Góry w Niemczech – najwyższe szczyty Alp Bawarskich. Co zobaczyć w górach w Niemczech?

Alpy Bawarskie to pasmo w łańcuchu Północnych Alp Wapiennych. Góry te dzielą się na wiele pomniejszych pasm, z których najwyższe jest Wettersteingebirge ze szczytem Zugspitze (2962 m n.p.m). Przeczytaj, dlaczego warto zobaczyć góry w Niemczech!
góry w niemczech

Alpy Bawarskie to zaledwie fragment całego łańcucha górskiego, jednak to właśnie one ściągają rzesze turystów. Leżą w Bawarii, największym kraju związkowym Niemiec. Nawet jeśli wydaje ci się, że niewiele o nim wiesz, z całą pewnością znasz Oktoberfest, czyli znany na świecie festiwal piwa, a także ośrodek Garmisch-Partenkirchen organizujący konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Bawaria dzięki doskonale rozwiniętej gospodarce nazywana jest Doliną Krzemową Niemiec. Do tego może się poszczycić bajecznymi zamkami i najwyższym szczytem Niemiec, na który prowadzą szlaki o różnym stopniu trudności. Zobacz, co czeka cię podczas wyprawy w góry w Niemczech.

Co warto zobaczyć w górach Niemiec?

góry w niemczech - feldberg

Jednym z piękniejszych i chętniej odwiedzanych miejsc w niemieckich górach jest Schwarzwald, niewielki masyw położony w południowo-zachodniej części kraju. Są to niewysokie góry porośnięte lasem. Rozciągają się na długości 160 kilometrów, są poprzeplatane licznymi rzekami i okalają jeziora (np. Bodeńskie). To właśnie tutaj położona jest znana miejscowość uzdrowiskowa Baden-Baden. Najwyższym szczytem jest Feldberg, na który prowadzi pieszy szlak turystyczny. Turyści obierający za cel wycieczki Schwarzwald mogą liczyć na wiele atrakcji, przede wszystkim piękne widoki – liczne ścieżki rowerowe, doskonale przygotowane zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Będąc tam, nie można nie dotrzeć nad wodospad Triberg, który uchodzi za największy w całych Niemczech. Schwarzwald to także odpowiednie miejsce do uprawiania sportów zimowych.

Zugspitze – najwyższy szczyt Alp Bawarskich

góry w niemczech - zugspitze

Zugspitze pnie się na wysokość 2962 m n.p.m. i został zaliczony do Korony Gór Europy. Szczyt zawdzięcza swoją nazwę często schodzącym lawinom. Wejście na szczyt tej słynnej góry w Niemczech zajmuje około 8–10 godzin, dlatego nocleg warto zaplanować na szczycie, aby wrócić kolejnego dnia. Do wyprawy na Zugspitze musisz się przygotować, biorąc cieplejszą odzież, ponieważ na samej górze może być naprawdę zimno (latem nawet około 0 stopni). Przygotuj odzież termoaktywną, ciepłą kurtkę, czapkę. Jeśli planujesz zanocować na biwaku, niezbędny będzie namiot, mata i oczywiście śpiwór. Nie zapomnij także o wygodnych i chroniących stopy butach. Dobre przygotowanie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w drodze na szczyt Alp. Niezbędne akcesoria, które wymieniliśmy powyżej, znajdziesz w sklepie Decathlon.

Zobacz też:  Góry w Polsce – najważniejsze pasma górskie, szczyty i atrakcje w polskich górach

Las Frankoński w Bawarii

Las Frankoński to kolejne pasmo górskie Bawarii, przechodzące na północnym zachodzie w Las Turyński. Miejscem wartym odwiedzenia jest tutejszy park krajobrazowy. Szlak wiedzie wzdłuż rzeki Soławy do punktu widokowego Petergrat. Z kolei Las Bawarski to nazwa określająca bawarską część makroregionu Szumawy. To tutaj w 1970 roku powstał pierwszy park narodowy w Niemczech, który ma chronić niezwykłe bogactwo i różnorodność przyrodniczą kraju. Najwyższym szczytem jest Großer Arber o wysokości 1456 m n.p.m, na którego zboczach zbudowano ośrodek narciarski. Rozciąga się tu 12 km tras zjazdowych idealnych dla początkujących narciarzy.

Niemieckie góry Harz

góry w niemczech - harz

Góry Harz, choć niepozorne, stały się natchnieniem dla poetów i malarzy. Wszystko za sprawą ich tajemniczości i krążących wokół nich legend. Te góry w Niemczech mają więc status szczególnych. Leżą na pograniczu Saksonii-Anhalt, Dolnej Saksonii i Turyngii, a ich najwyższym szczytem jest Brocken (1142 m n.p.m). Wycieczkę można rozpocząć w miejscowości Torfhaus, podążając szlakiem Goetheweg o długości ok. 9 km (jest to część szlaku Harzer Hexen-Stieg). Na samej górze można doświadczyć niezwykłego zjawiska, które nazwano Widmem Brockenu. Na czym polega jego urok? Stojąc na szczycie, zobaczysz swój własny cień na chmurach leżących poniżej, który będzie otoczony tęczową obwódką.

Góry w Niemczech – które jeszcze warto zobaczyć?

Chiemgauer Alpen to jedno z niższych pasm Alp ze szczytem Sonntagshorn (1961 m n.p.m). Chimegau u podnóża Alp to miejsce wyjątkowe, które będzie w sam raz do dłuższych pieszych spacerów. Ciekawym punktem podczas podróży jest masyw górski Karwendel – na jego szczyt wiedzie tylko jedna droga wychodząca z miejscowości Mittenwald. Na górę można wjechać kolejką. Już w drodze będziesz sycić oczy widokami na okolicę.

Niemcy to kraj, w którym miłośnicy gór na pewno nie będą się nudzić. Jednym z regionów, który najbardziej lubią odwiedzać turyści, jest Bawaria z jej pięknymi zamkami i licznymi jeziorami. Warto wybrać się na przejażdżkę Niemieckim Szlakiem Alpejskim rozpoczynającym się nad Jeziorem Bodeńskim. Droga licząca ponad 400 km pozwoli podziwiać piękny krajobraz – szczyty gór w Niemczech, zabytkowe miasta, alpejskie wioski, zamki i pałace. Warto również wejść na Heimgarten, z którego roztacza się ponoć najlepszy widok na Alpy Bawarskie.  

Zobacz też:  Góry Kamienne – najwyższe szczyty, najpiękniejsze szlaki turystyczne

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts