Masyw Centralny Francji – idealne miejsce na kemping

Masyw Centralny zajmuje powierzchnię około 85 tys. km². Najwyższy szczyt, Puy de Sancy, wznosi się na wysokość 1885 m n.p.m i stanowi krawędź krateru wulkanu Mont Dore. Co warto tam zobaczyć? Dlaczego jest to miejsce idealne na kemping?
masyw centralny

Masyw Centralny rozdzielony jest na płaskowyże i grupy gór przez doliny rzek (Loary, Allier, Dordogne, Lot, Tarn). Najciekawszym łańcuchem górskim masywu są Sewenny – niskie i średniej wysokości grzbiety zbudowane głównie z granitów, łupków, wapieni, położone w południowej części masywu. Jest to bardzo popularny region turystyczny Francji, z jednym z największych parków narodowych chroniącym ponad 2 tys. gatunków roślin (Park Narodowy Sewennów). Na obszarze Masywu Centralnego znajduje się także park Wulkanów Owernii i Livradois-Forez. Cechą charakterystyczną jest krajobraz powulkaniczny (jeziora kraterowe) i gorące źródła mineralne, z których korzystają liczne uzdrowiska. Poznaj ciekawy i urokliwy obszar Francji. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się tam na urlop!

Masyw Centralny Francji – dlaczego warto poznać to miejsce?

masyw centralny polana

Centralna Francja ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. To miejsce idealne dla osób preferujących wypoczynek na łonie natury, a jednocześnie pragnących poznać historię Francji i zachwycić się zabytkami architektury. Mówi się, że kemping na terenie Masywu Centralnego jest najlepszym sposobem na eksplorowanie prowincjonalnej Francji. Wszystkie miejsca oddane do dyspozycji turystów są bardzo dobrze zorganizowane, wyposażone i utrzymane. Teren jest pagórkowaty, porastają go liczne lasy i łąki poprzecinane rzekami i jeziorami. Można spotkać tu nieczynne już dziś wulkany. W okolicy rozsiane są malownicze wioski, gospodarstwa, dworki i zamki.

Masyw Centralny słynie z miast Vichy, Limoges i Clermont-Ferrand. Turyści podziwiają widoki Owernii, Limousin, Aveyron i Lozère.

Owernia – kraina wygasłych wulkanów

Owernia to raj dla turystów – latem przybywają tu miłośnicy pieszych wędrówek, a zimą narciarze. To tutaj można podziwiać jeziora powstałe w głębi wygasłych kraterów, gorące źródła, romańskie kościoły, średniowieczne zamki i renesansowe pałace. Na wschodnim krańcu ciągną się pasma gór Forez, Velay, Livradois. Na zachodzie leżą wygasłe wulkany Monts Dore, Monts du Cantal, Monts Dômes. W części północno zachodniej leżą zielone pastwiska przecinane malowniczymi dróżkami.

Zobacz też:  Tatry - 10 najpiękniejszych szlaków. Górskie trasy Podhala i TPN

Aveyron – mnóstwo możliwości dla turystów

Na południowym zachodzie od gór Aubrac z rzekami Lot, Tarn i Aveyron rozciąga się kraina Aveyron. W Lozère założono rozległy park przyrodniczy z dolinami, górami, lasami, zamkami. Teren ten ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym – turyści mogą pływać tratwami, kajakami, latać na paralotni, przemierzać pieszo liczne szlaki, podziwiając po drodze bezcenne zabytki architektury (kościoły, zamki i muzea). Dodatkowo na zwiedzających czekają doznania smakowe – mogą napić się regionalnego wina i skosztować tamtejszej kuchni.

Masyw Centralny Francji – co jeszcze warto zobaczyć?

masyw centralny skały

Kempingi w centralnej Francji są bardzo często usytuowane w pobliżu okazałych i wartych odwiedzenia budowli. Jedną z nich jest zamek w Castelnaud, z którego murów rozciąga się widok na dolinę rzeki Dordogne. Warto zajrzeć do środka na wystawę broni i wyposażenia. Kolejnym zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć jest kościół-opactwo z IX wieku, w którym przechowywane są ważne relikwie. Ciekawym elementem architektury jest czworokątna dzwonnica.

Masyw Centralny celem turystów

masyw centralny las

Francja jest jednym z kierunków chętniej wybieranych przez turystów. Kraj ten to ogromna różnorodność – piękne miasta, sztuka, moda, doskonała kuchnia, wino, liczne zabytki. Masyw Centralny to góry wznoszące się średnio na wysokość 400–700 m n.p.m. Mnóstwo tu szlaków trekkingowych, dlatego, jeśli lubisz wędrówki w ciekawym terenie, koniecznie wybierz się na urlop do Francji.

Jaką odzież i jaki sprzęt zabrać na wyprawę w góry Masywu Centralnego?

Na wycieczkę wybierz się w wygodnych butach, dzięki którym twoje stopy wytrwają, a ty nie nabawisz się odcisków. Pamiętaj o oddychającym materiale, solidnej podeszwie, dobrej jakości obuwia – tego rodzaju obuwie turystyczne i trekkingowe znajdziesz w Decathlon. Pomyśl także o kijkach turystycznych, okularach przeciwsłonecznych i pojemnym plecaku. Dobre przygotowanie jest gwarancją udanego urlopu.

Masyw Centralny to winorośl pnąca się w winnicach, liczne pastwiska, na których wypasano bydło, malownicze krajobrazy i wiele pomysłów na aktywne spędzenie czasu. Możesz pływać, chodzić, latać na paralotni, jeździć na nartach. Jeśli szukasz ciekawego kierunku na urlop, koniecznie weź pod uwagę centrum Francję.

Zobacz też:  Świnica szczyt – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts