Masyw Centralny Francji – idealne miejsce na kemping

Masyw Centralny zajmuje powierzchnię około 85 tys. km². Najwyższy szczyt, Puy de Sancy, wznosi się na wysokość 1885 m n.p.m i stanowi krawędź krateru wulkanu Mont Dore. Co warto tam zobaczyć? Dlaczego jest to miejsce idealne na kemping?
masyw centralny

Masyw Centralny rozdzielony jest na płaskowyże i grupy gór przez doliny rzek (Loary, Allier, Dordogne, Lot, Tarn). Najciekawszym łańcuchem górskim masywu są Sewenny – niskie i średniej wysokości grzbiety zbudowane głównie z granitów, łupków, wapieni, położone w południowej części masywu. Jest to bardzo popularny region turystyczny Francji, z jednym z największych parków narodowych chroniącym ponad 2 tys. gatunków roślin (Park Narodowy Sewennów). Na obszarze Masywu Centralnego znajduje się także park Wulkanów Owernii i Livradois-Forez. Cechą charakterystyczną jest krajobraz powulkaniczny (jeziora kraterowe) i gorące źródła mineralne, z których korzystają liczne uzdrowiska. Poznaj ciekawy i urokliwy obszar Francji. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się tam na urlop!

Masyw Centralny Francji – dlaczego warto poznać to miejsce?

masyw centralny polana

Centralna Francja ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. To miejsce idealne dla osób preferujących wypoczynek na łonie natury, a jednocześnie pragnących poznać historię Francji i zachwycić się zabytkami architektury. Mówi się, że kemping na terenie Masywu Centralnego jest najlepszym sposobem na eksplorowanie prowincjonalnej Francji. Wszystkie miejsca oddane do dyspozycji turystów są bardzo dobrze zorganizowane, wyposażone i utrzymane. Teren jest pagórkowaty, porastają go liczne lasy i łąki poprzecinane rzekami i jeziorami. Można spotkać tu nieczynne już dziś wulkany. W okolicy rozsiane są malownicze wioski, gospodarstwa, dworki i zamki.

Masyw Centralny słynie z miast Vichy, Limoges i Clermont-Ferrand. Turyści podziwiają widoki Owernii, Limousin, Aveyron i Lozère.

Owernia – kraina wygasłych wulkanów

Owernia to raj dla turystów – latem przybywają tu miłośnicy pieszych wędrówek, a zimą narciarze. To tutaj można podziwiać jeziora powstałe w głębi wygasłych kraterów, gorące źródła, romańskie kościoły, średniowieczne zamki i renesansowe pałace. Na wschodnim krańcu ciągną się pasma gór Forez, Velay, Livradois. Na zachodzie leżą wygasłe wulkany Monts Dore, Monts du Cantal, Monts Dômes. W części północno zachodniej leżą zielone pastwiska przecinane malowniczymi dróżkami.

Aveyron – mnóstwo możliwości dla turystów

Na południowym zachodzie od gór Aubrac z rzekami Lot, Tarn i Aveyron rozciąga się kraina Aveyron. W Lozère założono rozległy park przyrodniczy z dolinami, górami, lasami, zamkami. Teren ten ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym – turyści mogą pływać tratwami, kajakami, latać na paralotni, przemierzać pieszo liczne szlaki, podziwiając po drodze bezcenne zabytki architektury (kościoły, zamki i muzea). Dodatkowo na zwiedzających czekają doznania smakowe – mogą napić się regionalnego wina i skosztować tamtejszej kuchni.

Masyw Centralny Francji – co jeszcze warto zobaczyć?

masyw centralny skały

Kempingi w centralnej Francji są bardzo często usytuowane w pobliżu okazałych i wartych odwiedzenia budowli. Jedną z nich jest zamek w Castelnaud, z którego murów rozciąga się widok na dolinę rzeki Dordogne. Warto zajrzeć do środka na wystawę broni i wyposażenia. Kolejnym zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć jest kościół-opactwo z IX wieku, w którym przechowywane są ważne relikwie. Ciekawym elementem architektury jest czworokątna dzwonnica.

Masyw Centralny celem turystów

masyw centralny las

Francja jest jednym z kierunków chętniej wybieranych przez turystów. Kraj ten to ogromna różnorodność – piękne miasta, sztuka, moda, doskonała kuchnia, wino, liczne zabytki. Masyw Centralny to góry wznoszące się średnio na wysokość 400–700 m n.p.m. Mnóstwo tu szlaków trekkingowych, dlatego, jeśli lubisz wędrówki w ciekawym terenie, koniecznie wybierz się na urlop do Francji.

Jaką odzież i jaki sprzęt zabrać na wyprawę w góry Masywu Centralnego?

Na wycieczkę wybierz się w wygodnych butach, dzięki którym twoje stopy wytrwają, a ty nie nabawisz się odcisków. Pamiętaj o oddychającym materiale, solidnej podeszwie, dobrej jakości obuwia – tego rodzaju obuwie turystyczne i trekkingowe znajdziesz w Decathlon. Pomyśl także o kijkach turystycznych, okularach przeciwsłonecznych i pojemnym plecaku. Dobre przygotowanie jest gwarancją udanego urlopu.

Masyw Centralny to winorośl pnąca się w winnicach, liczne pastwiska, na których wypasano bydło, malownicze krajobrazy i wiele pomysłów na aktywne spędzenie czasu. Możesz pływać, chodzić, latać na paralotni, jeździć na nartach. Jeśli szukasz ciekawego kierunku na urlop, koniecznie weź pod uwagę centrum Francję.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też