Czechy – góry i widoki, które warto zobaczyć

Wielu miłośników gór na kierunek swojego urlopu wybiera Czechy. Góry czeskie są naprawdę pięknym miejscem. W tym kraju znajduje się wiele ciekawych pasm górskich, a turystyka jest bardzo rozwinięta. Zobacz, dlaczego warto wybrać się na urlop w czeskie góry!
czechy góry

Jednym z najpopularniejszych kierunków dla miłośników górskich szlaków są właśnie Czechy. Góry znajdujące się w tym kraju należą do jednych z najpiękniejszych w Europie. Większą część terytorium Czech zajmują tereny wyżynno-górskie Masywu Czeskiego. Otaczają go Sudety, Rudawy, Las Czeski i las Bawarski. Jest więc w czym wybierać. Jeżeli chcesz poznać najbardziej popularne góry w Czechach i ich atrakcje, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Karkonosze – najwyższe góry w Czechach

czechy góry widok

Karkonosze to największe góry w Czechach. Góry te są miejscem wprost idealnym na urlop. Aktywnie spędzisz tam czas nie tylko zimą, ale i w cieplejszych porach roku. Bardzo popularna jest tutaj turystyka piesza. W Karkonoszach znajduje się wiele ciekawych szlaków pieszych i rowerowych, wiodą one grzbietami i dolinami lodowcowymi. Są one bardzo dobrze oznakowane, dlatego turysta będzie się czuł bezpiecznie. Karkonosze to piękne górskie krajobrazy, zobaczysz tutaj wodospady i będziesz mógł odwiedzić wiele interesujących miejsc. Karkonosze są najwyższym pasmem górskim Sudetów i rozciągają się na 40 kilometrów.

Szlaki turystyczne w Karkonoszach

Doskonałym pomysłem na wycieczkę z dziećmi jest przejście szlakiem w Małpiej Upie. Trasa ta nawiązuje do karkonoskich bajek Marii Kubátovéj. Jest tutaj wiele przystanków z bajkami tej autorki. Dużym atutem jest to, że bajki są przetłumaczone na język polski. Jest to naprawdę wspaniałe miejsce dla początkujących podróżników. Podobnie jest z Niedźwiedzim Szlak w Szpindlerowym Młynie.

Jednym z najbardziej popularnych szlaków jest trasa Petrovka – Ptačí kámen – Martinovka – Labská bouda – Pramen labe – Vosecka bouda – Trzy Świnki. Droga ta jest bardzo atrakcyjna i daje możliwość oglądania pięknego krajobrazu. Szlak rozpoczyna się w schronisku Petrova bouda.

Zobacz też:  Beskid Sądecki – Górskie szczyty, szlaki turystyczne, zabytki i muzea

Co warto zobaczyć w Karkonoszach w Czechach?

Każdy turysta zwiedzający Karkonosze powinien udać się na Śnieżkę. Jest to najwyższy szczyt Sudetów i całych Czech. Górę tę można zdobyć pieszo, a także skorzystać z wyciągu w Pecu, dzięki któremu na sam szczyt można dostać się w około godzinę. Stamtąd podziwiać można niesamowity krajobraz. Wspomniany Pec to miejscowość, która stanowi centrum miejscowej turystyki. Znajduje się tam rozbudowana infrastruktura dla turystów.

Miejscowością, którą także warto odwiedzić jest Janske Lazne we Wschodnich Karkonoszach. Miejscowość leży u podnóża Cernej hory. Znajduje się tam kolejka linowa, która pozwala wjechać na wysokość 1299 m n.p.m. Znajdują się tam bardzo znane źródła kwasowowęglowe, to od nich pochodzi nazwa samego miasta. Miasteczko ma status uzdrowiska. Naprawdę warto odwiedzić tę miejscowość!

Góry Izerskie – czeska strona pięknych gór

czechy góry szpindlerowy

Góry Izerskie to pasmo leżące w Sudetach Zachodnich. Znajduje się ono w Czechach i częściowo w Polsce. Jest to miejsce pełne przepięknych punktów widokowych. Jeżeli jesteś miłośnikiem gór, to na pewno znasz polską część Gór Izerskich, znacznie różni się ona od tej po stronie Czech. Góry Izerskie po stronie czeskiej są zdecydowanie ciekawsze. W tym regionie znajduje się wiele torfowisk, górskich jezior i pięknych potoków.

Miastem, które może stać się bazą wypadową do wędrówek po górskich szlakach, może być Liberec. Warto zwiedzić tutaj ratusz i zabytkowe centrum. Na najwyższy szczyt Gór Izerskich, czyli Jeszczed, można wjechać za pomocą kolejki linowej. Na szczycie góry znajduje się nadajnik telewizyjny i hotel z tarasem widokowym i restauracją.

Szlaki turystyczne po czeskiej stronie Gór Izerskich

W Górach Izerskich znajduje się bardzo wiele ciekawych szlaków turystycznych. Jeden z najciekawszych prowadzi do wieży widokowej na szczycie Smreku. Wieża ta ma 20 metrów wysokości i znajdują się na niej dwie platformy widokowe. Obok wieży znajduje się niewielka chatka i schronisko. Obecna wieża powstała w 2003 roku, wcześniej były tutaj konstrukcje drewniane. Jest to miejsce, które warto odwiedzić, będąc w tym regionie Czech. Góry Izerskie mają bardzo wiele do zaoferowania zarówno turyście pieszemu, jak i rowerowemu.

Zobacz też:  Grampiany – najwyższe góry Wielkiej Brytanii. Dlaczego warto odwiedzić pasmo górskie Szkocji?

Beskidy Czeskie

Pasmo gór beskidzkich znajduje się w trzech krajach: Polsce, Słowacji i Czechach. Góry po stronie czeskiej pozwalają turyście obserwować wiele rodzajów ptaków i cieszyć się przepiękną przyrodą. Wiele roślin z czeskiej części Beskidów nie ma w części polskiej. Jest to miejsce wyjątkowo piękne, które idealnie nadaje się na urlop. Każdego roku na przyjazd w Beskidy Czeskie decyduje się bardzo duża liczba turystów.

czechy góry brama

Atrakcje w Beskidach Czeskich

Park Krajobrazowy Beskidy to największy obszar chroniony znajdujący się na terenie Republiki Czeskiej. Można w nim znaleźć wiele malowniczych łąk oraz dawnych pastwisk. Jest to wspaniałe miejsce na jesienne wędrówki. Jednym z najpopularniejszych szlaków w Czeskich Beskidach jest trasa z Pustevny przez Čertova Mlýna do Martiňáku. Podczas takiej wyprawy można wiele się dowiedzieć i poznać lokalną florę. Szlaki takie jak ten są w Beskidach bardzo dobrze oznakowane. Można poruszać się po nich rowerem, a w czasie zimy na nartach. W Beskidach przeważają buki, jawory i jodły alpejskie, które w okresie jesiennym nabierają pięknego złocistego koloru. Naprawdę warto wybrać się tam w czasie tej pory roku.

Będąc w Beskidach, warto wybrać się na wycieczkę do miasteczka Nowy Jiczyn, które jest oddalone o 50 kilometrów od Cieszyna. Można tam zwiedzić bardzo ładny rynek z ratuszową wieżą. Z wieży jest piękny widok na miasto i okolicę. Odnowione kamienice i ratusz tworzą Miejski Rezerwat zabytków. Na terenie miasta znajduje się Dom Pod Białym Aniołem z bardzo ładną fasadą. W Nowym Jiczynie znajduje się także renesansowy budynek poczty. Miłośnicy architektury na pewno będą zadowoleni.

Jesioniki w Sudetach – miejsce warte odwiedzenia

Jesioniki to pasmo górskie w Sudetach Wschodnich. Częściowo leży ono po polskiej stronie, a częściowo w Czechach. Góry są tutaj wyjątkowo piękne. Tutejsze szlaki górskie pozwalają cieszyć się przepięknym krajobrazem. Jedną z najbardziej wyróżniających się tras można znaleźć w Jesionikach. Na szczycie Pradziad można z oddali podziwiać Beskidy, Śnieżkę i Śnieżnik, jest to naprawdę wspaniały punkt widokowy. W pobliżu Jesionki znajduje się elektrownia Dlouhé Straně, która uznawana jest za jeden z siedmiu cudów Czech. Jest ona bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

Zobacz też:  Beskid Makowski – najciekawsze miejsca, szczyty, szlaki i atrakcje turystyczne

Czechy – góry, jakiego sprzętu możesz potrzebować?

czechy góry czeska szwajcaria

Każdy miłośnik gór wie, że na szlaku należy być dobrze przygotowanym. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie ubranie, które dopasowane będzie do pory roku i miejsca, w które chcesz się udać. Nie można zapominać o odpowiednich butach do chodzenia po górach, muszą być one wygodne. Dodatkowo na pewno przydadzą się plecaki, w których będziesz mógł schować najbardziej potrzebne akcesoria. Wszystkie powyższe rzeczy znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakości sprzęt!

Myślisz nad wyjazdem do Czech? Góry znajdujące się w tym kraju są wyjątkowo piękne! Przekonaj się, że warto spędzić urlop u południowych sąsiadów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts