Góry w Turcji – gdzie można udać się na wspinaczkę?

Turcja kojarzy się raczej ze słonecznym wybrzeżem i pięknymi plażami. Góry w Turcji są trochę mniej popularne, ale i tak warto się w nie wybrać. Znajduje się tam między innymi biblijna góra Ararat. Zobacz, dlaczego warto wybrać się w tureckie góry!
góry w turcji

Turcja jest krajem górzystym, który turyści znają raczej jednak z pięknych plaż. Góry w Turcji są naprawdę ładne i warto się w nie wybrać przynajmniej raz w życiu, żeby poznać kraj z trochę innej strony. Głównym pasmem górskim w Turcji jest Taurus. Ciągnie się on wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Są jeszcze Góry Pontyjskie, a te ciągną się wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego. Szlaki są tutaj bardzo zróżnicowane i każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o górach w Turcji, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Bibilijna Góra Ararat

Góry w Turcji Ararat

Nazwa Ararat używana jest od czasów średniowiecznych. Uważa się, że było to miejsce, na którym osiadła Arka Noego. Ten masyw górski zajmuje 1000 1000 km². Mały i Wielki Ararat to dwa szczyty tego masywu. Wielki Ararat ma wysokość 5137 m n.p.m., wysokość Małego Araratu to 3896 m n.p.m. Na wierzchołkach zalegają lodowce, ale śniegu jest coraz mniej, powodem tego jest globalne ocieplenie. Co ciekawe, wyższy wierzchołek Araratu wznosi się ponad 3000–4400 metrów nad otaczające go równiny, ta względna wysokość jest większa niż w przypadku Mount Everestu. Niestety miejsce to znajduje się w strefie zmilitaryzowanej. Amerykanie mają tutaj bazę radarową od czasu wstąpienia Turcji do Nato. Wejście na Ararat wymaga specjalnego pozwolenia i jest możliwe tylko w zorganizowanej grupie. Mimo wszystko warto wspomnieć o tym masywie górskim.

Góry Pontyjskie na północy Turcji

Góry w Turcji góry pontyjskie

Góry Pontyjskie leżą na północy Turcji, obejmują one Wyżynę Anatolijską oraz kawałek Wyżyny Armeńskiej. Najwyższym szczytem jest Kaçkar Dağı, którego wysokość to 3931 m n.p.m. Jest to bardzo popularne miejsce pieszych wędrówek. Najwyższą górę można zdobyć dosyć łatwo. Jest ona celem wielu wypraw turystycznych. Zwykle wejście na górę trwa dwa dni. To, że wejście jest łatwe, nie oznacza, że góra jest dobrym miejscem dla początkujących. Powodem tego jest mała liczba wyznaczonych szlaków. Góry Pontyjskie pokryte są bujną roślinnością. Znajduje się tutaj wiele pięknych jezior. Krajobraz potrafi naprawdę zadziwić.

Zobacz też:  Dolina Kościeliska w niepogodę? Wyjdź na szlak i poznaj prawdziwy urok Tatr

Góry Taurus na brzegu Morza Śródziemnego

Góry w Turcji góry taurus

Pasmo górskie o długości 1500 km, które znajduje się w południowej części Turcji. Góry Taurus rozciągają się nad Morzem Śródziemnym. Jest tu wiele pięknych klifów, z których można patrzeć na nadmorski krajobraz. Góry Taurus dzielą się na:

  • Taurus Zachodni;
  • Taurus Środkowy;
  • Taurus Wschodni.

Najwyższy szczyt, czyli Góra Kaldi Dag ma wysokość 3734 metry n.p.m. Stoki są porośnięte roślinnością śródziemnomorską. W wyższych piętrach gór znajdują się lasy sosnowe i dębowe. W Górach Taurus znajduje się bardzo znany Szlak Licyjski, który uznawany jest za jeden z najładniejszych na świecie.

Góry Kurdystańskie

Góry w Turcji tęcza

Te góry w Turcji leżą po wschodniej stronie kraju. Znajdują się one na granicy z Turcją, Irakiem a Iranem. Najwyższy szczyt to Gelyasin, który ma wysokość 4168 m n.p.m. Na szczytach gór znajdują się łąki alpejskie. W górach tych jest bardzo wiele dolin, świetnie nadają się one do spacerów. Na swojej drodze można zobaczyć wiele małych i tradycyjnych tureckich wiosek. Są to naprawdę bardzo ładne góry w Turcji, które warto zwiedzić podczas urlopu!

Góry w Turcji – jakiego sprzętu możesz potrzebować?

Góry w Turcji sprzęt

Chodzenie po górach, by było bezpieczne, wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy przede wszystkim mieć odpowiednie obuwie. Ciepła odzież także się przyda. Warto mieć ze sobą także pojemny plecak, w którym znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystkie powyższe produkty znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakości sprzęt sportowy!

Góry w Turcji są bardzo różnorodne oraz malownicze. Naprawdę warto je zwiedzić, ponieważ krajobrazy są tutaj wyjątkowo piękne.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Czechy – góry i widoki, które warto zobaczyć
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też