Adrspach – skalne miasto w Czechach

Wejścia do skalnego miasta Adrspach nie da się nie zapamiętać. Ten fenomenalny labirynt pełen zaskakujących, skalnych formacji i wież przywita Cię plątaniną ścieżek, które można przechodzić w nieskończoność, bo zmiany pory dnia czy roku tylko dodają im uroku.
adrspach

Malownicze, tajemnicze i pełne niespodzianek – takie właśnie jest skalne miasto Adrspach, położone w pobliżu polsko-czeskiej granicy, niecałe 30 km od Wałbrzycha. W całości stworzone przez siły natury słynie z tego, że, łącząc w jednym miejscu fantastyczne formacje skalne, perełki przyrodnicze oraz krajobrazy pełne wodospadów wokół szmaragdowego jeziora, sprawia wrażenie nierealnego. Jeżeli szukasz atrakcji turystycznej, która na długo zapadnie w pamięć nie tylko najmłodszym uczestnikom wycieczki, lecz także tym całkiem dużym, odwiedź koniecznie Adršpašskoteplické skály. Aby w pełni zachwycić się walorami przyrodniczo-krajobrazowymi tego regionu poświęć na to więcej czasu, zwiedzając oba kompleksy dostępne dla turystów: Teplickie skały i Adrspach. Takich Gór Stołowych z pewnością dotąd nie widziałeś!

Skalne miasto Adrspach i Teplickie Skály – atrakcyjny spacer Wilczym Wąwozem

Adrspach szlak

Położone w jednym i tym samym regionie Teplickie Skały oraz miasto skalnych wież Adrspach łączy mierzący ponad 4 km Wilczy Wąwóz. Obszar ten często nazywany jest Czeską Szwajcarią, o jego wymyślne formacje geologiczne rozłożone nad rzeką Metuje przyciągają turystów jak magnes. Przejście i zobaczenie ich wszystkich to wariant dla wytrwałych bowiem trasa ma pona 12,5 km i zajmuje dosłownie cały dzień.

Wygodną opcją jest spacer w jedną stronę, a powrót z Teplickich Skał kursującym do Adrspach pociągiem. To jedyne 10 minut przejazdu, a zaoszczędzisz wiele sił na następne, planowane wędrówki. W północnych Czechach naprawdę jest co robić, jednakże swoją wędrówkę po sudeckich szlakach po sąsiedzkiej stronie zacznij właśnie tutaj, w rezerwacie skalnych ścian, wież, grot i wąskich przesmyków. Po całodniowej przygodzie wśród zapierających dech pejzaży tej czeskiej krainy zechcesz wrócić po więcej wrażeń.

Zobacz też:  Rudawy Janowickie - najciekawsze szlaki, atrakcje turystyczne i zabytki

Skalne miasto w Czechach – jak zwiedzać turystyczne atrakcje Adrspach?

Dojazd do skalnego miasta jest możliwy z przysłowiowych czterech stron świata. Samochodem bez większych trudności dotrzesz tam z:

  • Wałbrzycha (ok. 30 km);
  • Kudowy-Zdrój (ok. 35 km);
  • Kamiennej Góry (przez Lubawkę to ok. 29 km);
  • Karpacza (ok. 60 km).

Najwygodniejszą opcją jest przejazd na czeską stronę przez dawne przejcie graniczne Golińsk-Starostin. Alternatywą będzie wybór przejścia Mieroszów-Zdonov, jednak musisz pamiętać, że jest ono bardzo małe i wąskie. Co za tym idzie, większym samochodem możesz mieć trudność w przedostaniu się dalej tym fragmentem trasy. Na miejscu, przed wejściem na teren obiektu, znajduje się duży, płatny parking, gdzie nawet w szczycie sezonu letniego istnieje spore prawdopodobieństwo znalezienia miejsca. Adrspach to jedna z największych atrakcji tej części Czech, dlatego jest ona regularnie oblegana przez masy turystów – dotyczy to zarówno weekendów i świąt czeskich, jak i tych wypadających w polskim kalendarzu. Koniecznie miej to na uwadze.

Jeżeli nie chcesz poruszać się własnym autem, możesz dostać się tu busem z Kudowy do miasteczka Náchod po czeskiej stronie i dalej już bezpośrednim połączeniem pociągiem. Warto jednak dokładnie sprawdzić rozkłady jazdy obu środków komunikacji, ponieważ w sezonie letnim i zimowym mogą one ulec zmianom. W trakcie wakacji oraz długich weekendów zwykle kursują tam również Koleje Dolnośląskie w relacji Wrocław – Meziměstí – Adršpach. Zwiedzanie skalnego miasta odbywa się spacerem oznakowanymi ścieżkami, kładkami, podestami i drabinkami, które potrafią zapewnić wyrzut adrenaliny, ale też, ze względu na swoją formę, nie są dostępne dla każdego.

Zwiedzanie skalnego miasta – pamiętaj, że bilety lepiej kupić online

Adrspach las

Jeżeli przygotowujesz się do wyprawy do skalnego miasta musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Najważniejszą z nich są bilety i ich dostępność. Wejściówki na teren największych atrakcji Adrspach z łatwością kupisz online i to z zaplanowanym wyprzedzeniem. To ciekawe, ale w ten sposób możesz naprawdę sporo zaoszczędzić zwłaszcza wtedy, gdy nabywać bilety dla większej liczby osób. Ceny różnią się w zależności od pory dnia, okresu w roku oraz sposobu zakupu – w sieci są one po prostu znacznie tańsze.

Zobacz też:  Łatwe szlaki w Tatrach, czyli Tatry dla początkujących

Nie zakładaj tylko, że, w razie czego, zawsze dostaniesz wejściówkę na miejscu. Jeśli na stronie obiektu nie ma ich już w ofercie na dany dzień, na miejscu również nie będzie. Poruszasz się samochodem? Do kupowanych online biletów dołóż bilet parkingowy – za pozostawienie auta doliczana jest tu dodatkowa opłata. Dzieci do 6 lat wchodzą do skalnego miasta za darmo. Za psa należy zapłacić 50 koron. Dostępne są też wygodne bilety rodzinne, których wartość obejmuje 2 osoby dorosłe i 2 dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Korzystne ceny wejściówek online oraz możliwość oglądania największych perełek czeskich Gór Stołowych sprawiają, że spokojny spacer jest tu możliwy tylko poza weekendami i czasem letnich wakacji oraz naprawdę wcześnie rano – wówczas z pewnością uda Ci się uniknąć gwaru i tłoku, co dodatkowo jeszcze zwiększy atrakcyjność miejsca.

Fragmenty skalnego miasta krok po kroku, czyli ścieżką pereł geologicznych Adršpach

Adrspach skała

Po wejściu na teren skalnego miasta od razu kusić Cię będą piaskowcowe formacje sięgające jakby nieboskłonu. Jednak pozwól sobie na chwilę rozposzowania się niezapomnianymi widokami z nieco większego dystansu. Zamiast kierować się, jak inni, od wejścia na prawo, skręć w przeciwną stronę i na początek spokojnym spacerem obejdź jezioro Pískovna szlakiem oznakowanym na niebiesko. Dopiero po okrążeniu turkusowego jeziora, powstałego w miejscu dawnej piaskowni, wejdź na szlak zielony, czyli główną drogę przebiegającą zaskakującymi serpentynami przez cały obszar skalnego miasta. Nad jezioro zawsze możesz wrócić, ponieważ odbywają się po jego tafli urokliwe rejsy niewielką łodzią turystyczną. W ten sposób spojrzyć na skalne miasto oraz zamykającą je przyrodę z zupełnie innej, malowniczej perspektywy.

Przechodząc pomiędzy kolejnymi, strzelistymi wieżami i pokonując następne wąskie przesmyki pomiędzy nimi, dojdziesz do takich atrakcji narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich, jak:

  • skalna forma Kochankowie (imponujące 81,4 m);
  • formacja Głowa Cukru (odwrócony stożek o szerokości 3 m przy podstawie i 13 m na szczycie);
  • skalna szczelina Mysia Dziura (nazwa w pełni oddaje jej parametry, ma bowiem jedynie 50 cm szerokości);
  • formacja skalna Dzban (z charakterystycznym uchem);
  • Komin Cukrowni;
  • Brama Gotycka (postawiona wraz z siecią schodków i kładek turystycznych w 1839 roku).
Zobacz też:  Hala Gąsienicowa - szlak wysoko w Tatrach i u progu marzeń

Huk, okrzyki a może cisza w zamkowych ruinach? Jeszcze więcej atrakcji w skalnym mieście

Adrspach drzwi

Do wielkich atrakcji Adrspach należą nie tylko elementy skalne, lecz także struktury wodne takie, jak Wielki Wodospad, który spada do wąwozu cienkim strumieniem z wysokości aż 16 metrów. Warto jednak wiedzieć, że istnieje tajne hasło, które sprawia, że wodospad wypluwa z siebie z wielkim hukiem prawdziwą wodną kaskadę. To olbrzymia atrakcja dla dzieci, które, docierając tu przekrzykują się w niebogłosy “Karkonoszu, daj nam wody”. Miejsce to nie traci uroku nawet zimą, gdy Wielki Wodospad w całości zamarza, tworząc niepokojący, lodowy jęzor tuż przy skalnej ścianie. Anegdoty o tym, że to właśnie w krainie Adrspach kręcono Opowieści z Narnii będą dodatkowo podkręcać dziecięcy zachwyt.

Każda wycieczka, szczególnie ta podczas której emocje ani na chwilę nie słabną, wymaga odpowiedniego zakończenia. Takiego, które pozwoli na moment zadumy nad tym, co widziałeś i czego doświadczyłeś, przez kontakt z przyrodą, geologią czy drugim człowiekiem w niezwykłych warunkach. Idealnym zwieńczeniem spaceru po Adrspach będzie odwiedzenie ruin starego zamczyska, położonych ponad skalnym miastem. Stamtąd raz jeszcze zwrócisz się ku fantastycznym panoramom, a jednocześnie odpoczniesz po całkiem długiej i wyczerpującej wędrówce.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts