Tarnica – najważniejsze informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Tarnica jest najwyższym szczytem po polskiej stronie Bieszczadów, liczącym 1346 m n.p.m. Tarnica należy do Korony Gór Polskich, a zdobycie szczytu potwierdza zrobione zdjęcie i pieczątka z kasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zobacz, jak zdobyć Tarnicę!
tarnica

Wejście na Tarnicę najlepiej rozpocząć we wsi Wołosate, skąd na górę wiedzie czerwony szlak – pętla przez Halicz i Rozsypaniec oraz niebieska trasa prowadząca wprost na wierzchołek. Można również wybrać drogę wychodzącą z miejscowości Ustrzyki Górne, która biegnie przez Szeroki Wierch. Trasy różnią się stopniem trudności, a także długością. Jeśli marzysz o dłuższej wyprawie, wybierz czerwony szlak z Wołosatego. Niebieski szlak ze wsi jest najkrótszy, a na sam szczyt Tarnicy dostaniesz się w dwie godziny. Przed wejściem do Parku znajduje się parking, na którym możesz zostawić samochód. Każdy szlak na Tarnicę ma swoje zalety i tylko od ciebie zależy, którą drogą zechcesz dostać się na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Interesuje cię Tarnica? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Najkrótszy szlak na Tarnicę ze wsi Wołosate

Najkrótszy szlak na Tarnicę
Fot. Kotu via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zanim wyruszysz na szlak na najwyższy szczyt Bieszczadów, zatrzymaj się na terenie niewielkiego cmentarza, gdzie znajdowała się cerkiew pw. Wielkiego Męczennika Dymitra. Dziś pozostało tam jedynie kilka krzyży oraz zrekonstruowana studnia. Po krótkim spacerze możesz wrócić na niebieski szlak, który dochodzi do lasu i ostro pnie się w górę. Po drodze mija się tablice informacyjne i ławeczki, na których można przez chwilę odpocząć. W pewnym momencie przed wędrowcem wyrasta drewniana wiata.

Ostatni fragment trasy pokonuje się po schodach. W drodze można podziwiać widoki na Szeroki Wierch i przełęcz. Na najwyższym szczycie w Bieszczadach stoi kilka ław i metalowy krzyż o wysokości 8,5 metrów. To już jego trzecia wersja  – pierwszy postawiono w 1979 roku, obecny w 2000 roku. Przy bezchmurnej pogodzie Tarnica stanowi doskonały punkt widokowy na tatry, ukraińskie Gorgany, rumuńskie Góry Rodniańskie. Nazwa bieszczadzkiego szczytu pochodzi od rumuńskiego słowa „tarnita”, które oznacza siodło. Aby zejść na parking, potrzebujesz około godziny.

Zobacz też:  Zamarła Turnia (2179 m n.p.m.) – szczyt nie dla początkujących

Najpiękniejsze wejście na Tarnicę

Najpiękniejsze wejście na Tarnicę
Fot. Paweł Marynowski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Za najpiękniejszą i najbardziej atrakcyjną trasę na Tarnicę uznaje się pętelkę, która prowadzi przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec (1280 m n.p.m) i Halicz. Od wejścia do Bieszczadzkiego Parku Narodowego należy kierować się szlakiem czerwonym w stronę przełęczy, Pierwsze dwie godziny marszu to niezbyt wymagająca trasa, obok której biegnie ścieżka przyrodnicza „Rozsypaniec–Krzemień” z tabliczkami informacyjnymi. Przełęcz Bukowska (1127 m n.p.m) to pierwszy punkt na drodze na szczyt, gdzie można odpocząć. Niedaleko znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama ukraińskich Bieszczadów. W tym miejscu biegnie również granica państw. Z przełęczy prowadzi czerwony szlak w stronę Halicza (1333 m n.p.m), a dalej w stronę Przełęczy Goprowskiej (1160 m n.p.m). Kolejny etap podróży przebiega przez Przełęcz pod Tarnicą (1285 m n.p.m). Stąd na najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów wiedzie szlak żółty – drewnianymi schodami i po kamienistym podłożu.

Bieszczady i szczyt Tarnicy – wejście z Ustrzyk Górnych

Z Ustrzyk Górnych wiedzie trasa, na której pokonanie musisz przeznaczyć kilka godzin. Kolejno przechodzi się przez Szeroki Wierch, Przełęcz Krygowskiego, czyli Siodło pod Tarnicą (1275 m n.p.m) aż na szczyt. Szeroki Wierch składa się z 4 wierzchołków, z których najwyższy to Tarniczka (1315 m n.p.m). Z Ustrzyk dociera się prostą drogą do wejścia do BPN, gdzie należy zakupić bilet wstępu. Na tej trasie przecinasz potok Terebowiec i wkraczasz do lasu. W tym miejscu jest szczególnie malowniczo wiosną, gdy zakwitają śnieżyca wiosenna i kaczeniec, nazywany też kniecią górską. W lesie biegnie szeroka ścieżka pod górę. Przedostatnim przystankiem jest Tarniczka, ostatnim Przełęcz pod Tarnicą. Stąd na Tarnicę prowadzi żółty szlak oraz ścieżka przyrodnicza. Do miejsca, w którym stoi słynny krzyż Bieszczadów – co roku, w Wielki Piątek – pielgrzymują wierni. Zbierają się tu również w rocznicę śmierci Jana Pawła II. To wyjątkowo widokowa trasa.

Zobacz też:  Jagnięcy Szczyt – szlak w Tatrach Wysokich, czas wejścia na Jahňací štít

Wejście na Tarnicę przez Bukowe Berdo

Wejście na Tarnicę przez Bukowe Berdo
Fot. User:PM via Wikipedia, domena publiczna

Jeśli szukasz dodatkowych atrakcji, możesz wybrać trasę przez Muczne i Bukowe Berdo. Po drodze warto wstąpić do Plenerowego Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, a następnie zatrzymać się w pokazowej zagrodzie żubrów, otwartej w 2012 roku. Ze specjalnych platform można przyglądać się tym majestatycznym zwierzętom, żyjącym w naturalnym środowisku. Z Mucznego prowadzi trasa oznaczona kolorem żółtym, która przechodzi w szlak niebieski. Stąd rozpościera się piękny widok na połoniny i Rawki, a także Tarnicę i Halicz. Dalsza droga wiedzie grzbietem górskim i umożliwia zdobywanie kolejnych punktów, takich jak Szołtynia (1201 m n.p.m), Połonina Dźwiniacka (1238 m n.p.m), Bukowe Berdo (1311 m n.p.m). Dalszy odcinek trasy to schody wiodące na Przełęcz Goprowców i Przełęcz Tarnicką – aż na sam szczyt.

Tarnica, czyli szczyt w polskich Bieszczadach

Tarnica jest miejscem, z którego można podziwiać polskie Bieszczady, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Pikuj, Gorgany. Na szczycie stoi żelazny krzyż upamiętniający pontyfikat papieża Polaka, ale również wyprawę Karola Wojtyły w 1953 roku na Tarnicę. Pierwszy krzyż pojawił się w roku 1979 i miał 1,5 m wysokości. Dziś znajduje się on w Haliczu. W 1987 roku na szczycie pojawił się 7-metrowy krzyż składający się z pięciu elementów, które w tajemnicy zostały wniesione i złożone w całość. Konstrukcja stanęła w przededniu pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Rok 2000 to moment pojawienia się na górze nowego, wyższego o metr krzyża (poprzedni złamał się pod ciężarem śniegu).

Tarnica,czyli szczyt w polskich Bieszczadach
Fot. User:PM via Wikipedia, domena publiczna

Przygotowania do zdobycia szczytu Tarnica

Trasa na Tarnicę to ostatni odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, który jest najdłuższym szlakiem pieszym w Polsce, liczącym 500 km. Niezależnie od tego, czy zamierzasz wędrować kilka dni, czy tylko przez weekend, do wypadu w góry musisz być przygotowany. Aby jak najwięcej skorzystać i cieszyć się pobytem w najpiękniejszych miejscach gór, wybierz wygodne obuwie sięgające za kostkę, zapewniające stabilizację, z antypoślizgową podeszwą. Koniecznie zaopatrz się w kurtkę przeciwdeszczową i taki sam pokrowiec na plecak.

Zobacz też:  Nosal z Zakopanego – widokowy szlak dostępny dla każdego

Pamiętaj, że pogoda w górach bywa kapryśna – choć rano świeci słońce, w trasie może zaskoczyć cię deszcz. Nie zapomnij też o kompletnie wyposażonej apteczce, ponieważ otarcia, skaleczenia nie są niczym niezwykłym podczas górskich wędrówek. Jeśli martwisz się o swoją kondycję, spróbuj maszerować z kijkami trekkingowymi. We wszystkie niezbędne akcesoria górskie zaopatrzysz się w sklepach Decathlon.

Zaplanuj swoją przygodę z Bieszczadami, począwszy od trasy, noclegów, a skończywszy na wyposażeniu i garderobie. Warto mieć przy sobie drobne, by opłacić parking, czy wejście do parku. Nie zapomnij też o prowiancie, który przyda ci się podczas przystanków na trasie. A tych w drodze na Tarnicę nie brakuje. To najdalej wysunięty na wschód szczyt należący do Korony Gór Polski. Najbliżej znajdują się: Lackowa, Wysoka i Radziejowa.

Fot. ilustracji: Henryk Bielamowicz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts