aby odwiedzić Góry Dynarskie, najczęściej wybierają się do Chorwacji. To pasmo górskie oferuje wiele dzikich miejsc, na które nie wpłynęła działalność człowieka. W górach znajduje się wiele szlaków turystycznych, które nie są zbyt oblegane, dlatego to wspaniałe miejsce na spokojną wycieczkę. Podczas spacerów po szlakach można podziwiać górskie panoramy i niezmąconą, dziką przyrodę. W dalszej części artykułu opiszemy szczyty, które warto zdobyć w tych górach w Europie!

Zobacz też:  Góry Izerskie – najpiękniejsze szczyty i szlaki turystyczne

Maja e Jezercës

Wspominany wcześniej najwyższy szczyt Gór Dynarskich. Leży w paśmie Gór Przeklętych. Dla początkującego miłośnika gór Maja e Jezercës może być zbyt wymagający oraz niebezpieczny. Sama góra zbudowana jest z dolomitu, co oznacza, że może tam występować kruszenie skał. Wspinaczka na ten szczyt na pewno spodoba się osobom bardziej doświadczonym.

Bobotov Kuk

Góra ta znajduje się w Czarnogórze i jest największym szczytem pasma Durmitor. Należy jednak pamiętać, że wejście na niego jest bardzo wymagające. Zaleca się je tylko doświadczonym miłośnikom gór, którzy mają doświadczenie w zdobywaniu trudnych wierzchołków. Wejście może być niebezpieczne, ponieważ znajdują się tam wąskie granie oraz duże głazy. Wysiłek jest jednak wynagradzany na szczycie, ponieważ rozciąga się stamtąd wspaniały widok na pasmo górskie Durmitor.

Vidakov Kuk

Szczyt znajdujący się na terenie Chorwacji. Mierzy on 882 metry, więc nie jest góra zbyt wysoka. Wejście na nią jest bardzo przyjemne ze względu na różnorodność szlaku. Ze szczytu można zobaczyć wspaniały widok na Adriatyk – to niezapomniany krajobraz!

Deravica

Jest to najwyższy szczyt Kosowa. Przed ogłoszeniem niepodległości tego kraju był to także najwyższy szczyt Serbii. Miejsce to nie jest często odwiedzane przez turystów, ale nie ze względu na problemy z wejściem na szczyt, ale przez wzgląd na niestabilną sytuację polityczną w Kosowie.

Góry Dynarskie – sprzęt dla miłośników chodzenia po górach

Góry Dynarskie sprzęt dla miłośników chodzenia po górach

Jeżeli wybierasz się w góry, to musisz się odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w sprzęt oraz akcesoria. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie obuwie. Do tego na pewno przyda ci się plecak, w którym będziesz mógł trzymać najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystko to znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakości sprzęt dla sportowców oraz miłośników gór.

Zobacz też:  Masyw Śnieżnika zimą i latem – poznaj atrakcje na każdą porę roku

Góry Dynarskie to miejsce, które powinna odwiedzić każda osoba kochająca góry. Jest to łańcuch z przepięknymi widokami i nietkniętą ludzką dłonią przyrodą. Koniecznie wpisz je na swoją listę gór do odwiedzenia! Warte uwagi są też Apeniny, Alpy i Góry Pontyjskie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts