Gdzie znajduje się Jaworz?
Wysunięty na północ rejon górski, Beskid Wyspowy, charakteryzują nietypowe wypiętrzenia. Każdy z tamtejszych szczytów występuje niezależnie, a jego wyspowy kształt przekłada się na dość strome zbocza i ciekawe podejścia. Do najpopularniejszych należą m.in. Śnieżnica, Mogielica, Szczebel, Modyń i oczywiście Jaworz (918 m n.p.m. lub, jak podają inne źródła, 921 m n.p.m.), najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego. Choć zaliczany jest on do Korony Beskidu Wyspowego oraz Diademu Polskich Gór, na jego grzbiecie nie można niestety liczyć na królewskie panoramy.
Jak dojechać do Jaworza?
Największym miastem, które znajduje się w tej okolicy, jest Limanowa. W linii prostej odległość jest niewielka, ale jeśli chcesz dostać się do szlaku, który wiedzie na szczyt Jaworza, musisz pokonać około 30 kilometrów. Można oszczędzić połowę drogi – w tym celu trzeba kierować się do wsi Męcina, tam odbić w lewo i jechać do osiedla Stolarzówka. Stąd już niedaleko do wieży widokowej pod Jaworzem. Polecamy jednak trasę turystyczną, którą opisujemy niżej.
Zielony szlak na Jaworz z Pisarzowej przez Sałasz
Jeżeli naprawdę lubujesz się w wędrowaniu, a poznawanie nowych pasm górskich przynosi ci największą satysfakcję, rozważ wejście na Jaworz w opcji dwupaku. Po co zdobywać jeden szczyt, gdy można przejść przez dwa. Trasa z Pisarzowej, którą tworzy połączenie dwóch szlaków, zielonego i niebieskiego, pozwala w czasie jednodniowej wyprawy wejść na Sałasz i Jaworz. Nagrodą za to będą nie tylko pamiątkowe zdjęcia na punktach szczytowych, lecz także piękne panoramy Gorców, a przy dobrej pogodzie również Tatr, mijane po drodze.
Choć beskidzkie szczyty kojarzą się raczej z łagodnymi podejściami i gęstymi lasami od podnóży aż po szczyt, na tej trasie możesz się zmęczyć. Jednak to, co zobaczysz w czasie wędrówki, w pełni zrekompensuje wszelki trud. Wejście z Pisarzowej, osady między Dunajcem a Limanową, na Jaworz zajmuje ok. 3 godzin. W miejscowości bez trudu znajdziesz bezpłatne miejsce postojowe. Jeżeli jednak podróżujesz pociągiem, punktem startowym będzie dla ciebie budynek stacji kolejowej.
Opisz szlaku na Jaworz
Po wyjściu z miejscowości i wejściu do lasu kilkukrotnie pojawiać się będą rozległe polany. Pierwszym charakterystycznym punktem, jaki miniesz, będzie duża, biała kapliczka. Dla zainteresowanych, od tej drogi można odbić na Luboń (593 m n.p.m.), a wyżej również na Dziedzic (763 m n.p.m.). Zielony szlak w całości jest dobrze oznakowany. Jedyny, wymagający fizycznie fragment na trasie (stromizna i konary) prowadzi przez las.
Na rozdrożu pod Sałaszem należy skręcić według oznaczeń na szlak niebieski. Dosłownie kawałek dalej zdobędziesz pierwszy z zaplanowanych grzbietów Sałasz (905 m n.p.m). Fragment aż pod sam Jaworz jest niemal zupełnie płaski. Czas dojścia z rozdroża na sam szczyt wynosi około 45 minut. Wzdłuż niebieskiego szlaku wiedzie ścieżka przyrodnicza z Limanowej. Po drodze można zatrzymać się w drewnianej wiacie piknikowej. To idealne schronienie np. na czas pogorszenia warunków pogodowych.
Alternatywne szlaki na Jaworz
Na grzbiet Jaworza prowadzi kilka innych szlaków o niskim stopniu trudności. Część z nich pnie się równo pod górę. Miejscami zaskakują stromymi podejściami, które jednak szybko ulegają wypłaszczeniu, gdy z lasu wychodzi się na rozległe polany. Do wyboru masz:
- szlak niebieski z Limanowej;
- szlak czarny z Laskowej;
- szlak zielony z Łososiny Górnej;
- szlak niebieski np. z przełęczy Św. Justa przez Skrzętlę-Rojówkę;
- szlak czerwony i niebieski z Kłodnego;
- szlak żółty i niebieski z Męciny.
Na każdą z tras należy poświęcić przynajmniej 3 godziny. Jeżeli planujesz wyprawę z dziećmi, które nie dadzą sobie rady podczas dłuższego marszu, rozważ krótkie ok. 15-minutowe wejście na Jaworz z Hubertówki, niewielkiego gospodarstwa agroturystycznego. Alternatywą jest też podejście od strony Babiej Góry (728 m n.p.m.), które zajmuje niespełna 1,5 godziny. Nieopodal, pod kaplicę dojazdową NMP Częstochowskiej w Skrzętli, można podjechać samochodem. Parking nie jest duży, ale za to bezpłatny.
Wieża widokowa pod Jaworzem – najlepszy punkt widokowy
Wieża widokowa pod Jaworzem znajduje się w Beskidzie Wyspowym, w miejscowości Męcina. Usytuowana jest na polanie nieco poniżej szczytu góry Jaworz, na wysokości około 900 m n.p.m. Drewniana konstrukcja ma 20 metrów wysokości i zapewnia przepiękną panoramę na okoliczne pasma górskie – Beskid Sądecki, Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie, a przy dobrej widoczności także Pieniny i Tatry.
Wokół wieży znajduje się miejsce na ognisko, ławki, stoły oraz wiaty. Najkrótszy szlak na Jaworz prowadzi z miejscowości Pisarzowa. Wieża pod Jaworzem to idealne miejsce na odpoczynek przed szczytem, oferujące wspaniałe widoki i możliwość odpoczynku na łonie natury. To też jedyna okazja, by nacieszyć oczy widokami, ponieważ zalesiony wierzchołek nie może zapewnić nam tej możliwości.
Przygotuj się do trekkingu w Beskidzie Wyspowym
Przed wyruszeniem na Jaworz, należy odpowiednio się przygotować:
- przede wszystkim, trzeba zadbać o wygodne i stabilne buty trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową oraz dopasowany plecak – kupisz je m.in. w sklepie Decathlon;
- warto spakować przekąski, np. batony energetyczne i dania liofilizowane, a także apteczkę pierwszej pomocy;
- ważne jest sprawdzenie prognozy pogody i dostosowanie ubioru do warunków.
Pamiętajmy, by poinformować kogoś o planowanej trasie i nie wędrować samotnie. Stosując te zasady, będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknem Jaworza i widokami z wieży.
Całe pasmo Łososińskie przecinają ciekawe szlaki turystyczne, a okoliczne osady należą do szczególnie urokliwych. Obecność wśród tamtejszych kapliczek i tradycyjnych zabudowań, wklejonych w malownicze otoczenie lasów, łąk i pól uprawnych, jest trochę jak podróż w czasie. Beskid Wyspowy to jedno z tych miejsc, gdzie wędrowanie ma wciąż inny wymiar. Nie ma tłumów, parkingi są bezpłatne, jedzenie w karczmach pachnie świeżością, a widoki takie, jak zapewnia wieża na Jaworze pozwalają prawdziwie zatracić się w górach. Czy to wystarczy, aby chcieć tam wrócić? Z pewnością warto to sprawdzić.
Foto ilustracyjne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Szczebel w Beskidzie Wyspowym. Jakie szlaki prowadzą na szczyt?
- Mogielica – poznaj najważniejsze szlaki
- Ćwilin w Beskidzie Wyspowym – przez przełęcz Gruszowiec po piękne widoki
- Błatnia – szlaki, schronisko turystyczne, informacje praktyczne
- Modyń i wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym – najkrótszy szlak