Zapamiętaj!
- Przełęcz pod Tarnicą to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach, położonych w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
- Przełęcz pod Tarnicą jest węzłem szlaków turystycznych, można się stąd dostać na Tarnicę.
- Na przełęcz prowadzi kilka zróżnicowanych tras, żadna nie jest jednak trudna technicznie.
Przełęcz pod Tarnicą – charakterystyka i lokalizacja
Przełęcz pod Tarnicą, usytuowana na wysokości około 1286 m n.p.m. (według innych źródeł położona jest na poziomie 1276 m n.p.m.), jest jednym z istotniejszych punktów w Bieszczadach Zachodnich. Oddziela dwa ważne szczyty – Tarnicę i Tarniczkę – będąc jednocześnie częścią masywu Tarnicy. Można spotkać się z dwiema innymi nazwami: Siodło pod Tarnicą lub przełęcz Siodło.
Jej unikalny kształt, przypominający siodło, jest doskonale widoczny zwłaszcza od strony zachodniej, z Wołosatego. Nazwa przełęczy wywodzi się z rumuńskiego słowa tarnița, odnoszącego się do siodłowatych form w terenie górskim.
Szlaki prowadzące na Przełęcz pod Tarnicą
Na Przełęcz pod Tarnicą można wchodzić przez cały rok, jednak warunki pogodowe niekiedy wpływają na stopień trudności tras. Zimą szlaki bywają niebezpieczne z powodu śniegu i lodu, dlatego zaleca się szczególną ostrożność. Ważne jest, aby wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i sprawdzić prognozę pogody przed wyjściem na szlak.
Do przełęczy prowadzi kilka tras o różnej długości, więc każdy znajdzie tu propozycję dla siebie:
- niebieski szlak z Wołosatego – pokonanie go zajmuje około 2 godzin i jest to najkrótsza opcja. Trzeba się jednak przygotować na wędrówkę w tłumie innych turystów. Szlak uważany jest za najmniej widokowy, ale pewne urozmaicenie mogą stanowić tablice ścieżki edukacyjnej „Wołosate – Tarnica”;
- czerwony szlak z Ustrzyk Górnych, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego – jest to droga co prawda dłuższa (przejście zajmuje ponad 3 godziny), ale nieco łagodniejsza, a przede wszystkim pozwalająca cieszyć się wspaniałymi widokami.
Żółty szlak z Przełęczy pod Tarnicą – jak przebiega?
Jak wspomniano wcześniej, Przełęcz pod Tarnicą to węzeł szlaków turystycznych. Można stąd kontynuować wędrówkę niebieską i czerwoną trasą na Przełęcz Goprowską, skąd rozchodzą się drogi na Halicz, a także Krzemień oraz Bukowe Berdo. Jak widać, da się zaplanować naprawdę długą i wymagającą dobrego przygotowania kondycyjnego wycieczkę.
Przełęcz pod Tarnicą jest również miejscem, z którego odchodzi żółty szlak, prowadzący na szczyt Tarnicy (1346 m n.p.m.). Wzniesienie z charakterystycznym krzyżem należy do najwyższych w Bieszczadach, co plasuje je w Koronie Gór Polski. Żółta trasa jest bardzo krótka – to tylko 400 m długości, a także 61 m przewyższenia.
Jak przygotować się do wędrówki bieszczadzkimi szlakami?
Chociaż Bieszczady nie są trudne technicznie, turyści powinni odpowiednio przygotować się do wędrówki tamtejszymi szlakami. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ekwipunek, który znajdziesz w dobrym sklepie sportowym, takim jak Decathlon. Warto kupić:
- kijki trekkingowe;
- buty trekkingowe;
- odzież z wełny merino, która doskonale sprawdza się w chłodniejsze dni.
Przełęcz pod Tarnicą to wyjątkowe miejsce, które zachwyca zarówno krajobrazami, jak i bogactwem przyrodniczym. Polecamy je wszystkim osobom, chcącym poznać piękno polskich gór i doświadczyć przygody w Bieszczadach.
Fot. Główne: Henryk Bielamowicz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Tarnica – najważniejsze informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki
- Przełęcz Szklarska – informacje, szlaki turystyczne. Jak wejść?
- Halicz Bieszczady – szlak turystyczny, widoki, co robić dalej?
- Bukowe Berdo w Bieszczadach – czy warto wybrać szlak z Mucznego?
- Rozsypaniec – poznaj bieszczadzkie szlaki pełne atrakcji