Orlica co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Orlica jest najwyższym szczytem Gór Orlickich po polskiej stronie wznoszącym się na wysokość 1084 m n.p.m. Jako taka należy do Korony Gór Polskich. Orlica leży na europejskim dziale wodnym. Zobacz, jak trafić na szczyt i co warto zobaczyć po drodze!
orlica

Podejście na Orlicę nie jest wymagające, wyprawa na szczyt to doskonały pomysł na rodzinną wycieczkę. Obecnie wznosi się tam wieża widokowa dostarczająca niemałych wrażeń, zwłaszcza jeśli skorzysta się z dwóch darmowych lunet. To już czwarta budowla tego rodzaju wzniesiona na Orlicy. Liczy 22,5 metra, a pod nią znajduje się wiata z ławeczkami, gdzie turyści odpoczywają lub chronią się przed deszczem. Najwyższy wierzchołek Orlicy znajduje się już w Czechach, jednak Orlica zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Najwyższy szczyt całego pasma Gór Orlich znajduje się po czeskiej stronie i wznosi się na wysokość 1115 m n.p.m. To Velka Destna. Podpowiadamy, jak dojść na Orlicę i co podziwiać podczas wędrówki.

Orlica – najwyższy szczyt Gór Orlickich (1084 m n.p.m)

orlica najwyższy

Orlica jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Została wpisana do Korony Gór Polskich (wraz z pobliskim Szczelińcem Wielkim, Jagodną i Kłodzką Górą) i Korony Sudetów Polskich. W roku 2012 na górze umieszczono obelisk, który ma upamiętniać wizytę trzech wyjątkowych, historycznych postaci – cesarza Józefa II, Fryderyka Chopina, Johna Quincy Adamsa – późniejszego prezydenta USA. Pomnik ma kształt ostrosłupa. Na szczycie Orlicy znajduje się również wieża widokowa, czwarta z kolei budowla tego typu (wysokość 25,5 m). Z tego miejsca turyści mogą podziwiać niesamowite widoki, a dzięki zamontowanym lunetom dostrzec Śnieżnik, Jagodną czy Wielką Desztnę. Na Orlicy znajdują się także pozostałości po schronisku zbudowanym i prowadzonym przez Heinricha Rübartscha.

Szlak na Orlicę – Zieleniec

Najpopularniejszy szlak na Orlicę wiedzie z Zieleńca (dostać się można z centrum Duszniki-Zdrój), a dokładnie spod Schroniska PTTK Orlica. Czas przejścia trasy to 1,5–2 godziny. Niedaleko pensjonatu Przystanek Alaska znajduje się parking, na którym można pozostawić samochód. W pobliżu usytuowany jest również przystanek autobusowy. Warto zwrócić uwagę na Kamień Rübartscha, który zasłyną jako propagator i pionier turystyki górskiej i narciarstwa w Sudetach. Ponadto wybudował wieżę widokową na szczycie Orlicy oraz gospodę dla przyjezdnych. Droga na szczyt jest prosta i przyjemna, przy granicy znajduje się zadaszona wiata, tablice informacyjne i mapa. Stąd już tylko kilkaset metrów dzieli turystów od słynnego szczytu. Co ciekawe, Orlica leży na europejskim dziale wodnym pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.

Zobacz też:  Połonina Wetlińska – przez te Bieszczady wiecznie zielone

Torfowisko pod Zieleńcem

orlica torfowisko

Zdobywając szczyt Gór Orlich warto poświęcić chwilę na spacer ścieżką edukacyjną biegnącą przez torfowiska. Torfowisko pod Zieleńcem należy do najrozleglejszych w regionie Sudetów, a tym samym największych tego typu miejsc w kraju. Ścieżka przyrodnicza biegnie po powierzchni torfowiska – zbudowana jest z drewnianych bali przysypanych piaskiem i kamieniami. Do przyrodniczych perełek, które można tu podziwiać należy sosna błotna, brzoza karłowata, rosiczka.

Szczyt Orlicy Z Hutniczej Kopy

Aby dostać się na szczyt Orlicy, można wybrać trasę czeskimi szlakami turystycznymi. To dłuższa droga, ale również łatwa, przyjemna, pozwalająca podziwiać piękne widoki. Czas przejścia to około 3,5 godzin, punkt startowy znajduje się Pod Hutniczą Kopą. Stąd wiedzie niebieski szlak w stronę Masarykovej Chaty w Czechach, czyli górskiego schroniska zbudowanego w latach 1924–1925. Spod schroniska prowadzi czerwony szlak w kierunku Połomskiego Kopca – trasa ta umożliwia podziwianie panoramy Czech. Tuż obok szczytu Orlicy znajduje się schron turystyczny z trójwymiarowymi mapami Gór Orlickich, na których zaznaczono trasy rowerowe oraz trasy narciarstwa biegowego.

Zdobywanie szczytów Korony Gór Polskich – o czym pamiętać?

orlica zdobywanie

Orlica jest szczytem granicznym, a wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. Mimo to Orlica jest szczytem, który jest zaliczany do Korony Gór Polski – turyści wspinają się, by zdobyć kolejną pieczątkę. Choć wędrówka na Wierch Graniczny (Vrchmezi to czeska nazwa Orlicy) nie jest ani długa, ani skomplikowana, warto przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne panujące w górach. Na pewno przyda się cieplejszy polar i przeciwdeszczowa kurtka, których szeroki wybór znajdziesz w sklepach Decathlon. Pamiętaj, że idąc w góry należy ubierać się na cebulkę i zawsze mieć pod ręką coś, co ochroni przed chłodem oraz deszczem. Jeśli wędrujesz z maluchem, wybierz dla niego termoaktywną, wygodną odzież. Wyprawa na Orlicę ma być przyjemnością, dlatego warto zadbać, by nie skończyła się przeziębieniem.

Zobacz też:  Rabia Skała – co warto wiedzieć o tym bieszczadzkim szczycie?

Góry Orlickie – Schronisko PTTK Orlica

orlica schronisko

Schronisko PTTK Orlica w Zieleńcu to jeden z najstarszych budynków Zieleńca (części miasta Duszniki-Zdrój). Położone jest nieopodal szlaków turystycznych oraz stoku narciarskiego. Obiekt dysponuje pokojami dwu-, trzy- oraz czteroosobowymi. Turyści mają również możliwość wykupienia śniadań. Przed przyjazdem należy zarezerwować miejsce.

Planując wyprawę na Orlicę, warto poświęcić chwilę na zwiedzanie miasta uzdrowiskowego, Duszniki-Zdrój. Pierwsze kroki można skierować do Muzeum Papiernictwa, jedynego takiego zabytku w Polsce. Warto także pospacerować po Rynku, podziwiając zabytkowe kamienice i zajrzeć do pijalni wód. Góry Orlickie z pewnością spodobają się i starszym i młodszym turystom.

Fot. ilustracji: Siapulka via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts