Jezioro Międzybrodzkie – idealne miejsce na wypoczynek nad wodą. Co robić?

Jezioro Międzybrodzkie to sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany w województwie śląskim, w Beskidzie Małym. Powstał przez spiętrzenie wód rzeki Soły zaporą w Porąbce. Początkowo pełnił głównie funkcje przeciwpowodziowe, z czasem stał się też popularnym miejscem rekreacyjnym.
jezioro międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie – wypoczynek nad wodą, w otoczeniu gór 

Jezioro Międzybrodzkie to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Czysta woda, piaszczyste plaże i malownicze krajobrazy Beskidu Małego tworzą niepowtarzalny klimat. To raj dla miłośników kąpieli słonecznych i sportów wodnych. W okolicy czekają też inne atrakcje – park linowy, kolejka na Górę Żar, szlaki turystyczne. Międzybrodzie słynie też z doskonałej kuchni regionalnej i gościnności mieszkańców. To miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, zrelaksować się na łonie natury i naładować baterie na cały rok.

Jezioro ma podłużny kształt i rozciąga się na długości ok. 5 km. Jego powierzchnia wynosi 3,8 km², a pojemność to 26,6 mln m³. Powstało w 1937 roku dzięki wybudowaniu Zapory Porąbka. Za jej projekt odpowiadał Gabriel Narutowicz. Nie każdy wie, że pierwszy prezydent Polski miał udaną karierę naukową. Był inżynierem hydrotechnikiem i profesorem politechniki w Zurychu. Zapora, przy której działa elektrownia wodna, ma długość 260 m i wznosi się na wysokość 37 m.

Widok z góry Czupel. Autor zdjęcia: Li Hor, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Baza noclegowa i gastronomiczna dla wczasowiczów

W okolicy jeziora nie brakuje miejsc noclegowych – są tu ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery prywatne. Najwięcej obiektów znajduje się w Międzybrodziu Żywieckim i Międzybrodziu Bialskim. Działają tu też restauracje, bary, sklepy spożywcze. Niektórzy decydują się na to, by zatrzymać się w Bielsku-Białej. Miasto porównywane do Wiednia zachwyca urokliwymi kamienicami w pastelowych kolorach. To również dom bohaterów ulubionych bajek z dzieciństwa – m.in. Bolka i Lolka, a także Reksia. Można ich spotkać na szlaku „Bajkowe Bielsko-Biała”.

Zobacz też:  Jeziorka Duszatyńskie – atrakcja przyrodnicza Bieszczadów

Jak dojechać nad Jezioro Międzybrodzkie?

Jezioro Międzybrodzkie leży pomiędzy miejscowościami Międzybrodzie Żywieckie a Międzybrodzie Bialskie. Najłatwiej dojechać tu samochodem – droga wojewódzka nr 948 prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu akwenu. Można też skorzystać z komunikacji publicznej. Przy jeziorze znajduje się przystanek autobusowy, do którego dojeżdżają autobusy z Żywca i Bielska-Białej. W sezonie letnim kursują też busy dowożące turystów.

Atrakcje turystyczne nad Jeziorem Międzybrodzkim 

Jezioro Międzybrodzkie to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Można tu uprawiać sporty wodne – pływać, żeglować, a nawet wędkować. Wzdłuż brzegów działają wypożyczalnie sprzętu wodnego – rowerów wodnych, kajaków, łódek. Popularne są też rejsy statkiem spacerowym.

Wokół jeziora wytyczono wiele szlaków turystycznych, m.in.:

  • szlak zielony na Górę Żar (761 m n.p.m.);
  • szlak z Międzybrodzia Bialskiego na Czupel (933 m n.p.m.), skąd później można iść dalej na Magurkę Wilkowicką (909 m n.p.m.). Wędrówka w jedną stronę zajmuje ok. 2,5 godziny;
  • znad Jeziora Międzybrodzkiego można dotrzeć również w masyw Hrobaczej Łąki (828 m n.p.m.) czy w pasmo Kocierza (879 m n.p.m.).

Przed wyruszeniem na piesze wędrówki w okolicach Jeziora Międzybrodzkiego warto zadbać o przygotowanie. Potrzebne będą wygodne, rozchodzone buty trekkingowe za kostkę, które ochronią stopy przed obtarciami. Zapewnią stabilność na nierównym terenie, co zapobiega urazom. Przyda się też plecak z zapasem wody, przekąskami i ciepłą odzieżą na wypadek zmiany pogody. Dobrze mieć ze sobą mapę lub przewodnik po szlakach. Warto też sprawdzić prognozę pogody i dostosować plan wycieczki do warunków atmosferycznych. Potrzebny ekwipunek znajdziesz w sklepie Decathlon.

Góra Żar – kolejka i elektrownia szczytowo-pompowa

Jedną z największych atrakcji w okolicy jest góra Żar (761 m n.p.m.). Na jej szczyt można wjechać kolejką linową z Międzybrodzia Żywieckiego. Górna stacja kolejki znajduje się tuż obok zapory wodnej elektrowni szczytowo-pompowej oddanej do użytku w 1979 roku. Elektrownia na górze Żar to unikatowy obiekt hydrotechniczny. Składa się z dwóch zbiorników – dolnego na Jeziorze Międzybrodzkim i górnego na szczycie wzniesienia. Pomiędzy nimi woda przepompowywana jest rurociągami. Elektrownię można zwiedzać.

Zobacz też:  Kolorowe jeziorka – Rudawy Janowickie mogą Cię zaskoczyć!

Na szczycie znajdują się także inne atrakcje dla turystów:

  • trasy downhillowe;
  • widokowa restauracja;
  • sezonowa Kraina Żaru, czyli fantastyczne iluminacje, które włączane są podczas zimowych wieczorów.

Park linowy Trollandia

Kolejną atrakcją na górze Żar jest park linowy Trollandia. Oferuje on trasy o różnym stopniu trudności, dostosowane do wieku i umiejętności uczestników. Są tu też tory przeszkód, tyrolki i zjazdy na linie. Park czynny jest codziennie w sezonie letnim. Jeśli chcesz mieć siły na szaleństwa, wjedź kolejką, a jeśli uważasz, że dobrze zrobić rozgrzewkę, skorzystaj ze szlaku. Ma on swój początek nad Jeziorem Międzybrodzkim.

Wędkowanie nad Jeziorem Międzybrodzkim

Jezioro Międzybrodzkie to także raj dla wędkarzy. Występuje tu wiele gatunków ryb, m.in. szczupak, sandacz, pstrąg, karp, płoć, okoń, leszcz, sum. Można łowić z brzegu lub z łodzi. Popularne miejsca to okolice zapory oraz zatoczki i cypelki wzdłuż brzegów. Aby móc wędkować, trzeba wykupić zezwolenie. Sprzedają je koła PZW w Żywcu i Bielsku-Białej oraz gospodarstwa rybackie. Obowiązują limity ilościowe i wymiarowe dla poszczególnych gatunków ryb.

Jezioro Międzybrodzkie to idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i pieszych wędrówek. Piękne widoki, czysta woda i bogata infrastruktura turystyczna sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto odwiedzić ten malowniczy zakątek Beskidu Małego.

Fot. główna: Michał Płachta, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Jezioro Żywieckie – jedna z atrakcji Beskidu Małego. Czym Cię zaskoczy?
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts