Góry pontyjskie – czy warto zaplanować podróż?

Góry Pontyjskie (Kuzey Anadolu Dağları) są jednym z trzech głównych łańcuchów górskich leżących w Turcji. Najwyższym pasmem w łańcuchu są Góry Kaçkar z najwyższym szczytem Kaçkar Dağı leżący na wysokości 3937 m n.p.m. Jakie atrakcje oferują Góry Pontyjskie? Sprawdź!
góry pontyjskie

Góry Pontyjskie ciągną się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, biegnąc od granicy z Gruzją i docierając do Morza Marmara. Obejmują swym zasięgiem Wyżynę Anatolijską i część Wyżyny Armeńskiej. Leżą na obszarze 1000 km, rzeźbą przypominają Tatry, a nazywane bywają Alpami Pontyjskimi lub Północnymi Górami Anatolijskimi. Ich stoki porastają głównie drzewa iglaste. Schronienie znalazły tu takie gatunki zwierząt jak orzeł cesarskie, krzykliwy i złoty, a także cietrzew kaukaski czy krogulec zwyczajny. W pobliżu morza, na górskich terenach uprawnych dominuje herbata, tytoń, orzechy laskowe i cytrusy. Choć brak tu wyraźnie wytyczonych szlaków turystycznych, rejon Kaçkar Dağı cieszy się ogromną popularnością. Jak spędzić czas, będąc w Górach Pontyjskich? Podpowiadamy!

Góry Pontyjskie w Turcji

Góry Pontyjskie widok

Wyprawę w góry możesz rozpocząć w miejscowości Yaylalar, która swoim charakterem może przypominać zakopiańskie Krupówki. To miejsce pełne kolorowych straganów z pamiątkami, kawiarenek i innych atrakcji dla przyjezdnych. Stąd już tylko 3 km dzielą turystę od wioski Olgunlar, skąd można wyruszyć prosto na szlak. Do wyboru jest kilka tras, warto jednak pamiętać, że ich oznakowanie pozostawia wiele do życzenia, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w mapę czy GPS. Turyści mogą również skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika. Inną opcją jest zaplanowanie wycieczki samochodowej i przemieszczanie się od punktu do punktu w poszukiwaniu największych atrakcji regionu. Możesz więc wędrować pieszo, rozbijając namiot na noc i kontynuując wyprawę w ciągu dnia lub podróżować autem, zatrzymując się na nocleg w hotelach.

Łańcuch górski w Turcji – atrakcje dla turystów

Góry Pontyjskie budynki

Pasmo Kaçkar leżące w Górach Pontyjskich jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z Turcji i krajów arabskich. Oczywiście nie oznacza to, że nie spotkasz tu przyjezdnych z innych regionów świata. Miejsce to ma bowiem wiele do zaoferowania. Co warto zobaczyć?

  • Park Narodowy Karagöl-Sahara z Jeziorem Czarnym leżącym na wysokości 1630 m n.p.m; zbiornik otoczony jest sosnowo-świerkowym lasem i stanowi niemałą atrakcję dla rodowitych Turków;
  • dolina rzeki Fırtına przypomina wyglądem doliny alpejskie; organizowane są tu spływy pontonowe; atrakcją są również zabytki architektury, np. ruiny XIV wiecznego zamku stojące na krawędzi zbocza, mosty z czasów osmańskich oraz ukryty w lesie wodospad Palovit;
  • miasto Rize słynące z uprawy herbaty; warto tu zajrzeć do ogrodu herbacianego na łyk napoju, a także do zamku wybudowanego już w VI wieku;
  • Jezioro Długie, czyli akwen utworzony przez osuwisko ziemi, cieszący się sporym zainteresowaniem wśród turystów;
  • Trabzon z największym tureckim portem nad Morzem Czarnym leżącym na niegdysiejszym Jedwabnym Szlaku; warto zajrzeć do bizantyjskiego kościoła Aya Sofya będącego dziś muzeum;
  • monastyr Sumela, czyli grecki klasztor męski zbudowany 270 m nad doliną, na wysokości 1300 m n.p.m.;
  • wioska Hamsiköy położona blisko centrum narciarskiego Zigana; miejsce to słynie z dobrej kuchni.
Zobacz też:  Dolina Pięciu Stawów Polskich – urokliwie dzikie szlaki, gdzieś wysoko w górach

Wędrówka przez góry Kaçkar 

Góry Pontyjskie Kaçkar

Klimat i pogoda w Górach Pontyjskich mogą zaskoczyć turystę. Często pojawia się mgła utrudniająca widoczność, a w czerwcu śnieg zalega jeszcze na zboczach gór. Wędrując po południowej stronie pasma, możesz liczyć na ładną pogodę, jednak na północy mgła i deszcz to bardzo częste zjawisko. Na trasie mogą więc czekać cię pogodowe niespodzianki. Wspinaczka bez użycia specjalistycznego sprzętu możliwa jest w miesiącach letnich, w lipcu czy sierpniu. Niezależnie od tego, w jakim okresie wybierasz się w Góry Pontyjskie, weź ze sobą ciepłe skarpety, czapkę i rękawice. Na pewno przyda się polar i wygodne buty. Jeśli czegoś ci brakuje, zajrzyj do sklepu Decathlon – w ofercie znajdziesz wszystko, co ułatwi wędrówkę po Górach Pontyjskich.

Chcesz przejść szlakiem górskim, a może cieszy cię przejazd samochodem przez najciekawsze punkty na trasie? Chcesz spokojnym tempem eksplorować górskie tereny, spać w namiocie nad strumykiem, podziwiać strome ściany skalne? Wystarczy, że wybierzesz na cel wyjazdu malownicze Góry Pontyjskie. Pamiętaj, że Turcja to nie tylko piękne plaże, ale także dzikie i potężne góry.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts