Przełęcz Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim. Polecana trasa turystyczna

Przełęcz Karkoszczonka to niezwykły zakątek, który warto odwiedzić. Biegnie tędy droga łącząca Brenną ze Szczyrkiem. Na wędrowców czeka też odpoczynek w schronisku turystycznym. Sprawdź, dlaczego warto tu przyjechać!
Przełęcz Karkoszczonka

To warto wiedzieć!

 • Przełęcz Karkoszczonka to malowniczy zakątek położony na wysokości 729 m n.p.m. w pomiędzy Brenną a Szczyrkiem.
 • Stanowi idealne miejsce na wypoczynek i bazę wypadową do wędrówek po okolicy, z pięknymi widokami na główny grzbiet Beskidu Śląskiego.

Gdzie znajduje się przełęcz Karkoszczonka?

Przełęcz Karkoszczonka znajduje się na wysokości 729 m n.p.m. Tworzy głębokie przejście w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego. Zlokalizowana jest pomiędzy dwoma szczytami – Beskidem i Trzema Kopcami. Dzięki temu jest idealnym punktem widokowym oraz startowym do dalszych wędrówek po okolicy. Miejscowa ludność wędrowała tędy od wieków. Przełęcz stanowiła najkrótszą drogę pomiędzy Szczyrkiem a Brenną. Obecnie są to popularne miejscowości turystyczne.

Jeśli planujesz podbój szlaków, których pełno jest w Brennej i Szczyrku, dobrze przygotuj się na to wyzwanie. Odwiedź sklep Decathlon, gdzie znajdziesz:

 • obuwie trekkingowe i turystyczne;
 • odzież trekkingową i turystyczną;
 • niezbędne akcesoria turystyczne.

Jak dojść na przełęcz Karkoszczonka?

Przełęcz Karkoszczonka łączy Szczyrk z Brenną, więc trudno o lepsze położenie dla turystów chcących zwiedzać te rejony. Dojście tu jest możliwe dwiema drogami: 

 • ze Szczyrku, przez dolinę potoku Biła;
 • z Brennej Bukowej, drogą wiodącą dolinką potoku Brennicy. 

Warto zaznaczyć, że obie trasy są pokryte asfaltem, ale zamknięte dla ruchu samochodowego, co czyni je idealnymi dla pieszych wędrówek czy rowerowych przejażdżek.

Opis trasy ze Szczyrku na przełęcz Karkoszczonka

Żółty szlak ze Szczyrku do przełęczy Karkoszczonka to popularna trasa turystyczna w Beskidzie Śląskim. Do celu dotrzesz w około godzinę. Po drodze możesz nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Szlak określany jest jako łatwy lub o trudności pomiędzy łatwym a średnim poziomem. Prowadzi głównie asfaltową drogą, a w końcowym odcinku lasem. Zaczyna się w centrum Szczyrku, skąd w 30 minut dojdziesz do pętli autobusowej Szczyrk Biła. Dalej trzymaj się żółtych szlaków – kilkaset metrów za pętlą znajduje się bowiem rozstaj, gdzie żółte oznaczenia odbijają w lewo. 

To już właściwie końcowy fragment trasy, który wiedzie stromo pod górę lasem na Przełęcz Karkoszczonkę. Po osiągnięciu celu masz kilka możliwości – powrót tą samą drogą lub dalszą wędrówkę szlakami turystycznymi mającymi tutaj swój początek. Po kolejnej godzinie dojdziesz do Brennej, ale możesz też pójść na Klimczoka lub Przełęcz Salmopolską.

Zobacz też:  Przełęcz Glisne – odkryj uroki Beskidu Wyspowego

Opis trasy z Brennej na przełęcz Karkoszczonką

Brenna to kolejny popularny kurort, który turyści traktują jako bazę do podboju Beskidów. Szlak na przełęcz zaczyna się w Brennej Bukowej, przy parkingu obok Karczmy pod Skalicą. Prowadzi lasem, stopniowo wznosząc się w górę. Trasa uznawana jest za łatwą i odpowiednią na krótki rodzinny wypad w góry. Szlak ma charakter ścieżki przyrodniczo-leśnej, prezentującej walory przyrody Beskidu Śląskiego. Do celu również prowadzi szlak żółty.

Co można zobaczyć na przełęczy Karkoszczonka?

Kiedy turyści docierają na Przełęcz Karkoszczonka, mogą zatrzymać się w urokliwym schronisku „Chata Wuja Toma”. Ten prywatny obiekt turystyczny oferuje gościom odpoczynek po trudach wędrówki, pyszne jedzenie oraz niepowtarzalną atmosferę górskiego azylu.

Przełęcz Karkoszczonka schronisko Chata Wuja Toma
Fot.: Mk86 via Wikipedia, CC BY 3.0

Szlaki turystyczne z przełęczy Karkoszczonka

Dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas, przełęcz Karkoszczonka stanowi doskonałą bazę wypadową na różnorodne szlaki górskie. Wśród nich warto wyróżnić cztery główne:

 • żółty do Brennej Bukowej (2 h);
 • żółty do Szczyrku Centrum (1 h);
 • czerwony na Klimczoka (1 h);
 • czerwony na Przełęcz Salmopolską (2,5 h).

Każdy z nich oferuje inny poziom trudności i inne atrakcje, co sprawia, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Przełęcz Karkoszczonka to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Jej urokliwa lokalizacja, doskonałe położenie komunikacyjne oraz różnorodne atrakcje sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko raz. 

Fot. Główne: I, Pjanu via Wikipedia, CC BY 2.5


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Sowia Przełęcz – poczuj ducha gór w Sudetach
Archiwum: październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts