Góry Taurus w Turcji – miejsce gdzie morze i góry się łączą

Taurus to łańcuch górski leżący w południowej Turcji, ciągnący się przez 1500 km, o szerokości około 200 km. Graniczy z Wyżyną Anatolijską, składa się z wielu pasm górskich i płaskowyżów. Przeczytaj, dlaczego warto poznać te niezwykłe góry!
góry taurus

Góry Taurus dzielą się część zachodnią nad zatoką Antalya o charakterystycznej rzeźbie alpejskiej, środkową i wschodnią. Stoki południowe porasta roślinność śródziemnomorska, część północną tworzą półpustynie i stepy. Wysokie partie gór porastają sosny, dęby, jodła syryjska, cedr libański. Powyżej 3500 m n.p.m. znajdują się lodowce górskie. Tureckie góry nie mogą się pochwalić dobrze oznaczonymi szlakami turystycznymi, jednak uchodzą za wyjątkowo piękne, tajemnicze i magiczne miejsce. Góry Taurus wpadają stromo do Morza Śródziemnego, tworzą klify i zatoki. Wybierając się w góry możesz znaleźć się nad morzem i odwrotnie. Poznaj to niesamowite miejsce!

Góry Taurus w Turcji

góry taurus mgła

Z górami Taurus związana jest opowieść o Arce Noego – ponoć osiadała ona na najwyższym szczycie, Ararat. Jednak nie tylko owa biblijna opowieść świadczy o niezwykłości miejsca. Góry Taurus można podziwiać, leżąc na malowniczej plaży lub odwrotnie, podziwiać stromo opadające w morze stoki, stojąc gdzieś w górze. Kąpiele w morzu i wędrówki po górach podczas tej samej podróży? Tak, to możliwe. Wystarczy, że na miejsce wyprawy wybierzesz Taurus. W górach Taurus znajdziesz wszystko – śródziemnomorskie kwiaty, dzikie oliwki, pustynie, lodowce. Nic dziwnego, że od lat przyciągają turystów, ale także poszukiwaczy skarbów, głównie wspomnianej zaginionej arki.

Kanion Sapadere

Jeśli jesteś w górach Taurus, nie możesz zrezygnować z wycieczki do słynnego Kanionu Sapadere. Nad czystą górską rzeką zbudowano cały system chodników i mostków, po których śmiało mogą przemieszczać się turyści. Na końcu trasy na podróżnych czeka wodospad. Dodatkową atrakcją jest możliwość zażycia orzeźwiającej kąpieli i spożycia posiłku nad rzeką. Podróżując z miejscowości Alanya (droga do kanionu to około 40 km) warto zajrzeć do Jaskini Krasnoludków. W tej okolicy odkryto aż 500 jaskiń! W Jaskini Skrzatów będziesz mieć możliwość podziwiania stalaktytów i stalagmitów oraz form naciekowych o przepięknej, różnorodnej kolorystyce. Niezwykły wygląd jaskini sprawił, że nazywana jest także Jaskinią Tęczową. Panuje tam stała temperatura 20 stopni, a odwiedzający ją mogą natknąć się na mieszkające tam nietoperze.

Zobacz też:  Rodopy – góry, które potrafią zaskoczyć. Co oferują góry w Bułgarii?

Góry Taurus i Alanya

Alanya to jeden z ulubionych kierunków turystów z Polski, którzy preferują wypoczynek na słonecznych plażach i spacery po nabrzeżu. Skromna wioska rybacka dość szybko stała się ważnym kurortem w Turcji. Alanya leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, na terenie Pamfilii. Charakterystycznym punktem jest cypel z pozostałością dawnej twierdzy –  okolice te uchodzą też za centrum miejscowości. Muzeum Archeologiczne, park miejski, jaskinia Kapiący Kamień, Czerwona Wieża, arsenał, stocznie, port z latarnią morską, bazar to tylko niektóre atrakcje często wybierane przez turystów.

Góry Taurus – atrakcje dla każdego

góry taurus morze

Taurus to łańcuch o długości 1500 km, który zaprasza turystów, którzy lubią urozmaicone wakacje. Dlaczego? Można tam znaleźć naprawdę wszystko, zarówno nadmorski klimat, jak i pustynie i półpustynie oraz tajemnicze szlaki wiodące przez góry. Przyjeżdżając w te rejony Turcji, możesz robić co tylko zechcesz leżeć na plaży, cieszyć oczy widokami, odwiedzać popularne wśród turystów miejsca (meczet, plantację owoców egzotycznych, manufakturę jedwabiu, hodowlę jedwabników, wioskę turecką).

Jeśli wybierasz się w okolice kurortu Alanya, pamiętaj, że choć lato jest tu piękne, zima przychodzi niespodzianie, a temperatura spada nagle o 10 stopni. W grudniu i styczniu Alanya zamienia się w miejsce deszczowe – w tym samym czasie w górach zaczyna padać śnieg. Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody i przygotuj cieplejsze ubrania, aby nie dać się zaskoczyć. Zajrzyj do sklepu Decathlon i kup czapkę i rękawiczki, a także odpowiednie buty. Dlaczego? Każdego roku w centrum miasta pojawia się śnieg, który sprowadza tu Urząd Miasta Alanya, aby dzieci mogły się pobawić! Nie musisz nawet iść w wysokie góry, by cieszyć się białym puchem!

Jak łatwo zauważyć, Taurus to miejsce niezwykłe, które warto wziąć pod uwagę, planując wczasy. Mnóstwo tam atrakcji dla szukających nowych doznań i wrażeń. Śnieg, a wokół palmy, w oddali morze i opadające stromo zbocza gór – to widok, który na długo zostaje w pamięci.

Zobacz też:  Góry Ural to naturalna granica Europy z Azją. Poznaj informacje o tym pięknych górach!

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też