Wyprawę na Jagodną można rozpocząć na Przełęczy Spalonej, gdzie stoi schronisko. Na tamtejszym parkingu możesz pozostawić samochód. Od Schroniska Jagodna wiedzie w górę niebieski szlak, który jest odpowiedni dla osób starszych i rodzin z dziećmi, a także dla rowerzystów. Po niecałych dwóch godzinach spaceru dojdziesz na samą górę. Co ciekawe, w XVI wieku biegła w tym miejscu granica pomiędzy hrabstwem kłodzkim a Czechami, która po jakimś czasie została przesunięta w stronę Doliny Dzikiej Orlicy. Co ważne, Jagodna leży na terenie tzw. działu wodnego Bałtyku i Morza Północnego. Jak trafić na szczyt i co warto zobaczyć?
Wieża widokowa na Jagodnej
Pierwsza wieża widokowa na szczycie Jagodnej powstała w 1909 roku. Była drewniana i miała 17 metrów wysokości. Nowa wieża stanęła na szczycie Gór Bystrzyckich w 2019 roku. Jest znacznie wyższa (sięga 23 metrów) i jest uzbrojona w okrągłą platformę widokową. Przybywa tu co roku wielu turystów, którzy chcą podziwiać roztaczające się z niej widoki. Przy sprzyjającej pogodzie dojrzysz Masyw Śnieżnika oraz Góry Orlickie. Wieża powstała w ramach projektu realizowanego przez stronę polską i czeską, którego celem jest utworzenie punktów widokowych m.in. na Orlicy, Kłodzkiej Górze i Słupieci.
Schronisko PTTK Jagodna w Górach Bystrzyckich
Budynek schroniska powstał w 1895 roku. Początkowo była to gospoda Hartmanna, w której zatrzymywali się podróżni. W 1927 roku została przejęta przez oddział Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, który postanowił stworzyć tu schronisko turystyczne. Schronisko stoi na rozległej odsłoniętej polanie we wsi Spalona przy głównej trasie Autostrady Sudeckiej. Przed rokiem 1945 drogę tę nazywano Autostradą Göringa. W schronisku możesz smacznie zjeść, odpocząć, wypożyczyć rower czy biegówki. Spod schroniska biegnie na Jagodną szlak niebieski.
Niebieski szlak, czyli jak zdobyć najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich?
Z okolic schroniska możesz wspinać się niebieskim szlakiem, który jest szeroką drogą.
- Po przejściu pierwszego kilometra wyrośnie przed tobą szczyt Sasin (885 m n.p.m). Choć nie jest on oznaczony, łatwo na niego trafić – ze wzniesienia zejdziesz łagodnie opadającą ścieżką.
- Będziesz mieć możliwość odpocząć chwilę przy skrzyżowaniu z ławkami.
- Po około 2 godzinach dotrzesz na szczyt, gdzie znowu możesz odsapnąć, korzystając z postawionej tam wiaty.
- Wracając, warto zdobyć szczyt Jagodna Północna (985 m n.p.m), ukryty w lesie.
Wyprawa na Jagodną spod schroniska nie powinna zająć więcej niż 3 godziny. Trasa jest łatwa i w obie strony liczy około 7,5 km.
Jagodna – Góry Bystrzyckie i Bystrzyca Kłodzka
Jagodna leży w środkowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich i zaliczana jest do szczytów KGP. Góry Bystrzyckie charakteryzuje dobra infrastruktura i oznaczenie szlaków pieszych oraz tras rowerowych i narciarstwa biegowego. Na szlaku na Jagodną zazwyczaj nie ma wielu turystów, dlatego wybierz się na wycieczkę, gdy potrzebujesz nieco spokoju i odpoczynku od tłumów. Jadąc w góry lub wracając, warto zajrzeć do Bystrzycy Kłodzkiej. W miasteczku czeka na turystów mnóstwo zabytków. W pierwszej kolejności zajrzyj na rynek, gdzie swoim urokiem urzekną cię kamienice z przełomu XVI i XVII wieku, ratusz z zabytkową wieżą i kolumna Trójcy Świętej z XVIII wieku. Warto zobaczyć również tutejsze kościoły i kaplice.
Góry Bystrzyckie – ciekawostki
Góry Bystrzyckie to masyw górski w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych. Najwyższym wzniesieniem jest Sasanka, jednak to Jagodna wpisana jest do KGP – to właśnie przez ten szczyt biegnie szlak, tam też stoi wieża widokowa. Nazwa gór pochodzi od nazwy miasta i rzeki Bystrzyca. Góry Bystrzyckie ciągną się przez 40 km wzdłuż granicy polsko-czeskiej, graniczą z Górami Stołowymi, Orlickimi i Masywem Śnieżnika. Cechą charakterystyczną jest niemal całkowite zalesienie terenu. Wyprawa w Góry Bystrzyckie dla niektórych nie będzie wyzwaniem ponieważ teren nie jest zbyt urozmaicony, brakuje również stromych podejść. Są to jednak idealne góry dla rodzin z dziećmi i osób szukających spokoju, ciszy i odosobnienia.
Na długim szlaku na Jagodną
Na Jagodną możesz również dostać się, wybierając długą wersję szlaku. Podróż rozpoczyna się w Długopolu-Zdroju. Trasa prowadzi przez kilka kilometrów asfaltem aż do Poniatowa, na Przełęcz pod Porębą. Po drodze warto zboczyć nieco ze szlaku, by z pola podziwiać Masyw Śnieżnika oraz szczyt Jagodnej. Towarzystwa dotrzymuje wijący się potok Porębnik. Od Przełęczy szlak prowadzi momentami przez las. Są tam dwa przerzedzenia, z których możesz zobaczyć Góry Bardzkie, Złote, Bialskie, Suchy Vrch, a nawet Karkonosze, Góry Kamienne, Szczeliniec. Wkrótce potem dotrzesz na szczyt Jagodnej.
Zdobywanie szczytów górskich – jak się przygotować?
Nawet do zdobywania niewysokich gór powinieneś być dobrze przygotowany. Każda wyprawa na szlak to przygoda, ale również ryzyko, o czym przypominają pracownicy TOPR i GOPR. Każdy turysta musi zaopatrzyć się odpowiednio do pory roku w obuwie i odzież, które będą dopasowane do warunków. Musisz liczyć się z tym, że nawet gdy w południe świeci słońce, nie oznacza to, że później nie zaskoczy cię deszcz. W dzień może być ciepło, a rankiem bardzo rześko, dlatego tak istotne, byś zawsze miał na zmianę cieplejsze ubranie. W sklepach Decathlon znajdziesz:
- kurtki turystyczne;
- polary turystyczne;
- spodnie turystyczne;
- buty turystyczne;
- plecaki turystyczne.
Bystrzyckie Góry są dla tych, którzy chcą przez chwilę zaznać spokoju, obcować z przyrodą i zapomnieć o zgiełku miasta. Wycieczka z myślą o zdobyciu Jagodnej to dobry pomysł nie tylko na jeden dzień lub weekend, lecz także na dłuższy wypad. Korona Gór Polski obejmuje też pobliską Orlicę, Śnieżnik i Rudawiec.
Fot. ilustracji: Timaska via Wikipedia, CC0
Może Cię także zainteresować:
- Schronisko PTTK Jagodna na Przełęczy Spalona – dojazd, piesze szlaki
- Góry Bystrzyckie – 7 najpiękniejszych atrakcji i zabytków
- Przełęcz Spalona – odkryj malownicze miejsce w Górach Bystrzyckich!
- Śnieżnik – dojazd, najlepsze szlaki i parking
- Przełęcz nad Porębą – jak dotrzeć i co warto zobaczyć?