Przełęcz Karkoszczonka – odkrywamy uroki Beskidu Śląskiego

Przełęcz Karkoszczonka to niezwykły zakątek, który warto odwiedzić. Biegnie tędy droga łącząca Brenną ze Szczyrkiem. Na wędrowców czeka też odpoczynek w schronisku turystycznym. Sprawdź, dlaczego warto tu przyjechać!
Przełęcz Karkoszczonka

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Karkoszczonka to malowniczy zakątek położony na wysokości 729 m n.p.m. w pomiędzy Brenną a Szczyrkiem.
  • Stanowi idealne miejsce na wypoczynek i bazę wypadową do wędrówek po okolicy, z pięknymi widokami na główny grzbiet Beskidu Śląskiego.

Lokalizacja i charakterystyka przełęczy Karkoszczonka

Przełęcz Karkoszczonka znajduje się na wysokości 729 m n.p.m. Tworzy głębokie przejście w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego. Zlokalizowana jest pomiędzy dwoma szczytami – Beskidem i Trzema Kopcami. Dzięki temu jest idealnym punktem widokowym oraz startowym do dalszych wędrówek po okolicy. Miejscowa ludność wędrowała tędy od wieków. Przełęcz stanowiła najkrótszą drogę pomiędzy Szczyrkiem a Brenną. Obecnie są to popularne miejscowości turystyczne.

Jeśli planujesz podbój szlaków, których pełno jest w Brennej i Szczyrku, dobrze przygotuj się na to wyzwanie. Odwiedź sklep Decathlon, gdzie znajdziesz:

  • obuwie trekkingowe i turystyczne;
  • odzież trekkingową i turystyczną;
  • niezbędne akcesoria turystyczne.

Komunikacja i dojazd

Przełęcz Karkoszczonka łączy Szczyrk z Brenną, więc trudno o lepsze położenie dla turystów chcących zwiedzać te rejony. Dojście tu jest możliwe dwiema drogami: 

  • ze Szczyrku, przez dolinę potoku Biła;
  • z Brennej Bukowej, drogą wiodącą dolinką potoku Brennicy. 

Warto zaznaczyć, że obie trasy są pokryte asfaltem, ale zamknięte dla ruchu samochodowego, co czyni je idealnymi dla pieszych wędrówek czy rowerowych przejażdżek.

Atrakcje na przełęczy Karkoszczonka

Kiedy turyści docierają na Przełęcz Karkoszczonka, mogą zatrzymać się w urokliwym schronisku „Chata Wuja Toma”. Ten prywatny obiekt turystyczny oferuje gościom odpoczynek po trudach wędrówki, pyszne jedzenie oraz niepowtarzalną atmosferę górskiego azylu.

Przełęcz Karkoszczonka schronisko Chata Wuja Toma
Fot.: Mk86 via Wikipedia, CC BY 3.0

Szlaki turystyczne z przełęczy

Dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas, przełęcz Karkoszczonka stanowi doskonałą bazę wypadową na różnorodne szlaki górskie. Wśród nich warto wyróżnić cztery główne:

Zobacz też:  Przełęcz Walimska w Górach Sowich – atrakcje i szlaki turystyczne

Każdy z nich oferuje inny poziom trudności i inne atrakcje, co sprawia, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Przełęcz Karkoszczonka to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Jej urokliwa lokalizacja, doskonałe położenie komunikacyjne oraz różnorodne atrakcje sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko raz. 

Fot. Główne: I, Pjanu via Wikipedia, CC BY 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też