Kopiec Kraka – kiedy powstał kurhan legendarnego założyciela Krakowa?

Kopiec Kraka oraz Kopiec Wandy to dwa tajemnicze kurhany, które powstały jeszcze w czasach pogańskich. Są nie tylko symbolem miasta, ale również lubianym miejscem spotkań mieszkańców Krakowa. Co warto o nich wiedzieć?
kopiec kraka

Dzieje Kopca Kraka sięgają tak zamierzchłych czasów, że naukowcom trudno jest ustalić choćby przybliżoną datę jego usypania. Według Jana Długosza kopiec powstał dzięki synom króla Kraka, którzy usypali potężną mogiłę, by w ten sposób chcieli oddać hołd swemu wielkiemu ojcu. Ta legenda mocno zakorzeniła się w umysłach Polaków. Mimo że nie da się jej potwierdzić, właśnie ona przyciąga do Kopca Kraka kolejne pokolenia mieszkańców miasta oraz turystów.

Kopiec Kraka – gdzie się znajduje?

W linii prostej Kopiec Kraka został usypany na prawym brzegu Wisły – na Wzgórzu Lasoty tylko 2,5 kilometra od Wawelu. Widać go nawet z sal reprezentacyjnych królewskiej rezydencji. Dokładne określenie jego lokalizacji na mapie nie jest trudne. Kurhan położony jest w dzielnicy Podgórze, pomiędzy ulicą Wielicą a Powstańców Śląskich. Sąsiaduje z zamkniętym kamieniołomem Liban, a u jego podnóża można znaleźć ślady umocnień dawnej Twierdzy Kraków, w tym znanego fortu „Krakus”, które zostały rozebrane w 1954 roku. Obecnie to znakomity punkt widokowy – ze szczytu kopca roztacza się piękna panorama miasta.

kopiec kraka gdzie się znajduje
Fot. Mach240390 via Wikipedia, CC BY 3.0

Kiedy powstał Kopiec Kraka?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy powstał Kopiec Kraka. Mimo badań archeologicznych, naukowcy nadal się o to spierają. Pierwsze poważne prace przeprowadzono z ramienia Polskiej Akademii Nauk w latach 1934-37. Sfinansował je redaktor naczelny „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Wewnątrz kopca natrafiono wtedy na ślady osadnictwa z końca kultury łużyckiej, w tym szkielet dziecka, palenisko oraz system korzeniowy 300-letniego dębu. Było to prawdopodobnie miejsce kultu i święte drzewo, które rosło na szczycie wzgórza, a zostało ścięte po wprowadzeniu chrześcijaństwa. Odkryto, że konstrukcja najstarszego kopca powstała wokół słupa. Jej wnętrze wypełniono kamieniami oraz ubitą ziemią.

Kopiec Kraka – dane techniczne

Obecnie niektórzy badacze uważają, że kopiec powstał najwcześniej w VIII wieku, inni datują go na I stulecie. Naukowcy zgadzają się natomiast co do danych technicznych:

  • położony jest na wysokości 271 m n.p.m.;
  • wysokość od podstawy wynosi 16 metrów;
  • średnica u podstawy wynosi 60 metrów.
Zobacz też:  Czeski Raj – opis, dojazd, atrakcje. Co warto zobaczyć?

Jak wejść na Kopiec Krakusa?

Na szczyt wzniesienia prowadzi ubita ścieżka, która wije się wokół kopca. Podejście jest niezbyt długie, ale może być męczące. Natomiast w okolice Kopca Krakusa można dostać się na wiele sposobów. Z Podgórzem łączy się wygodną kładką rowerowo-pieszą. Okolica jest również znakomicie skomunikowana z miastem Kraków. Można tu dojechać autobusami i tramwajami, które mają na swojej trasie przystanek „Powstańców Śląskich”.

Jak wejść na Kopiec Krakusa
Fot. Jakub Hałun via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Akcesoria przydatne podczas pieszych wędrówek

Jeśli masz w planach piesze zwiedzanie Krakowa i wejście na tamtejsze kopce, warto odwiedzić sklep Decathlon i kupić potrzebne akcesoria:

  • buty trekkingowe i turystyczne;
  • odzież turystyczną i trekkingową;
  • lornetki.

Kopiec Krakusa i święto Rękawki

W pierwszy wtorek po Wielkanocy przy Kopcu Krakusa organizowany jest odpust nazywany świętem Rękawki. To pozostałość po czasach przedchrześcijańskich, kiedy kopiec był miejscem słowiańskich Zaduszek. Nazwa uroczystości wiąże się z legendą, która mówi, że po śmierci Kraka, wykonując jego wolę, poddani postanowili usypać kurhan. Wielu z nich nosiło ziemię w rękach i rękawach – stąd też nazwa święta.

Kopiec Krakusa i święto Rękawki
Fot. Wojciech Biegun via Wikipedia, CC BY 3.0

Kopiec Kraka – gdzie zaparkować?

Niedaleko podstawy kopca znajduje się niewielki parking na kilkanaście samochodów. Auto można pozostawić również przy cmentarzu podgórskim. Jednak biorąc pod uwagę, jak dobrze skomunikowany jest Kraków, najrozsądniej będzie skorzystać z miejskiego transportu.

Kopiec Kraka to kultowe miejsce i znakomity punkt widokowy. Nie jest przy tym tak oblegany, jak inne krakowskie kopce – Kościuszki czy Piłsudskiego. Warto tam pojechać, by poczuć jego niezwykły, tajemniczy klimat.

Fot. główne: Mach240390 via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Czorsztyn – zamek i Jezioro Czorsztyńskie. Poznaj wszystkie najciekawsze atrakcje!
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts