Kopaonik – serbska stolica narciarstwa

Kopaonik jest masywem górskim leżącym na pograniczu Serbii i Kosowa. Na wysokości 1700 m n.p.m. znajduje się słynny ośrodek narciarski oferujący kilkadziesiąt tras o różnym stopniu trudności. Poznaj serbską stolicę narciarstwa i sprawdź, co ma do zaoferowania!
kopaonik

Kopaonik nazywany jest Górą Słońca, ponieważ na słońce możesz tu liczyć przez około 200 dni w roku. Jednak swą nazwę góra wzięła od serbskiego słowa oznaczającego “kopanie”. Wytłumaczenie jest dość proste, właśnie tutaj znajdowały się liczne kopalnie, w których wydobywano żelazo, cynk i ołów. W 1981 roku utworzono park narodowy zajmujący ponad 11 hektarów. Najwyższym szczytem masywu jest Pančićev leżący na wysokości 2017 metrów n.p.m. Na samej górze znajduje się mauzoleum serbskiego botanika, od którego nazwiska pochodzi nazwa szczytu. Podpowiadamy, dlaczego warto zajrzeć w to miejsce. Przeczytaj!

Najbardziej znany ośrodek narciarski w Serbii

Najbardziej znany ośrodek narciarski w Serbii

Kopaonik leżący przy granicy Serbii z Kosowem od lat przyciąga narciarzy i miłośników sportów zimowych. Nic dziwnego, stacja jest regularnie modernizowana i oferuje nartostrady o różnym stopniu trudności, przystosowane zarówno dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Co sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe?

  • trasy o długości przekraczającej 50 km o różnym poziomie trudności;
  • ponad 20 wyciągów narciarskich;
  • system naśnieżania stoków;
  • 12 km tras dla narciarzy biegowych;
  • oświetlona nartostrada dla amatorów nocnych zjazdów;
  • narciarskie przedszkole;
  • bogata baza hotelowa;
  • liczne restauracje (polecana Kraljevi Čardaci Spa) i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego;
  • trasa dla zaawansowanych narciarzy (północno-wschodnie zbocze Pancicev Vrh).

Kopaonik – nie tylko narty

Kopaonik nie tylko narty

Kopaonik to nie tylko miejsce dla miłośników zimowego szaleństwa, miejsce to warto odwiedzić również wiosną i latem. Znajduje się tu sporo szlaków pieszych i rowerowych, można pojeździć konno, a nawet wypożyczyć quad. Kopaonik to także park narodowy, który powstał z myślą o ochronie bioróżnorodności tego obszaru. Warto również dowiedzieć się nieco na temat historii regionu  – Kopaonik był centrum średniowiecznego państwa serbskiego, dlatego sporo tu pozostałości w postaci zamków czy dawnych fortyfikacji.

Zobacz też:  Karpaty – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Karpatach w Polsce i za granicą?

Kopaonik, czyli wyprawa na Bałkany

Kopaonik czyli wyprawa na Bałkany

Jeśli myślisz o wyprawie na Bałkany, aby pojeździć na nartach, koniecznie odwiedź Kopaonik. Miejscowość o tej samej nazwie, położona jest zaledwie 5 km od ośrodka narciarskiego. Cały kompleks to także wypożyczalnie sprzętu, jednak wybierając się w góry, pomyśl o własnym wyposażeniu. Na pewno przydadzą się gogle, kask, rękawice, kominiarka narciarska czy bielizna termoaktywna. Zakupy zrobisz w sklepie Decathlon, który oferuje wszystkie potrzebne akcesoria oraz odzież sportową. Przygotuj się do wyprawy, aby na miejscu korzystać z idealnych warunków do jazdy.

Kopaonik to piękna przyroda, historia, zaplecze sportowe. Niezależnie od tego, jaką aktywność preferujesz, znajdziesz tu coś dla siebie. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na zimowy czy letni wyjazd, sprawdź, jakie atrakcje oferuje serbski Kopaonik.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też