Wodogrzmoty Mickiewicza. Wszystko, co musisz wiedzieć

Wodogrzmoty Mickiewicza to jedno z najpopularniejszych miejsc w całych znajdujących się po polskiej stronie Tatrach Wysokich. Znajdują się one na popularnej trasie na Morskie Oko lub do malowniczej Doliny Roztoki.
wodogrzmoty mickiewicza widok na wodospad i drzewa

To warto wiedzieć!

 • Wodogrzmoty Mickiewicza nie są zwykle głównym celem wypraw w Tatry Wysokie.
 • Turyści mają okazję do zapoznania się z ich majestatem podczas dalszej wyprawy – na przykład na niezwykle popularne Morskie Oko.
 • Wodospady Mickiewicza to w rzeczywistości trzy większe i kilka mniejszych kaskad, które tworzą unikatową na skalę świata naturalną kompozycję.
 • Dlaczego Wodogrzmoty? Nazwa wzięła się od charakterystycznego huku, który tworzy spadająca woda – szczególnie po intensywnych opadach.

Wodogrzmoty Mickiewicza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

wodogrzmoty mickiewicza widok na wodę i wodospad
Fot. Wisniowy via Wikipedia, domena publiczna

Wodogrzmoty Mickiewicza to kilka mniejszych i większych wodospadów znajdujących się w Tatrach Wysokich. Wchodzą one w skład potoku Roztoka, który wypływa z Pięciu Stawów Polskich, około kilometra od jego ujścia do Białki. Trzy główne, największe wodospady mają swoje nazwy. Są to:

 • Wyżni Wodogrzmot;
 • Pośredni Wodogrzmot;
 • Niżni Wodogrzmot.

Dwuczłonowa nazwa wodospadów wzięła się od huku, który wydaje spadająca z dużej wysokości woda (szczególnie imponujący jest dźwięk po intensywnych opadach). Drugi człon to efekt faktu, że Towarzystwo Tatrzańskie nadało wodospadom imię Adama Mickiewicza, jednego z najważniejszych polskich poetów i publicystów, na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów wieszcza na Wawel. Rzecz miała miejsce w 1891 roku. Przy Niżnym Wodogrzmocie umieszczono tabliczkę upamiętniającą to wydarzenie. Co ciekawe, Mickiewicz nigdy nie był w tych rejonach i sam nie był w żaden sposób związany z Tatrami czy Podhalem. Wodospady dostępne są dla turystów od 1886 roku.

Jak dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza? Nie tylko z Morskiego Oka!

Wodogrzmoty Mickiewicza znajdują się przy asfaltowej drodze oznaczonej czerwonym szlakiem, która wiedzie do Morskiego Oka. Nie można korzystać z niej z wykorzystaniem własnego pojazdu. Możliwy jest wjazd na rowerze lub piesza wędrówka. Nie jest ona przesadnie wymagająca, a poradzą sobie z nią nawet dzieci. Można dotrzeć do wodospadów z wózkiem dziecięcym.

Zobacz też:  Wodospad Szklarki. Trasa, parking, godziny otwarcia

Dojazd, parking i wstęp

Najłatwiej dostać się do Wodogrzmotów Mickiewicza z Palenicy Białczańskiej. Do tej niewielkiej miejscowości dotrzeć możesz własnym samochodem, ale pamiętaj – znajdujący się tam obszerny parking najlepiej rezerwować drogą elektroniczną. W sezonie znalezienie wolnego miejsca może okazać się niemożliwe, szczególnie w godzinach przedpołudniowych. Na miejsce dotrzeć można również jednym z wielu busów, które kursują z Zakopanego. 

Opłata za parking w przypadku samochodu osobnego to 25 zł za cały dzień. Posiadacze busów oraz kamperów zapłacić muszą 70 zł za dzień. Motocykliści znacznie mniej – w ich wypadku stała opłata to 15 zł za cały dzień.

Każdy, kto rusza na szlak wytyczony przez PTTK, zobowiązany jest do dokonania jednorazowej opłaty wstępu – w przypadku dorosłych jest to 8 zł za dzień, natomiast dzieci i innych osób, które podlegają uldze, 4 zł za dzień. Bilety można kupować na miejscu, ale również online. W sezonie zdecydowanie lepiej zdecydować się na drugie rozwiązanie, ponieważ kolejki przy kasie w miesiącach wakacyjnych potrafią być absurdalnie długie.

Szlaki turystyczne i czasy przejść 

W okolicy Wodogrzmotów Mickiewicza wytyczono dwa szlaki turystyczne:

 • czerwony szlak – dotrzesz nim z Palenicy Białczańskiej, poruszając się asfaltową drogą. Czas dojścia od parkingu to około 50 minut, natomiast zejścia to 40 minut. Trasa jest prosta, bez dodatkowych utrudnień. Tym samym czerwonym szlakiem dotrzesz do Wodospadów Mickiewicza z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę oraz Rówień Waksmundzką, i dalej wzdłuż szosy do Morskiego Oka. Z Równi trzeba iść nieco ponad godzinę, a następnie spod Wodogrzmotów do schroniska PTTK na Morskim Oku dodatkowe półtorej godziny. Czasy zejścia są nieco krótsze;
 • zielony szlak – szlak ten wiedzie ze schroniska PTTK na polanie Stara Roztoka i wiedzie do Doliny Roztoki, a następnie do Doliny Pięciu Stawów. Ze schroniska do Wodogrzmotów dotrzesz w 15 minut, natomiast znad wodospadów do Doliny Pięciu Stawów w nieco ponad 2 godziny – ten fragment trasy jest dużo bardziej wymagający.
Zobacz też:  Łabski Wodospad. Karkonosze po czeskiej stronie
wodogrzmoty mickiewicza widok na z mostu na wodospad
Fot. Kapsuglan via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wyjście w góry – jak się odpowiednio przygotować?

Dojście do Wodogrzmotów Mickiewicza nie należy do trudnych, ale wiele osób na tym nie poprzestaje, wędrując dalej. Nie tylko do Morskiego Oka, ale również w stronę Doliny Pięciu Stawów i dalej w stronę wyższych szczytów. Daleko czy blisko – w góry należy wybrać się odpowiednio przygotowany. Nie tylko fizycznie, bo kondycja jest oczywiście ważna, ale również pod względem wyposażenia.

Jeśli planujesz wyjazd w Tatary, koniecznie zadbać musisz o odpowiednie obuwie, ale również ubrania, kurtki czy plecak. Zajrzyj do jednego ze sklepów Decathlon, gdzie znajdziesz niezbędne produkty. Wśród nich znaleźć powinny się:

 • buty trekkingowe;
 • plecak 35 litrów;
 • kijki trekkingowe;
 • koszulka termoaktywna;
 • spodnie trekkingowe;
 • skarpety sportowe;
 • apteczka pierwszej pomocy.

Wodogrzmoty Mickiewicza to miejsce, które każdy turysta powinien zobaczyć choć jeden raz. Pięknie wyglądają i robią oszałamiające wrażenie. Najlepiej, gdy wybierasz się w Tatry, zaplanować dłuższą wycieczkę, podczas której wspomniane wodospady będą jedynym z przystanków.

Fot. główne: Aneta Pawska via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts