Jaskinia Smocza Jama. Jaskinia w Tatrach Zachodnich

Wąwóz Kraków to niewielka odnoga niezwykle popularnej Doliny Kościeliskiej. Znajduje się tam Jaskinia Smocza Jama – miejsce, które każdy miłośnik gór powinien zobaczyć na własne oczy.
Jaskinia Smocza Jama

Powiedzieć, że Dolina Kościeliska to popularne turystycznie miejsce, to jakby niczego nie powiedzieć. W okresie wakacyjnym, ale również zimowym, szlak ten przemierzają dziesiątki tysięcy turystów. Pozwala on na zobaczenie piękna Tatr, ale również jest jednym z etapów dalszych wędrówek po górach. Samo przejście doliny daje wiele satysfakcji. Szczególnie gdy skorzysta się z możliwości, jakie ona daje. Na przykład odwiedzi się Wąwóz Kraków, nie zapominając o jeszcze jednak atrakcji – Jaskinia Smocza Jama to miejsce, które wypada przejść.

Jaskinia Smocza Jama – o jaskini w Wąwozie Kraków

Jaskinia Smocza Jama zejscie
Fot.: EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jaskinia Smocza Jama ma tysiące lat, a jako atrakcja turystyczna służy od przynajmniej kilkunastu dekad. Pierwsza wzmianka o takim jej przeznaczeniu pochodzi z 1876 roku. Znajdująca się w Tatrach Zachodnich jaskinia jest elementem Wąwozu Kraków. Ma ona formę stromego korytarza przebijającego masywną skałę na wylot. Jej długość to 37 metrów. Tunel wznosi się o ponad 16 metrów, dlatego jego przejście wymaga odrobiny sprytu. Wewnątrz znajdują się łańcuchy, które ułatwiają przedostanie się na drugą stronę. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości około 1100 m n.p.m.

Jak dotrzeć do Jaskini Smocza Jama?

Jak już zostało wspomniane, Jaskinia Smocza Jama jest częścią Wąwozu Kraków. Ten natomiast znajduje się przy Polanie Pisanej w Dolinie Kościeliskiej. Wejście do wąwozu jest wyraźnie oznaczone, a wiedzie przez niego żółty szlak turystyczny. Trasa jest jednokierunkowa i – według wyliczeń TPN – można pokonać ją w 55 minut, choć jest to czas wyraźnie zawyżony. Samo dojście do jaskini jest wyraźnie zaznaczone i trudno je przegapić – do wejścia wiedzie bowiem metalowa drabinka. Na późniejszych etapach znajdują się również inne stalowe elementy, których celem jest ułatwienie przejścia przy zachowaniu bezpieczeństwa i równowagi.

Przejście przez Jaskinię Smocza Jama

Samo przejście przez jaskinię trwa kilka minut. Jest momentami wąskie i ciasne, dlatego tylko jednokierunkowe. Choć momentami klaustrofobiczne, sama podróż jaskinią nie powinna sprawić nikomu większych problemów. Znajdują się w niej łańcuchy, które ułatwiają poruszanie się. Trudniej jest podczas przejścia zimowego, ponieważ jaskinia bywa oblodzona. Bez odpowiedniego sprzętu jej pokonanie może okazać się niemożliwe. W czasie miesięcy ciepłych jest ono zdecydowanie łatwiejsze, a z przejściem przez Jaskinię Smocza Jama poradzą sobie również dzieci (oczywiście pod opieką dorosłych opiekunów!).

Zobacz też:  Jaskinia Mroźna – zwiedzanie, atrakcje, bilety

Jakiego sprzętu potrzebuję do przejścia przez jaskinię?

Jaskinia Smocza Jama łańcuchy
Fot.: AvantaR via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Przejście przez Jaskinię Smoczą Jamę wymaga odpowiedniego obuwia, a także dodatkowego źródła światła. Ponieważ w niektórych momentach potrzebne są wolne ręce, zdecydowanie lepiej postawić na latarkę czołówkę. Dodatkowo warto mieć wygodne ubrania – długie spodnie, a także przewiewną koszulkę. W zimę oczywiście odpowiedniej grubości kurtkę trekkingową.

Jeśli planujesz wybrać się do jaskini, powinieneś wcześniej udać się do jednego ze sklepów sieci Decathlon. Zainteresować powinny cię:

  • buty trekkingowe;
  • spodnie trekkingowe;
  • latarka czołówka;
  • plecak trekkingowy;
  • kijki trekkingowe.

Odpowiednie wyposażenie to wygoda, ale również bezpieczeństwo. Źle dobrane obuwie podczas górskich wędrówek doprowadzić może do kontuzji, a nawet poważniejszych uszkodzeń. Pamiętaj – odpowiedzialna turystyka to klucz do zdrowia i udanego wypoczynku.

Będąc w Tatrach Zachodnich wcześniej czy później trafisz do Doliny Kościeliskiej. To turystyczny pewniak z wielu powodów, a jednym z nich jest właśnie znajdujący się przy trasie Wąwóz Kraków. Warto wybrać się w to miejsce i zobaczyć, co do zaoferowania ma Jaskinia Smocza Jama. Jej przejście nie sprawi ci większych problemów, a po wyjściu na pewno nie pożałujesz tej decyzji.

Fot. Główne: Cybularny via Wikipedia, CC0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts