Góry w Polsce – najważniejsze pasma górskie, szczyty i atrakcje w polskich górach

Góry w Polsce stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych. Cieszą się popularnością niezależnie od pory roku. Atutem jest tu różnorodność widoków oraz setki kilometrów szlaków, które pozwalają na odkrywanie piękna górskich regionów.
góry w polsce

Bezkresne przestrzenie i widoki, które zapierają dech w piersiach. Właśnie to powoduje, że ludzie tak chętnie chodzą w góry. Wiele osób chce również zmierzyć się ze swoimi słabościami, przełamać zmęczenie, jakie dopada każdego podczas trudnego lub szczególnie długiego podejścia. Na góry w Polsce składają się nie tylko strzeliste, wysokie szczyty, ale też niższe wzniesienia, które będą odpowiednie nawet na spokojną rodzinną wycieczkę. Na pewno jednym z ciekawszych wyzwań jest osiągnięcie Korony Gór Polski, którego cel to zdobycie najwyższych wierzchołków wszystkich górskich pasm.

Polskie góry: łańcuchy górskie, pasma górskie i najwyższe szczyty

Góry w Polsce jezioro

Góry w Polsce są niezwykle różnorodne – obejmują nie tylko wysokie pasma, ale też łagodniejsze wzniesienia. By podjąć wyzwanie górskiej wspinaczki, wcale nie trzeba być wytrawnym wędrowcem. Do wyboru są bowiem trzy łańcuchy (Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety), które dzielą się aż na 46 pasm górskich. Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy (2500 m n.p.m.), choć warto zaznaczyć, że biegnie tędy granica ze Słowacją, natomiast kolejnymi pod względem wysokości są Mięguszowiecki Szczyt i Niżnie Rysy – wszystkie położone w Tatrach.

Wyprawa w polskie góry. Jak się przygotować?

Góry w Polsce zachód słońca

Chociaż góry, które znajdują się w Polsce, nie są może najtrudniejsze do przejścia, nadal wymagają odpowiedniego przygotowania. Wciąż zdarza się, że na wymagające trasy, gdzie znajdują się klamry i łańcuchy, wybierają się źle ubrani ludzie. Dla własnego bezpieczeństwa każdy turysta powinien zaopatrzyć się w niezbędne ubrania i drobne akcesoria, które będą potrzebne w górach. Wszystkie niezbędne rzeczy znajdują się w sklepach Decathlon – oto, co na pewno ci się przyda:

  • obuwie trekkingowe;
  • odzież trekkingowa;
  • plecak trekkingowy;
  • kijki trekkingowe;
  • apteczka turystyczna.
Zobacz też:  Łatwe szlaki w Tatrach, czyli Tatry dla początkujących

To podstawowe wyposażenie, bez którego w górach trudno jest sobie poradzić, zwłaszcza w bardziej wymagającym terenie.

Góry Świętokrzyskie – najstarsze góry w Polsce

Góry Świętokrzyskie zostały wypiętrzone 500 milionów lat temu, co czyni z nich najstarsze góry w Polsce. Położone są w środkowej części Wyżyny Kieleckiej i tworzy je 19 mniejszych pasm górskich. Do najbardziej znanych należą Łysogóry – na ich terenie zlokalizowane są największe miejscowe atrakcje. Warto zobaczyć klasztor na Świętym Krzyżu (inna nazwa to Łysa Góra), charakterystyczne gołoborza oraz szlaki Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W Górach Świętokrzyskich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m n.p.m.).

Karpaty – najwyższe góry w Polsce

Góry w Polsce karpaty

Karpaty to niezwykle rozległy łańcuch górski, który ciągnie się przez tereny aż ośmiu państw. To między innymi Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina oraz Rumunia. Na terenie polskich Karpat utworzono sześć parków narodowych, co jasno dowodzi, jak niezwykła jest miejscowa przyroda. Znajduje się tu najwyższe pasmo górskie Polski – doskonale znane wszystkim Tatry. Jednak nie tylko one przyciągają turystów, równie popularne są inne części Karpat.

Tatry

Zacznijmy jednak od tego najbardziej znanego pasma, które co roku odwiedzają miliony turystów. W polskiej części pasma znajdują się Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie, stanowiące najwyższy masyw górski w Karpatach. Tutaj zlokalizowane są nie tylko Rysy, ale i Gerlach (położony jest w całości po słowackiej stronie i ma 2655 m n.p.m.), będący najwybitniejszym szczytem całego łańcucha. Turyści, którzy wypoczywają w Tatrach, korzystają nie tylko ze szlaków turystycznych, ale także licznych ośrodków sportów zimowych.

Pieniny

Pieniny to chyba najbardziej malowniczy zakątek polskich gór. Region słynie z uzdrowisk, atrakcję stanowi również spływ przepięknym przełomem Dunajca. Rzeka dzieli to pasmo na trzy części: Małe Pieniny, Pieniny Spiskie oraz Pieniny Właściwe. To właśnie tu znajdują się słynne wzniesienia – Sokolica i Trzy Korony, chociaż najwyższym jest Wysoka (1050 m n.p.m.).

Zobacz też:  Sudety – szczyty, najpiękniejsze szlaki oraz niezapomniane atrakcje

Gorce

Gorce stanowią oddech po dość zatłoczonych Tatrach i Pieninach. Najwyższym wierzchołkiem tego pasma jest Turbacz, który wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m.

Bieszczady

Góry w Polsce bieszczady

Piękne góry w Polsce to oczywiście Bieszczady, w których najwyższe wzniesienie stanowi Tarnica (1346 m n.p.m.). W przypadku całego pasma jest to Pikuj, leżący już w Ukrainie. Turystów przyciągają tu głównie rozległe połoniny, jak też okolice Jeziora Solińskiego.

Beskidy

Beskidy są grupą pasm górskich, które stanowią część łańcucha Karpat. Tutaj mieszczą się popularne ośrodki sportów zimowych – Wisła i Szczyrk (Beskid Śląski). Najwyższym wzniesieniem jest znana z kapryśnej pogody Babia Góra w Beskidzie Żywieckim, mająca 1725 m wysokości. Inne pasma to między innymi Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki oraz Beskid Niski.

Góry Sanocko-Turczańskie

Przez Góry Sanocko-Turczańskie przebiega granica polsko-ukraińska. Najbardziej znanym pasem są tu Góry Słonne oraz masyw Jaworników – najwyższego szczytu tego pasma.

Sudety – najciekawszy łańcuch górski w Polsce

Góry w Polsce szlak

Pasmo górskie Sudetów jest chyba najbardziej różnorodnym w Polsce. Dzielą się na Sudety Środkowe, Sudety Zachodnie i Sudety Wschodnie. Te z kolei składają się z piętnastu pasm górskich:

Warto poznać najciekawsze z nich.

Karkonosze

Karkonosze stanowią najbardziej rozwiniętą turystycznie część Sudetów. Najważniejszym kurortami są Karpacz i Szklarska Poręba, z bazą noclegową i licznymi atrakcjami. Największą stanowi Śnieżka (1602 m n.p.m.), która jest najwyższym wzniesieniem Karkonoszy. Ich głównym grzbietem przebiega granica Polski i Czech.

Góry w Polsce widok

Góry Izerskie

Sąsiadujące z Karkonoszami Góry Izerskie są prawdziwą oazą spokoju. Głównym miastem jest tu Świeradów-Zdrój, jednak turystów przyciągają przede wszystkim rozległe przestrzenie i malownicze torfowiska.

Góry Stołowe

To wyjątkowe pasmo górskie w Polsce, które jest przykładem unikalnych gór płytowych. Ich płaskie jak stół wierzchołki stanowią turystyczną atrakcję regionu. Najwyższe wzniesienie Gór Stołowych to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), natomiast turystów interesują także głazy o fantazyjnych kształtach i wyjątkowe skalne miasta.

Zobacz też:  Połonina Caryńska – opis szlaku, skąd wejść, ile czasu zajmuje?

Góry Sowie

Góry w Polsce góry sowie

Nie jest to przykład wysokich gór w Polsce – Wielka Sowa liczy zaledwie 1015 m n.p.m. Całe pasmo ma tylko 26 km długości, stanowi jednak idealny cel dla spokojnej wycieczki.

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie kojarzone są przede wszystkim dzięki kolorowym jeziorkom. Tymczasem warto zainteresować się innymi atrakcjami, które można tam zobaczyć. To fantazyjne skałki ostańcowe, piękny zamek Bolczów, a także pieszy szlak na Skalnik (945 m n.p.m.).

Góry w Polsce szczyty

Góry Bardzkie

To mniej znany zakątek Sudetów – znajduje się w środkowej części regionu. Miejsce podoba się turystom, którzy lubią spokojne wędrówki i chcą uniknąć tłumu na szlakach. Najwyższym wzniesieniem Gór Bardzkich jest Szeroka Góra (765 m n.p.m.)

Góry Wałbrzyskie

Pasmo w całości znajduje się w granicach Polski, a najwyższym szczytem jest tu Borowa (853 m n.p.m.). Góry Wałbrzyskie stanowią idealne miejsce dla osób, które chcą rozkoszować się przyjemnością wędrówki, nie tracąc przy tym sił na pokonywanie dużych różnic wysokości.

Góry Złote

Góry w Polsce góry złote

Góry Złote również nie są oblegane przez turystów, więc można odnaleźć tu prawdziwy spokój. Pasmo dzielone jest z Czechami – po polskiej stronie najwyższym wierzchołkiem jest Postawna o wysokości 1117 m n.p.m. Natomiast w całym paśmie wyróżnia się Smerek (1127 m n.p.m.).

Góry w Polsce są niezwykle różnorodne. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że najlepiej przygotowaną infrastrukturą mogą poszczycić się te najpopularniejsze regiony, a więc Tatry, Bieszczady, Karkonosze czy Pieniny. Rozbudowana baza noclegowa, dobrze oznaczone szlaki i znajdujące się tam schroniska to ich największy atut.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts