Przełęcz pod Tarnicą – informacje, jak przebiega szlak żółty

Przełęcz pod Tarnicą, perła Bieszczadów, zapewnia wyjątkowe wrażenia miłośnikom gór. Znajduje się w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, kryje bogatą historię i spektakularne widoki. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą poznać piękno polskich gór.
Przełęcz pod Tarnicą

Zapamiętaj!

  • Przełęcz pod Tarnicą to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach, położonych w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
  • Przełęcz pod Tarnicą jest węzłem szlaków turystycznych, można się stąd dostać na Tarnicę. 
  • Na przełęcz prowadzi kilka zróżnicowanych tras, żadna nie jest jednak trudna technicznie.

Przełęcz pod Tarnicą – charakterystyka i lokalizacja

Przełęcz pod Tarnicą, usytuowana na wysokości około 1286 m n.p.m. (według innych źródeł położona jest na poziomie 1276 m n.p.m.), jest jednym z istotniejszych punktów w Bieszczadach Zachodnich. Oddziela dwa ważne szczyty – Tarnicę i Tarniczkę – będąc jednocześnie częścią masywu Tarnicy. Można spotkać się z dwiema innymi nazwami: Siodło pod Tarnicą lub przełęcz Siodło.

Jej unikalny kształt, przypominający siodło, jest doskonale widoczny zwłaszcza od strony zachodniej, z Wołosatego. Nazwa przełęczy wywodzi się z rumuńskiego słowa tarnița, odnoszącego się do siodłowatych form w terenie górskim.

Przełęcz pod Tarnicą w kierunku na Wołosatego
Fot. : Henryk Bielamowicz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szlaki prowadzące na Przełęcz pod Tarnicą

Na Przełęcz pod Tarnicą można wchodzić przez cały rok, jednak warunki pogodowe niekiedy wpływają na stopień trudności tras. Zimą szlaki bywają niebezpieczne z powodu śniegu i lodu, dlatego zaleca się szczególną ostrożność. Ważne jest, aby wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i sprawdzić prognozę pogody przed wyjściem na szlak.

Do przełęczy prowadzi kilka tras o różnej długości, więc każdy znajdzie tu propozycję dla siebie:

  • niebieski szlak z Wołosatego – pokonanie go zajmuje około 2 godzin i jest to najkrótsza opcja. Trzeba się jednak przygotować na wędrówkę w tłumie innych turystów. Szlak uważany jest za najmniej widokowy, ale pewne urozmaicenie mogą stanowić tablice ścieżki edukacyjnej „Wołosate – Tarnica”;
  • czerwony szlak z Ustrzyk Górnych, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego – jest to droga co prawda dłuższa (przejście zajmuje ponad 3 godziny), ale nieco łagodniejsza, a przede wszystkim pozwalająca cieszyć się wspaniałymi widokami.
Zobacz też:  Przełęcz Kołowrót – jak dotrzeć i co warto zobaczyć w okolicy?
Przełęcz pod Tarnicą drogowskaz
Fot. : Henryk Bielamowicz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Żółty szlak z Przełęczy pod Tarnicą – jak przebiega?

Jak wspomniano wcześniej, Przełęcz pod Tarnicą to węzeł szlaków turystycznych. Można stąd kontynuować wędrówkę niebieską i czerwoną trasą na Przełęcz Goprowską, skąd rozchodzą się drogi na Halicz, a także Krzemień oraz Bukowe Berdo. Jak widać, da się zaplanować naprawdę długą i wymagającą dobrego przygotowania kondycyjnego wycieczkę.

Przełęcz pod Tarnicą jest również miejscem, z którego odchodzi żółty szlak, prowadzący na szczyt Tarnicy (1346 m n.p.m.). Wzniesienie z charakterystycznym krzyżem należy do najwyższych w Bieszczadach, co plasuje je w Koronie Gór Polski. Żółta trasa jest bardzo krótka – to tylko 400 m długości, a także 61 m przewyższenia.

Jak przygotować się do wędrówki bieszczadzkimi szlakami? 

kijki trekkingowe przydatne podczas wędrówki

Chociaż Bieszczady nie są trudne technicznie, turyści powinni odpowiednio przygotować się do wędrówki tamtejszymi szlakami. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ekwipunek, który znajdziesz w dobrym sklepie sportowym, takim jak Decathlon. Warto kupić:

  • kijki trekkingowe;
  • buty trekkingowe;
  • odzież z wełny merino, która doskonale sprawdza się w chłodniejsze dni.

Przełęcz pod Tarnicą to wyjątkowe miejsce, które zachwyca zarówno krajobrazami, jak i bogactwem przyrodniczym. Polecamy je wszystkim osobom, chcącym poznać piękno polskich gór i doświadczyć przygody w Bieszczadach.

Fot. Główne: Henryk Bielamowicz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts