Tarp turystyczny – czy może zastąpić namiot? Sprawdź, jak go używać

Tarp to coraz częściej wybierany element wyposażenia biwakowego. W swojej konstrukcji różni się od namiotu, ma jednak wiele zalet. Czym dokładnie są tarpy i kiedy warto zdecydować się na ich zakup? Podpowiadamy.
tarp

Biwakowanie na łonie natury to dla wielu osób najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Niezależnie od tego, czy wybierasz się tam sam, czy z rodziną to nie możesz zapominać o kwestiach komfortu i bezpieczeństwa. Najczęściej podstawą ekwipunku jest wówczas namiot turystyczny albo trekkingowy. Coraz więcej osób decyduje się jednak na sięgnięcie po tarp. Z poniższego artykułu dowiesz się, co to dokładnie jest i kiedy warto zdecydować się na taki zakup.

Tarp, czyli płachta biwakowa – co to takiego?

Tarp czyli płachta biwakowa

Tarp ma formę ultralekkiej płachty, która przytwierdzana jest do ziemi za pomocą specjalnych kijków zakończonych igłami. Z powodzeniem możesz zamontować go także, opierając go o naturalne elementy otaczającego cię środowiska – na przykład drzewa lub skały. Dobrej jakości tarp chroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie daje pełną swobodę zarówno do wypoczynku, jak i zabawy, czy rozmaitych prac.

Tarp turystyczny – czym różni się od namiotu?

Zarówno tarp, jak i namiot dają schronienie przed deszczem, czy promieniami słonecznymi. Występują w różnych rozmiarach (można wybrać zarówno konstrukcję 3 × 3 m, 4 × 4 m, jak i mniejsze). Płachty biwakowe są zazwyczaj zdecydowanie lżejsze od namiotów. Niska waga sprawia, że nie obciążają plecaka podczas wędrówki, dlatego są chętnie wybierane przez miłośników survivalu. Zasadniczą różnicą pomiędzy tarpem a namiotem jest brak podłogi w tym pierwszym. Z tego powodu płachta nie stanowi bariery dla insektów. W mniejszym stopniu chronią także przed chłodem.

Zobacz też:  Gadżety w góry – akcesoria turystyczne, które warto mieć na wyprawie w góry!

Kiedy warto wybrać tarp zamiast namiotu?

Miejsce do spania na biwaku zawsze należy dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Rodzaj zadaszenia ma bardzo duże znaczenie. Płachta ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia bliski kontakt z naturą. Wybierz tarp, jeżeli zależy ci na takiej formie spędzania czasu. Zdecydowanie trzeba jednak pamiętać, że nawet największa i najlepiej rozłożona płachta zapewnia mniej prywatności niż namiot. Z tego powodu tarp nie będzie najlepszym rozwiązaniem w momencie, kiedy spędzasz czas na zatłoczonym polu kempingowym. Jeśli nie wiesz, jaki namiot kupić, sprawdź nasz poradnik.

Zalety płachty biwakowej

Zalety płachty biwakowej

Płachta nie bez powodu jest tak popularnym elementem ekwipunku. Jakie są główne zalety takiego rozwiązania? Spośród nich wymienić można między innymi: 

  • możliwość przebywania w bliskości z naturą;
  • ochrona przed deszczem i promieniami UV;
  • niewielka waga;
  • duża powierzchnia, która gwarantuje miejsce nie tylko na śpiwory i bagaże;
  • możliwość rozłożenia hamaka pod powierzchnią ochronną;
  • prosty stelaż i łatwość montażu, nawet podczas złej pogody.

Jak wybrać odpowiedni trap na biwak?

Jeżeli zdecydowałeś się na kupno płachty, powinieneś wziąć pod uwagę różne czynniki. Na rynku znajduje się wiele modeli, które znacznie się od siebie różnią zarówno ceną, jak i parametrami. Jeśli planujesz noc pod gwiazdami we własnym namiocie, to możesz zdecydować się na najbardziej podstawowe modele. Jeżeli jednak wybierasz się na długi kemping w trudniejszych warunkach, to jednak warto postawić na bardziej sprawdzone rozwiązania.

Co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przed zakupami? Pamiętaj o takich kwestiach jak:

  • ochrona przed wilgocią – wybieraj materiały wodoodporne, potwierdzone testem słupa wody;
  • ilość punktów montażowych – im jest ich mniej, tym lepiej;
  • linki montażowe – powinny być jak najbardziej wytrzymałe, odpowiednio długie (od 3 do 4 metrów), wyposażone w regulowane naciągacze;
  • szczelność szwów – to bardzo ważne w kontekście ochrony przed wodą. Na wszystkich szwach powinna znajdować się specjalna szczelna taśma;
  • kolor – jak najbardziej intensywny i widoczny z daleka (kwestia najbardziej istotna w wysokich górach).
Zobacz też:  Kijki w góry – sprawdź, czy pomagają w długich wędrówkach trekkingowych

Tarpy turystyczne w najlepszych cenach znajdziesz w sieci sklepów Decathlon. Na specjalną uwagę zasługuje na przykład model Quechua Fresh XL. To płachta, która zapewnia bardzo dużo przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzi się podczas wyjazdów rodzinnych.Może być alternatywą dla namiotu lub znacznie powiększyć jego przestrzeń. Zapewnia ochronę przed słońcem UPF 50 + a mimo dużych rozmiarów jest stosunkowo lekka.

Jak odpowiednio zadbać o tarpa?

Jak odpowiednio zadbać o tarpa

Wiesz już, że płachty biwakowe są bardzo wygodne, lekkie i łatwe w montażu. Jednocześnie sprawdzają się świetnie w wielu rolach. Trzeba jednak podkreślić, że ich skuteczność będzie w dużej mierze zależna od odpowiedniej impregnacji, sposobu przechowywania sprzętu oraz jego przenoszenia.

Czyszczenie i suszenie materiału po zakończeniu użytkowania

Pod koniec każdego wyjazdu tarp powinien zostać bardzo dobrze wyczyszczony. Pozbądź się z niego całego kurzu i mechanicznych zabrudzeń. Podczas przebywania na łonie natury przez kilka dni możesz spodziewać się igieł z drzew, szyszek, czy liści. Konieczne będzie także całkowite wysuszenie materiału. Nigdy nie przechowuj wilgotnego tarpu. To prosta droga do wyhodowania grzybów i bakterii. Suszyć możesz zarówno pod gołym niebem, jak i z użyciem środków mechanicznych (na przykład suszarki).

Bezpieczne sposoby transportowania materiału

Turystyczne płachty najczęściej przenoszone są w plecakach. Zabezpiecz je jednak odpowiednio, aby nie doszło do mechanicznego przetarcia się materiału. Linki powinny być ułożone w taki sposób, aby nie miały szansy na poplątanie się. W przeciwnym wypadku proces rozstawiania konstrukcji będzie znacznie dłuższy i trudniejszy.

Tarp turystyczny – podsumowanie

Tarp, czyli płachta biwakowa to coraz popularniejszy wybór dla wszystkich osób, które cenią sobie wygodę i bliskość środowiska naturalnego. Nowoczesne konstrukcje wykonane z wysokiej jakości materiałów ochronią cię przed słońcem i wilgocią. Mogą służyć jako zwiększenie przestrzeni wypoczynkowej podczas kempingu (chociaż np. namiot 4-osobowy też mieści dużo), a w niektórych przypadkach świetnie zastępują namioty.

Zobacz też:  Jaka latarka czołowa na wyprawę w góry i nie tylko?

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts