Przełęcz Llogara – jak wjechać na jedną z najpiękniejszych tras w Europie?

Przełęcz Llogara, położona w malowniczym regionie Albanii, stanowi magnes dla miłośników gór. To nie tylko raj dla oczu, ale i wyzwanie dla wędrowców. Na czym dokładnie polega jej wyjątkowość, która przyciąga turystów odwiedzających ten bałkański kraj?
przełęcz llogara

Zapamiętaj!

  • Przełęcz Llogara, położona w południowej Albanii, to atrakcyjne miejsce dla miłośników gór i przyrody. 
  • Oferuje zarówno łatwe trasy spacerowe, jak i wyzwania wspinaczkowe. 
  • Jest częścią Parku Narodowego Llogara, założonego w 1966 roku, z charakterystycznymi alpejskimi łąkami oraz bogatą roślinnością i fauną.

Przełęcz Llogara – gdzie się znajduje?

Przełęcz Llogara, usytuowana w południowej Albanii, jest częścią Gór Cerauńskich, stanowiących część Riwiery Albańskiej. Położenie jest więc nader sprzyjające turystom, którzy chcą zrobić przerwę w wylegiwaniu się na plaży. Przełęcz znajduje się na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m. i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Morze Jońskie.

Warto przy tym zaznaczyć, że dostęp do niej jest bardzo łatwy. Przecina ją bowiem trasa SH8, która prowadzi z Wlory do Sarandy. Podczas podróży warto zatrzymać się przy punkcie widokowym, by napawać się malowniczymi widokami rozległej przełęczy. A jeszcze lepiej zaplanować trekking w tej pięknej okolicy.

Autor zdjęcia: Pasztilla aka Attila Terbócs, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Jak przygotować się na trekking?

Nie trzeba być wytrawnym piechurem, by zdecydować się na taki sport. Wystarczy wybrać trasę o odpowiedniej trudności, a także skompletować ekwipunek. Przydatne będą na pewno kijki trekkingowe, które dają wsparcie podczas pokonywania stromych podejść. Sprawdzają się także jako asekuracja w trakcie schodzenia. Warto kupić również wytrzymałe buty trekkingowe, chroniące stopę oraz kostkę na nierównej nawierzchni.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić potrzebne turystyczne wyposażenie, odwiedź sklep Decathlon. Znajdziesz tam wszystko, co może się przydać podczas trekkingu.

Szlaki turystyczne i atrakcje przełęczy Llogara

Aby rozpocząć trekking, należy dojechać na szczyt. To część przygody, ponieważ droga jest stroma i wije się serpentynami. Stanowi prawdziwy sprawdzian dla umiejętności kierowców. Warto jednak podjąć to wyzwanie.

Zobacz też:  Przełęcz Krzyżowa (Kaukaz) – wejście i informacje

Przełęcz Llogara oferuje wiele szlaków turystycznych, które zadowolą zarówno początkujących turystów, jak i doświadczonych wędrowców. Poza klasyczną trasą do punktu widokowego Llogara znajdują się tu inne popularne ścieżki. Obejmują one szlak przez lasy sosnowe, prowadzący do ukrytych wodospadów i malowniczych strumieni. Dla bardziej zaawansowanych wędrowców istnieje możliwość wspinaczki na szczyty górskie, skąd roztacza się jeszcze szersza panorama na Rivierę Albańską i otaczające góry.

Propozycja dla miłośników historii

Wśród szlaków, które znajdują się na przełęczy Llogara, dużą popularnością cieszy się ścieżka Cezara. Słynny wódz miał ją pokonać 48 r. p.n.e. w drodze do Orikum wraz z armią liczącą 30 tys. żołnierzy. Podczas wędrówki można się przekonać, że było to prawdziwe wyzwanie, ponieważ ścieżka jest naprawdę wąską, a do tego biegnie dość stromo pod górę. Czy uzbrojeni i wyekwipowani legioniści byli w stanie ją pokonać?

Długość szlaku to 13 kilometrów. Nie jest przesadnie trudny technicznie, jednak może stanowić wyzwanie wytrzymałościowe. To problem zwłaszcza wtedy, kiedy panuje upał, który w Albanii nie jest rzadkością.

punkt widokowy na przełęczy llogara
Autor zdjęcia: Albinfo, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Park Narodowy Llogara

Przełęcz Llogara położna jest na terenie parku narodowego. To jedno z ciekawszych miejsc, które pokazuje, a przede wszystkim chroni przyrodę Albanii. 

Park Narodowy Llogara został ustanowiony w 1966 roku. Zajmuje obszar 10,1 km² i położony jest w malowniczym terenie górskim. Charakterystyczne są tu alpejskie łąki, które tworzą wyjątkowy krajobraz. Park jest znany ze swojej bogatej roślinności oraz fauny, w tym unikalnych gatunków takich jak żółtopuzik bałkański – beznoga jaszczurka, która jest jedną z atrakcji dla odwiedzających. Jego różnorodność biologiczna i naturalne piękno przyciągają miłośników przyrody i turystów z całego świata.

Przełęcz Llogara to więcej niż tylko kolejny punkt na mapie turystycznej Albanii. To miejsce, gdzie każdy miłośnik gór znajdzie coś dla siebie – od spokojnych wędrówek po wyzwania wspinaczkowe. Wizyta na tej przełęczy to gwarancja niezapomnianych wspomnień i doświadczeń, które pozostaną z tobą na długo po powrocie do domu.

Zobacz też:  Przełęcz Wyżna – Chatka Puchatka, Połonina Wetlińska i nie tylko!

Fot. główna: Diego Galli, Wikimedia Commons, CC BY 2.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts