Rudawy Janowickie i ich rowerowe szlaki

Rudawy Janowickie to wspaniałe miejsce na rowerowe wycieczki. Jeżeli jesteś miłośnikiem natury oraz zwiedzania na rowerze, to powinieneś koniecznie odwiedzić tamtejsze szlaki rowerowe. Zobacz, dlaczego warto zwiedzić Rudawy w ten sposób!
rudawy

Rudawy mają wiele do zaoferowania miłośnikom rowerowej aktywności. Można tam podziwiać naturę, a także wiele ciekawych zabytków. Rowerowa wycieczka po Rudawach Janowickich może być naprawdę wspaniałą przygodą dla każdego rowerzysty. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto wybrać się na wycieczkę rowerową po szlakach Rudaw Janowickich!

Gdzie leżą Rudawy Janowickie?

Gdzie leżą Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to pasmo górskie znajdujące się we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Zajmują powierzchnię około 90 kilometrów kwadratowych. Dawniej góry te nosiły nazwę Góry Łomnickie. W ich północnej części znajduje się dolina Bobru, która oddziela je od Gór Kaczawskich. Od zachodniej części Rudawy graniczą z Kotliną Jelaniogórską, a od wschodu z  Kotliną Kamiennogórską. Na południe znajduje się Przełęcz Kowarska.

Szlaki rowerowe w Rudawie Janowickiej

Szlaki rowerowe w Rudawie Janowickiej

Rudawy Janowickie oferują wiele ciekawych tras rowerowych, które zainteresują miłośników aktywnego wypoczynku. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne.

ER6 – Euroregionalny Szlak Rowerowy

Jest to szlak, którego trasa biegnie nie tylko przez Rudawy, ale także przez Góry Sokole, Perłę Zachodu, Krajobrazowy Park Doliny Bobru oraz wiele innych interesujących miejsc. Cały szlak ma długość 120 kilometrów. Jest on bardzo malowniczy, więc miłośnicy fotografii powinni zabrać ze sobą aparaty. Szlak poprowadzony został wzdłóż rzeki Bóbr, a na jego trasie znajdują się dwa parki krajobrazowe:

  • Rudawski Park Krajobrazowy;
  • Doliny Bobru.

Pętla rudawska

Jest to trasa licząca 42 kilometry i pozwala zwiedzić jedne z najpiękniejszych terenów Rudaw Janowickich. Na jej trasie znajduje się wiele urzekających górskich widoków. W czasie podróży można zobaczyć Skalny Most oraz Piec, czyli dwie popularne skały w Rudawach. Można również zwiedzić Pałac Bukowiec oraz Pałac Karpniki.

Zobacz też:  Góry towarne – gdzie się znajdują? Dlaczego warto tam pojechać?

Rowerowa obwodnica Jeleniej Góry

Jest to jedna z najdłuższych pętli w tym regionie. Zachwyca przepięknymi widokami oraz ich różnorodnością. Prowadzi aż przez cztery pasma górskie:

Jej długość to ponad 100 kilometrów. Na jej trasie są bardzo dobre drogi asfaltowe oraz gruntowe, a ona sama jest dobrze oznakowana.

Atrakcje w Rudawie Janowickiej

Atrakcje w Rudawie Janowickiej

Przedstawiamy także kilka atrakcji turystycznych, które można odwiedzić podczas rowerowej podróży w okolicach Rudawy. Są to miejsca bardzo różnorodne, które na pewno cię nie zawiodą.

Kolorowe Jeziorka

Znajdują się w okolicy wsi Wieściszowice. Są to cztery stawy znajdujące się u podnóża Wielkiej Kopy. Powstały w miejscu wyrobisk po kopalniach niemieckich. Największa z nich nosiła nazwę Hoffnung. Dawniej w kopalniach tych wydobywano piryt, który później przerabiany był na kwas siarkowy. Swoją niesamowitą barwę zawdzięczają składkowi chemicznemu podłoża. Jest to miejsce bardzo chętnie fotografowane przez turystów.

Sokolik, Krzyżna Góra oraz Husyckie skały

Jeżeli jesteś miłośnikiem pięknych widoków, to koniecznie powinieneś udać się w te właśnie miejsca. Z Krzyżnej Góry będziesz mógł obserwować wspaniałą panoramę Karkonoszy, Przełęcz Okraj i Rudawy Janowickie. Na Sokoliku znajdują się dwie ławeczki, na których będziesz mógł odpocząć po podróży.

Ruiny zamku Bolczów

Są to bardzo dobrze zachowane ruiny zamku z XVI wieku, który odbudowany został po zniszczeniach. Do jego budowy wykorzystano granitowe skałki, które sprawiają, że zamek jest jeszcze bardziej imponujący wizualnie. Leży on trochę powyżej Janowic Wielkich.

Miedzianka

Wieś położna jest na północno-zachodnich stokach wzgórza Miedziana Góra. W jej otoczeniu znajdują się w dużej mierze użytki rolne. W całości znajduje się ona na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Dawniej w Miedziance wydobywano srebro, a później złoża miedzi oraz innych minerałów. Złoża bardzo szybko się wyczerpały i ostatecznie kopalnia przestała istnieć. W 1925 roku zamknięto ostatni szyb, a miejscowość stała się już raczej ośrodkiem turystycznym. Od 2015 roku w Miedziance działa browar, w którym można napić się lokalnego piwa oraz zjeść obiad.

Zobacz też:  Passo Tonale – przełęcz w Alpach Retyckich

Akcesoria rowerowe – czego możesz potrzebować podczas podróży szlakami Rudaw?

Podczas długich podróży rowerowych dobrze jest zaopatrzyć się w akcesoria rowerowe. Na pewno przydadzą się pojemne sakwy, sakiewki i torby rowerowe, dzięki którym będzie można spakować bardzo dużo przydatnych rzeczy. Dodatkowo można także kupić liczniki GPS, które nie pozwolą ci się zgubić na leśnych i górskich szlakach. Wszystko to i jeszcze wiele więcej znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon. Jeżeli jesteś miłośnikiem pokonywania długich tras rowerowych w otoczeniu przyrody, to Rudawy będą idealnym miejscem dla ciebie. Na pewno nie będziesz żałował! Następnym przystankiem mogą być Rudawy w Masywie Czeskim i inne zagraniczne góry w Europie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts