Przełęcz Spalona – odkryj malownicze miejsce w Górach Bystrzyckich!

Przełęcz Spalona to miejsce, gdzie każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie. Warto zgłębić sekrety tego malowniczego zakątka Gór Bystrzyckich. Czym przyciąga turystów spragnionych spokoju?
Przełęcz Spalona

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Spalona to malowniczy zakątek Gór Bystrzyckich, oferujący różnorodne trasy wędrówek i atrakcje turystyczne.
  • To miejsce przyciąga miłośników przyrody, spokoju i aktywnego wypoczynku w sercu Sudetów Zachodnich.

Gdzie znajduje się Przełęcz Spalona?

Wydaje ci się, że masz na swoim koncie wycieczki we wszystkie zakątki polskich gór? Być może umknęła ci Przełęcz Spalona (754 m n.p.m.)! Usytuowana jest w malowniczych Górach Bystrzyckich, stanowiących część Sudetów Zachodnich. Ten niezwykły obszar stanowi połączenie spokoju natury z opcjami aktywnego wypoczynku, ponieważ turyści mają do dyspozycji różnorodne trasy wędrówek oraz obiekty do uprawiania sportów zimowych.

Skąd wzięła się nazwa?

Przełęcz jest rozległą łąką, u której stóp położona jest wieś o nazwie Spalona. Skąd wzięła się nazwa obu tych miejsc? Prawdopodobnie od wielkiego pożaru, jaki nawiedził te okolice w XV stuleciu. Ogień przez ponad miesiąc szalał w Górach Bystrzyckich!

Urokliwe miejsca i szlaki turystyczne

Przełęcz Spalona zachwyca nie tylko swoim naturalnym pięknem, lecz także historią, którą można odkrywać, eksplorując te tereny. W okolicy przełęczy można odnaleźć dawne bunkry oraz malownicze trasy, które prowadzą przez Góry Bystrzyckie. Warto zwiedzić również urokliwą Bystrzycę Kłodzką oraz uzdrowiskową wieś Długopole-Zdrój.

Dla miłośników pieszych wędrówek przełęcz jest punktem połączenia kilku szlaków turystycznych:

  • czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego, prowadzącego z Długopola-Zdroju do Zieleńca;
  • niebieskiego szlaku prowadzącego do schroniska „Pod Muflonem”;
  • zielonego szlaku łączącego Gorzanów z Bystrzycą Kłodzką.

Jeśli planujesz piesze wędrówki, musisz zaopatrzyć się przynajmniej w standardowy ekwipunek. To przede wszystkim buty trekkingowe i turystyczne, odzież trekkingowa i turystyczna, a także akcesoria turystyczne. To wszystko znajdziesz w sklepach Decathlon!

Zobacz też:  Przełęcz Płoszczyna – wejście i informacje

Atrakcje turystyczne Przełęczy Spalonej

Na obszarze przełęczy, blisko skrzyżowania dróg, w budynku dawnej karczmy z 1895 roku, zlokalizowane jest schronisko górskie „Jagodna”. Turystów przyciąga tu urok natury, ale wabią również takie atrakcje jak stok i wyciąg narciarski.

Przełęcz Spalona schronisko na przełęczy
Fot.: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Przełęcz Spalona jest miejscem, które zachwyca zarówno swoją bogatą historią, jak i niepowtarzalnymi widokami. Stanowi idealne tło dla spokojnego wypoczynku, a także dla aktywnego spędzania czasu. Daje możliwość zbadania różnorodnych szlaków turystycznych. Bez wątpienia to miejsce, które zaspokoi pragnienia każdego podróżnika szukającego oddechu i niecodziennych wrażeń w sercu Gór Bystrzyckich. 

Fot. Główne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts