Jaskinia na Kadzielni. Trasa, bilety, godziny otwarcia

Każdego, kto wybiera się do Kielc, powinna zainteresować Jaskinia na Kadzielni. To fragment podziemnego systemu krasowego, który możliwy jest do zwiedzania przez turystów. Warto wiedzieć, że jest to atrakcja biletowana.
jaskinia na kadzielni

Kadzielnia – to słowo mówi coś każdemu mieszkańcowi Kielc i okolic. Choć atrakcja turystyczna znajduje się w centrum miasta, stanowi wspaniały przykład atrakcji geologicznej. Jaskinia na Kadzielni cieszy się dużym zainteresowaniem, a samo miejsce zostało jakiś czas temu odrestaurowane i przystosowane do odwiedzin turystów. Warto również wspomnieć, że znajduje się tam nowoczesny amfiteatr, w którym rokrocznie odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Jaskinia na Kadzielni – opis atrakcji turystycznej

jaskinia urwista na kadzielni
Autor zdjęcia: ceresina via wikipedia CC BY-SA 3.0

Jaskinie Kadzielni stanowią unikatowy fragment podziemnego systemu krasowego, który powstał w wapieniach w kenozoicznym okresie lądowym. Naukowcy szacują, że w neogenie, co oznacza, iż mają kilka lub nawet kilkanaście milionów lat. Oczywiście to, co jest dostępne do zwiedzania, to zaledwie ułamek tego, co faktycznie znajduje się pod ziemią. Istotne jest jednak bezpieczeństwo, dlatego ostatecznie turyści mogą poruszać się po trasie mającej 160 metrów długości. To jednak wystarczy, żeby zobaczyć, jak piękna może być natura.

W Kadzielni znajdują się również inne jaskinie:

  • Jaskinia Wschodnia (100 m);
  • Jaskinia Jeleniowska (36 m);
  • Jaskinia Zwaliskowa (30 m).

Jak dotrzeć do Jaskini na Kadzielni?

jaskinia zawaliskowa na kadzielni
Autor zdjęcia: ceresina via wikipedia CC BY-SA 3.0

Jak już zostało wspomniane, Jaskini na Kadzielni znajduje się w Kielcach, dlatego dotarcie do niej nie powinno stanowić problemu. Mieści się w południowo-zachodniej części miasta, między ulicami Krakowską, Gagarina, Pakosz i Aleją Legionów. Ruch turystyczny przekierowany jest na ulicę Krakowską oraz Aleję Legionów, gdzie przygotowano miejsca parkingowe (w drugiej lokalizacji również dla autokarów).

Zobacz też:  Grota Komonieckiego. Jak dojść z Rzyk?

Żeby jednak dotrzeć na Kadzielnię, nie trzeba posiadać własnego pojazdu. Funkcjonuje tam również rozbudowana komunikacja autobusowa obsługiwana przez miasto – na miejsce dojechać można autobusami linii 4, 6, 11, 18, 19, 27, 29, 32, 35 i 113. Wybrane kursują między innymi z kieleckiego Dworca PKP. Do Kadzielni można dojść także piechotą, korzystając ze szlaków spacerowych (kolor niebieski i zielony).

Bilety i godziny otwarcia

Jaskinia na Kadzielni jest miejscem, do którego jest ograniczony dostęp. To znaczy, że nie można zwiedzać jej niezależnie od dnia i godziny. W poniedziałki wstęp w ogóle nie jest możliwy, natomiast od wtorku do piątku atrakcja otwarta jest w godzinach od 10:00 do 16:30. W weekendy natomiast od 11:00 do 17:30 (w lipcu i sierpniu od 10:00).

Wejście do Jaskini na Kadzielni jest biletowane – bilety normalne kosztują 20 PLN, natomiast ulgowe 15 PLN (dzieci i młodzież, emeryci, osoby z grupą inwalidzką, grupy zorganizowane powyżej 30 osób). Dzieci do 3. roku życia wchodzą bez dodatkowych opłat.

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie po wcześniej telefonicznej rezerwacji w Speleoklubie Świętokrzyskim. Należy go dokonywać z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Zwiedzanie trwa około 45 minut i odbywa się jedynie pod opieką przewodnika.

Przygotowanie do wycieczki – niezbędny sprzęt

Choć zwiedzanie Jaskini na Kadzielni nie jest niebezpieczne, ponieważ trasa została przygotowana z myślą o turystach, warto być odpowiednio przygotowanym. Wewnątrz panuje duża wilgoć, dlatego warto zadbać o właściwie obuwie. Możliwe jest również korzystanie z własnego oświetlenia, które pozwoli na lepszą widoczność.

Wybierając się na taką wycieczkę, weź ze sobą niezbędne przedmioty, które kupisz w sieci sklepów Decathlon. Na twojej liście mogą znaleźć się:

  • bidon z wodą;
  • buty sportowe;
  • latarka czołówka;
  • polar turystyczny.

Jaskinia na Kadzielni, choć znajduje się w jednym z większych miast w Polsce, to miejsce dzikie i nieokiełznane. Dlatego tak ciekawe z perspektywy turysty. Jeśli lubisz poznawać naszą planetę i dowiadywać się, jak powstawała, taka wycieczka może być idealna właśnie dla ciebie!

Zobacz też:  Jaskinia Mylna – szlak, ile się idzie, czy jest trudna do wejścia?

Autor zdjęcia głównego: ceresina via wikipedia CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts