Jaworz – trasy szlakami Beskidu Wyspowego

W Beskidzie Wyspowym warto odwiedzić wieżę widokową pod Jaworzem. Brak widoków z zalesionego wierzchołka całkowicie rekompensują tamtejsze panoramy na Beskid Niski, Sądecki, Zalew Rożanowski, a także Tatry i Pieniny. To wystarczy, aby chcieć tam wejść.
Jaworz

Wysunięty na północ rejon górski, Beskid Wyspowy, charakteryzują nietypowe wypiętrzenia. Każdy z tamtejszych szczytów występuje niezależnie, a jego wyspowy kształt przekłada się na dość strome zbocza i ciekawe podejścia. Do najpopularniejszych należą m.in. Śnieżnica, Mogielica, Szczebel, Modyń i oczywiście Jaworz (918 m n.p.m. lub, jak podają inne źródła, 921 m n.p.m.), najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego. Choć zaliczany jest on do Korony Beskidu Wyspowego oraz Diademu Polskich Gór, na jego grzbiecie nie można niestety liczyć na królewskie panoramy. Za to odrobinę niżej czeka na turystów drewniana wieża z widokami, które wręcz zapierają dech. To bezsprzecznie największa atrakcja na Jaworze i dla niej warto tam wejść.

Bajkowe widoki już po drodze? Zielonym szlakiem z Pisarzowej przez Sałasz

jaworz beskid

Jeżeli naprawdę lubujesz się w wędrowaniu, a poznawanie nowych pasm górskich przynosi ci największą satysfakcję, rozważ wejście na Jaworz w opcji dwupaku. Po co zdobywać jeden szczyt, gdy można przejść przez dwa. Trasa z Pisarzowej, którą tworzy połączenie dwóch szlaków, zielonego i niebieskiego, pozwala w czasie jednodniowej wyprawy wejść na Sałasz i Jaworz. Nagrodą za to będą nie tylko pamiątkowe zdjęcia na punktach szczytowych, lecz także piękne panoramy Gorców, a przy dobrej pogodzie również Tatr, mijane po drodze. Choć beskidzkie szczyty kojarzą się raczej z łagodnymi podejściami i gęstymi lasami od podnóży aż po szczyt, na tej trasie możesz się zmęczyć. Jednak to, co zobaczysz w czasie wędrówki, w pełni zrekompensuje wszelki trud.

Wieża widokowa pod Jaworzem – dostępne szlaki na Kretówkę

jaworz polana

Wejście na szczyt nie należy do specjalnie wysiłkowych, ale podejście na wieżę już tak. Zwłaszcza gdy na co dzień nie pokonuje się większej liczby schodków. Z góry roztaczają się piękne widoki na Zalew Rożnowski, Modyń, Ostrą, Wielką Górę, dalsze pasma Beskidów, Gorce oraz majestatyczne, malujące się na nie tak dalekim horyzoncie Tatry. Pod wieżę widokową i dalej na grzbiet Jaworza prowadzi kilka szlaków o niskim stopniu trudności. Część z nich pnie się równo pod górę. Kilka miejscami zaskakują stromymi podejściami, które jednak szybko ulegają wypłaszczeniu, gdy z lasu wychodzi się na rozległe polany. Do wyboru masz:

  • szlak niebieski z Limanowej;
  • szlak czarny z Laskowej;
  • szlak zielony z Łososiny Górnej;
  • szlak niebieski np. z przełęczy Św. Justa przez Skrzętlę-Rojówkę;
  • szlakiem czerwonym i niebieskim z Kłodnego;
  • szlakiem żółtym i niebieskim z Męciny.
Zobacz też:  Karpaty – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Karpatach w Polsce i za granicą?

Na każdą z tras należy poświęcić przynajmniej 3 godziny. Jeżeli planujesz wyprawę z dziećmi, które nie dadzą sobie rady podczas dłuższego marszu, rozważ krótkie ok. 15-minutowe wejście na Jaworz z Hubertówki, niewielkiego gospodarstwa agroturystycznego. Alternatywą jest też podejście od strony Babiej Góry (728 m n.p.m.), które zajmuje niespełna 1,5 godziny. Nieopodal, pod Kaplicę dojazdową NMP Częstochowskiej w Skrzętli, można podjechać samochodem. Parking nie jest duży, ale za to bezpłatny.

Z Pisarzowej przez Sałasz – popularny szlak na Jaworz

jaworz widok

Wejście z Pisarzowej, osady między Dunajcem a Limanową, na Jaworz zajmuje ok. 3 godzin. W miejscowości bez trudu znajdziesz bezpłatne miejsce postojowe. Jeżeli jednak podróżujesz pociągiem, punktem startowym będzie dla ciebie budynek stacji kolejowej. Po wyjściu z miejscowości i wejściu do lasu kilkukrotnie pojawiać się będą rozległe polany. Pierwszym charakterystycznym punktem, jaki miniesz, będzie duża, biała kapliczka. Dla zainteresowanych, od tej drogi można odbić na Luboń (593 m n.p.m.), a wyżej również na Dziedzic (763 m n.p.m.),

Zielony szlak w całości jest dobrze oznakowany. Jedyny, wymagający fizycznie fragment na trasie (stromizna i konary) prowadzi przez las. Na rozdrożu pod Sałaszem należy skręcić według oznaczeń na szlak niebieski. Dosłownie kawałek dalej zdobędziesz pierwszy z zaplanowanych grzbietów Sałasz (905 m n.p.m). Fragment aż pod sam Jaworz jest niemal zupełnie płaski. Czas dojścia z rozdroża na sam szczyt wynosi około 45 minut. Wzdłuż niebieskiego szlaku wiedzie ścieżka przyrodnicza z Limanowej. Po drodze można zatrzymać się w drewnianej wiacie piknikowej. To idealne schronienie np. na czas pogorszenia warunków pogodowych.

Całe pasmo Łososińskie przecinają ciekawe szlaki turystyczne, a okoliczne osady należą do szczególnie urokliwych. Obecność wśród tamtejszych kapliczek i tradycyjnych zabudowań, wklejonych w malownicze otoczenie lasów, łąk i pól uprawnych, jest trochę jak podróż w czasie. Beskid Wyspowy to jedno z tych miejsc, gdzie wędrowanie ma wciąż inny wymiar. Nie ma tłumów, parkingi są bezpłatne, jedzenie w karczmach pachnie świeżością, a widoki takie, jak zapewnia wieża na Jaworze pozwalają prawdziwie zatracić się w górach. Czy to wystarczy, aby chcieć tam wrócić? Z pewnością warto to sprawdzić.

Zobacz też:  Rysianka – bijące serce Beskidu Żywieckiego

fot. Ilustracji: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też