Wodospad Podgórnej – jak dotrzeć? Czas wejścia

Wodospad Podgórnej jest jedną z największych atrakcji regionu. Istnieje do niego kilka dojść, również dla tych, którzy nie chcą wchodzić na szlak turystyczny. Bez problemu można go obejrzeć, podróżując z dziećmi. Dowiedz się więcej!
wodospad podgórnej widok na wodospad w lesie a wokół kamienie

To warto wiedzieć!

  • Wodospad Podgórnej jest trzecim, jeśli chodzi o wysokość, wodospadem Karkonoszy.
  • Niegdyś na szlaku do wodospadu, nieco poniżej jego poziomu, znajdowała się gospoda.
  • Zlokalizowany w Przesiece wodospad stanowi najczęstszy cel podróży turystów z dziećmi.

Wodospad Podgórnej – co warto wiedzieć?

wodospad podgornej widok na wodę spływającą z wodospadu, wokół drzewa
Fot. Jaroslaw Komar via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Nazwa wodospadu nie pochodzi, jak można by się spodziewać, od nazwiska, a nazwy potoku. Woda spiętrzona jest na potoku Podgórna, w gminie Podgórzyn. Jest to miejsce wyjątkowe z kilku powodów. Przede wszystkim kaskada dzieli się na dwie części, które spadają z progu skalnego z wysokości 10 metrów. Po obu stronach potoku znajdują się ostre granitowe urwiska, co nadaje całości niezwykły wygląd. Dodatkowo poniżej tafli wody, gdzie opada kaskada, zlokalizowany jest kocioł eworsyjny powstały na skutek wymywania i tarcia.

Droga do Wodospadu Podgórnej nie jest trudna, co sprawia, że w okolicy często widać turystóq. Nie brakuje ich również zimą! To wtedy w charakterystycznym oczku utworzonym poniżej wodospadu kąpią się morsy. Obok znajdują się mostek i wiata, co ułatwia zarówno morsowanie, jak i odpoczynek przy wodospadzie latem.

Wodospad znajduje się blisko centrum miasta, co zachęca do podróży w to miejsce. Pod względem wysokości ustępuje jedynie wodospadom Szklarki i Kamieńczyk, również znajdującym się w Karkonoszach.

Wodospad Podgórnej – szlaki i drogi

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na dotarcie do Wodospadu Podgórnej. Można tego dokonać zarówno, wchodząc na szlak turystyczny, jak i z jego pominięciem. Poniżej znajdziesz najważniejsze szczegóły. Ten karkonoski wodospad możesz odwiedzić, poruszając się z Karpacza do zamku Chojnik przez Przesiekę.

Zobacz też:  Wodospad Łomniczki, czyli najwyższy wodospad Karkonoszy
wodospad podgornej jesienią widoczny snieg, drzewa, płynąca woda

Najkrótsza droga z parkingu przy ulicy Droga do Wodospadu

Tej ulicy nie pomylisz z niczym innym! Nie prowadzi tutaj żaden szlak, jednak z niewielkiego parkingu w miejscowości Przesieka dojdziesz do wodospadu w około 10 minut. Wodospad Podgórnej jest często odwiedzany przez turystów z tego parkingu na kilkanaście samochodów, dlatego w wysokim sezonie trudno tutaj stanąć.

Droga z ulicy Krętej do Wodospadu Podgórnej

Możesz też dotrzeć do wodospadu z drugiej strony, czyli od południa. Stąd prowadzi już zielony szlak, którym w około siedem minut dotrzesz wprost do wodospadu. Tą drogą można iść z Walońskiego Kamienia do samego wodospadu – w mieście łatwiej znajdziesz bezpłatny parking. Część drogi biegnie jednak miastem, m.in. przy stawie czy ośrodku Złoty Widok, obok którego znajduje się punkt widokowy na całą okolicę. Trasa zajmie 12 minut i ma 600 metrów.

Z Borowic do Wodospadu Podgórnej

To idealna droga dla tych, którzy chcą przejść się Karkonoskim Parkiem Narodowym. Z miejscowości Borowice dotrzesz do wodospadu w około 40 minut, pokonując 2,5 km. Jeśli szukasz dłuższej drogi, nie przeszkadza ci przejście przez kilka ulic asfaltowych, a jednocześnie chcesz zobaczyć Ogród Japoński Siruwia, wybierz się z tego samego rozstaju dróg szlakiem zielonym, który łączy się potem w czarny i zielony. Do wodospadu dotrzesz w 45 minut, pokonując w jedną stronę podobny dystans jak szlakiem żółtym. Warto dodać, że czarny szlak prowadzi z Przesieki aż do Sosnówki.

Jak przygotować się do wycieczki nad Wodospad Podgórnej?

Nie da się ukryć, że wodospad położony blisko centrum miasta nie jest dużym wyzwaniem dla turysty. Nawet jeśli zdecydujesz się na jedną z dłuższych tras! Pomimo tego potrzebujesz sprzętu, który zapewni ci wygodną wycieczkę na weekend. Wśród akcesoriów, które kupisz w sklepach sieci Decathlon, przydatne będą:

  • sandały trekkingowe i turystyczne;
  • koszulki turystyczne;
  • plecaki 10-40 litrów;
  • ochrona przed insektami.
Zobacz też:  Wodogrzmoty Mickiewicza. Wszystko, co musisz wiedzieć

Wycieczka do Wodospadu Podgórnej to świetny pomysł na kilka godzin. Do tego urokliwego wodospadu można dotrzeć na kilka sposobów. Wybierz trasę, która najbardziej ci odpowiada!

Fot. główne: Jojo via Wikipedia, domena publiczna


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts