Stosunkowo niewielki obszar w Sudetach, jakim jest Kotlina Kłodzka, przyciąga co roku tłumy turystów. Wyróżnia się tym, że w niezwykły i niezapomniany sposób łączy ze sobą atrakcje krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne. Choć nazwa ta wciąż stosowana jest zamiennie z historycznym pojęciem Ziemia Kłodzka, sama kotlina znajmuje jedynie 13% powierzchni tego obszaru. Nierozerwalnie wpisana w historię i różnorodne krajobrazy Dolnego Śląska Kotlina Kłodzka geograficznie zamyka się pomiędzy Wzgórzami Ścinawskimi, Wzgórzami Rogówki, Bórami Bardzkimi i Suchymi, a Czeskimi Wzgórzami. Drobną nieckę okalają ciasno niewysokie, ale za to bardzo efektowne tereny górskie. Jeżeli planujesz wycieczkę w te rejony, możesz krok za krokiem odwiedzić zarówno Góry Bardzkie, Sowie, Złote, Stołowe, Bialskie i Bystrzyckie, a także zrobyć Orlicę czy wejść na Śnieżnik.
Atrakcje Ziemi Kłodzkiej – historia, kultura uzdrowisk i bogactwo krajobrazów w jednym
Stosowanie poprawnego nazewnictwa subregionu Kotliny Kłodzkiej oraz obszaru geograficzno-historycznego Ziemi Kłodzkiej pozwala lepiej zorientować się w zasobach dziedzictwa kulturowego, a także atrakcjach turystycznych każdego rejonu z osobna. Jeżeli jednak masz nieco więcej czasu, rozważ odwiedzenie wszystkich najważniejszych i zarazem najciekawszych miejsc tej części Dolnego Śląska. A jest co zwiedzać!
Z uwagi na fakt, że na przestrzeni dziejów tereny Ziemi Kłodzkiej były miejscem licznych najazdów oraz starć wojsk polskich i zagranicznych: czeskich, pruskich, niemieckich, austriackich, czekają tu na Ciebie dobrze zachowane twierdze, zamki, forty czy udostępnione do zwiedzania podziemne korytarze. Położenie, budowa geologiczna oraz walory przyrodnicze pozwoliły na wykształcenie się w tym regionie kultury uzdrowiskowej. Bliskość wyjątkowych, najstarszych w Polsce masywów górskich, duża liczba ciekawych szczytów do zdobycia oraz dobre oznakowanie szlaków w niedalekiej okolicy Kotliny Kłodzkiej z kolei przyczyniły się bezpośrednio do dynamicznego rozwoju turystyki opartej na wędrowaniu.
Poruszanie się po niecce wokół Kłodzka, centralnego punktu na mapie tego subregionu, nie wymaga korzystania ze środków komunikacji publicznej czy samochodu. Spokojnie możesz przemierzyć ją rowerem lub z plecakiem. Jeżeli jednak ten obszar to tylko przystanek na drodze do odwiedzenia wszystkich atrakcji Ziemi Kłodzkiej, w tym również do zdobycia szczytów górskich, rozważ przemieszczanie się pociągami, autobusami lub własnym samochodem. Górskie tereny, choć w skali kraju nie wyróżniają się wysokościami, należą do wyjątkowych pod względem budowy. Nieznacze wypiętrzenie i dość duże wyrównanie grzbietów nie przeszkodziło w wykształceniu się tu efektownych dolin rzecznych, charakterystycznych form i formacji skalnych czy innych urozmaiceń krajobrazowych. To idealne miejsce, aby poznać klimat Sudetów, zaznajomić się z ich geologią, a także zdobyć pierwsze szczyty samotnie lub w towarzystkie najbliższych, także tych najmłodszych.
Turystyczny spacer w Sudety, czyli Szczeliniec Wielki, Waligóra i inne szczyty Ziemi Kłodzkiej
W temacie wędrowania po pasmach górskich Ziemi Kłodzkiej, na myśl jako pierwsze przychodzą szlaki Gór Stołowych. Ich popularność z roku na rok wzrasta, a tłumy turystów odwiedzają tamtejsze szczyty i plątaniny śródskalnych korytarzy nie tylko w sezonie letnim, ale również po jego zakończeniu. Na najwyższy szczyt tych gór, Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), najszybciej dostaniesz się z pobliskiego Karłowa. Zajmie Ci to niespełna 40 minut. Alternatywnym podejściem jest niebieski szlak z parkingu przy Pustej Ścieżce. Aby stanąć na szczycie, stąd trzeba pokonać około 3,5 km śródleśną, mocno kamienistą ścieżką. Droga omija Wodospady Pośny (możesz obejrzeć je wracając, jeśli u Skalnych Wrót odbijesz na szlak żółty i zielony), jest dłuższa od poprzedniej i bardziej wymagająca kondycyjnie.
Wybierając się na Szczeliniec Wielki warto pamiętać, że podejście pod schronisko nie wiąże się ze zdobyciem szczytu, choć wielu turystów właśnie tu kończy swoją wyprawę. Za najwyższy punkt rozległego, płaskiego wierzchołka uznawany jest Fotel Pradziada, jedna z formacji skalnego labiryntu z tarasem widokowym na rozległą panoramę Sudetów. Pamiętaj, że wstęp na trasę turystyczną Szczelińca jest dodatkowo płatny w kasie. Wśród wybitnych atrakcji turystycznych i krajobrazowych tego regionu znajdują się też Błędne Skały. To wyjąkowy rezerwat w formie skalnego labiryntu, przez który przeprowadzi Cię plątanina ścieżek, podestów i platform.
Jednak Szczeliniec Wielki ze swoimi słynnymi 680 kamiennymi stopniami i Błędne Skały ze swoimi różnokształtnymi górnokredowymi piaskowcami to nie jedyne atrakcje regionu. Na zapalonych wędrowców czekają tu m.in.:
- Orlica w Górach Orlickich,
- Trójmorski Wierch i Śnieżnik w Masywie Śnieżnika,
- Czarna Góra nad Przełęczą Puchaczówka,
- Wielka Sowa w Górach Sowich,
- Waligóra w Górach Suchych (trasa wiodąca na najwyższy szczyt Gór Kamiennych ze słynną ścieżką płaczu – dystans 500 metrów i 134 m podejścia).
Na liście ciekawych tysięczników Ziemi Kłodzkiej, które zdobędziesz bez większego wysiłku czy doświadczenia, znajdują się też Smrek w Górach Złotych i Postawna w Górach Bialskich.
Górskie wyzwania Ziemi Kłodzkiej – szlaki, które warto odwiedzić w Górach Bystrzyckich, Sowich i Masywie Śnieżnika
Rozległy region Ziemi Kłodzkiej obejmuje rozwiniętą sieć szlaków pieszych mniej widokowych, a mimo to wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest położony niedalego miejscowości Długopole-Zdrój niebieski szlak na Jagodną. Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony prowadzi on na szczyt prostą, wygodną i łatwo dostępną o każdej porze roku drogą przez las. Jeżeli chcesz przeżyć coś naprawdę niezapomnianego, z dwóch wariantów podejścia wybierz ten od strony północnej, czyli od schroniska PTTK Jagodna na (umownej) Przełęczy Spalona. Pomimo swojego zaskakującego położenia przy samej Autostradzie Sudeckiej to jedno z najbardziej klimatycznych miest w tej części Sudetów.
Doskonałe jedzenie, dość przystępne ceny, wystrój wnętrza, który zabierze Cię w regionalną podróż w czasie i obsługa, która oddała serca temu miejscu sprawią, że odechce Ci się stamtąd wychodzić. Tym, co z pewnością dodaje miejscu uroku, jest fakt, że zatrzymując się tu w sezonie letnim nie musisz rezerwować miejsc w pokojach. Równie dobrze możesz rozbić namiot na niewielkiej parceli pośród drzew, tuż przed wejściem. Intrygująca opcja? Zawsze warto spróbować czegoś nowego!
Gęstą sieć szlaków, którymi warto przejść zarówno w pogorę, jak i niepogodę (nawet w deszczu nie brak im uroku), znajdziesz w Masywie Śnieżnika. Tu do zdobycia będzie nie tylko kolejny szczyt z listy Korony Gór Polski, a mianowicie wysoki na 1425 m n.p.m. Śnieżnik, lecz także okoliczne, ciekawe wierzchłoki jak Trójmorski Wierch (jego nazwa nie wzięła się znikąd, dlatego przed wejściem warto poznać jego budowę i cechy geograficzne) czy Puchacz. Jeżeli planujesz wędrówkę w towarzystwie młodszych turystów, rozważ odwiedziny Wielkiej Sowy. Na jednym szlaku, stosunkowo krótkim, choć kondycyjnie odczuwalnym, czekają na Ciebie aż dwa schroniska. Ponadto na szczycie okoliczne panoramy otwiera przed Tobą wieża widokowa im. Orłowicza, a rzeźba wielkiej sowy oraz wiata z ogólnodostępnym paleniskiem dostarcza atrakcji. W drodze na Wielką Sowę napotkasz też ciekawe puntky widokowe jak np. olbrzymie krzesło nad rozległą łąką pod Schroniskiem Orzeł, wprost idealne do uwiecznienia na pamiątkowej fotografii.
Zabytki historyczne i twierdze na terenie Ziemi Kłodzkiej – tu warto pojechać
Pasma górskie otaczające Kotlinę Kłodzką pokrywają gęsto turystyczne szlaki rozmaitej długości, które zarówno długością, jak i poziomem trudności dopasujesz do swoich możliwości. A kiedy będziesz mieć dość wędrowania, w dolinach również czeka na Ciebie moc atrakcji oraz niepowtarzalnych miejsc do odwiedzenia. Południowe krańce Dolnego Śląska obfitują w pozostałości dawnych warowni wojskowych, twierdz oraz fortyfikacji. Tu również na przestrzeni dziejów wybudowano wiele zamków, zespołów pałacowo-parkowych oraz obiektów, które obecnie stanowią dobrze zachowanie zabytki architektury udostępnione do zwiedzania całorocznego bądź też sezonowego.
Będąc tu, nie sposób nie odwiedzić jednej z najciekawszych twierdz w kraju, a mianowicie fortyfikacji obronnej w centrum Kłodzka. Dawniej strategiczne mury obecnie stanowią ważny punkt na mapie turystycznej miasta i przyciągają tłumy. Obiekt ten robi olbrzymie wrażenie zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz, skąd możesz podziwiać widoki na cztery strony miasta. Wielką atrakcją dla najmłodszych z pewnością będzie wizyta w miejskich podziemiach. Pozwalają na nią otwarte dla ruchu turystycznego korytarze oraz tunele. Zachowane w dobrym stanie podziemne labirynty otworzą przed Tobą zupełnie nieoczekiwaną bramę ukrytego miasta, w którym w czasie wojny toczyło się życie. Mierząca 500 m trasa turystyczna, wzbogacona ekspozycją dawnych przedmiotów użytkowych, poprowadzi Cię od Placu Kościelego aż do ul. Grodzisko.
Najsłynniejszym obiektem historycznym Ziemi Kłodzkiej i okolic jest oczywiście Twierdza Srebrna Góra. To perła regionu i unikat dziedzictwa kulturowego w skali europejskiej. Doskonale zachowana, niezwykle atrakcyjna wizualnie stanowi obowiązkowy punkt programu zorganizowanych wycieczek. Jego położenie, rozmieszczenie fortów i bastionów oraz wielkość przestrzeni, jaką zajmuje w całości srebnogórski zespół obronny, sprawiają, że jest on największym tego typu obiektem górskim w całej Europie. Renowacje fortyfikacji pozwoliły na przygotowanie niezwykle atrakcyjnych tras, które możesz zwiedzić pod opieką przewodnika odzianego w strój z epoki. Możesz też wziąć udział w wydarzeniach cyklicznych, które z pewnością na długo zapadną Ci w pamięć.
Kotlina Kłodzka i okolice – atrakcje turystyczne. Co jeszcze warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej?
Oprócz licznych zabytków militarnych, zamków i dawnych bastionów na terenie całej Kotliny Kłodzkiej nie brakuje także innych ciekawych miejsc oraz obiektów. Jednym z nich jest bezsprzecznie wieś Międzygórze, położona w niewielkiej dolinie Wilczki u stóp majestatycznie górującego Masywu Śnieżnika. Tamtejsze zabudowania wyróżnia charakterystyczna linia z otaczającymi całe piętra balkonami oraz wykończeniem stolarką artystyczną. W ukrytej wśród gór wiosce łączą się ze sobą dwa style, skandynawski z tyrolskim – to jedno z nielicznych miejsc, gdzie architektura ludowa jest tak dobrze zachowana i tak doskonale widoczna. Interesującym kierunkiem będzie również położone 14 km od wodospadu Wilczki, niemalże przy samej granicy polsko-czeskiej, Międzylesie ze swoim odrestaurowanym zamkiem z XIV wieku. Możesz spędzić w nim kilka godzin, ale równie dobrze i kilka dni śpiąc w stylowych pokojach oraz popijając kawę na urokliwym dziedzińcu.
Ziemia Kłodzka to także kraina malowniczych miasteczek uzdrowiskowych, których nazwy z pewnością nie są Ci obce. Lądek-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa z najstarszym obiektem tego typu w Polsce, Kudowa Zdrój ze swoimi licznymi trasami spacerowymi oraz szczawiowo-żelazowymi wodami mineralnymi czy położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej Polanica Zdrój to wprost idealne miejsca do odpoczynku z bogatą bazą noclegową (także dla rodzin z dziećmi) i najlepszymi atrakcjami turystycznymi. Jeżeli jednak najbardziej cenisz sobie wędrowanie i zdobywanie kolejnych szczytów, rozważ nieco mniej popularny kierunek np. mierzący 550 m n.p.m. Sikornik. Doskonałym punktem startowym będzie międzyleskie skrzyżowanie przy Kaplicy św. Onufrego. Trasa jest krótka (1,5 km), a podejście nią pod tablicę szczytową zajmie Ci około 30 minut. Wśród niewielkich wierzchołków, na które warto wejść przy okazji pobytu w okolicy Masywu Śnieżnika, znajduje się jeszcze np. Sarnica (552 m n.p.m.) położona nad Ołdrzychowicami Kłodzkimi.
Jednak pobliskie atrakcje to nie tylko szczyty, lecz także jaskinie. W odległości 1,8 km (do pokonania niebieskim szlakiem) od niedalekiego Radochowa znajduje się wejście do Jasniki Radochowskiej, niewielkiej, ale z pewnością niezwykle atrakcyjnej zarówno dla większych, jak i mniejszych odkrywców zwłaszcza, że jej mieszkańcami są nietoperze, które z pomocą latarki z łatwością dostrzeżesz. Wycieczka do samej Kotliny Kłodzkiej oraz odwiedziny okolicznych miast i miasteczek to plan na więcej niż kilka dni. Czeka tam jeszcze na Ciebie wiele doskonale znanych i popularnych atrakcji turystycznych na skalę europejską, jak Podziemne Miasto Osówka, Kaplica Czaszek w Czermnej, Zamek Książ w Wałbrzychu czy Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Na deser zostaw sobie wizytę w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej – to dobry plan na deszczowy dzień. A gdy pogoda dopisuje warto postawić na inny wymiar zwiedzania i poznać panorami Ziemi Kłodzkiej z najbardziej efektownych wież widokowych na Jagodnej, Czerńcu, Kłodzkiej Górze i Wielkiej Sowie. Taka perspektywa z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń.
Fot. główne: Marcin “dome” Dąbrowski via Wikipedia, CC-BY-SA-2.5
Może Cię także zainteresować:
- Kłodzka Góra – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia
- Przełęcz Kłodzka – informacje i polecane trasy
- Góry Bardzkie w Sudetach. 8 największych atrakcji
- Szeroka Góra – najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Szlak, parking, przygotowanie
- Góry Bialskie – surowy wysokogórski klimat w Polsce