Przełęcz Dukielska – najważniejsze informacje, ciekawe szlaki turystyczne

Przełęcz Dukielska to miejsce, które od setek lat stanowiło naturalną granicę pomiędzy państwami. Tutaj też toczyła się jedna z krwawych bitew końca drugiej wojny światowej. Co warto wiedzieć o tym zakątku Karpat?
Przełęcz Dukielska

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Dukielska to strategiczne miejsce o bogatej historii, pełne pięknych krajobrazów Beskidu Niskiego
  • Miejsce to stanowiło granicę, bywało miejscem bitew, a dziś przyciąga turystów ciekawymi szlakami wędrownymi.

Przełęcz Dukielska – to warto wiedzieć!

Przełęcz Dukielska, położona na wysokości 500 metrów n.p.m., jest najniższym punktem w głównym grzbiecie Karpat. Znajduje się w centralnej części Beskidu Niskiego. Region ten, nadający się idealnie na piesze wędrówki, obfituje w piękne krajobrazy i wyjątkowe miejsca do odkrycia. Jeszcze do roku 2007 Przełęcz Dukielska funkcjonowała jako całodobowe przejście graniczne Barwinek-Vyšný Komárnik na trasie międzynarodowej E371. 

Historia Przełęczy Dukielskiej

Przełęcz Dukielska ma bogatą historię. Jak wspomniano wcześniej, od najdawniejszych czasów była ważnym punktem przekraczania Karpat. Już w XIV wieku biegł tędy trakt handlowy, łączący Polskę z Węgrami i Bałkanami. Ta prężna działalność handlowa została jeszcze bardziej zintensyfikowana w XIX wieku, kiedy to zbudowano nową, bardziej komfortową drogę przez przełęcz, co przyczyniło się do rozwoju pobliskich miast.

Przełęcz Dukielska pomnik
Fot.: Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Przełęcz Dukielska była świadkiem wielu bitew i konfliktów. Szczególnie tragiczny był okres II wojny światowej. W 1944 roku przełęcz stała się miejscem krwawej potyczki Niemców, Armii Czerwonej oraz słowackich i ukraińskich powstańców. Łącznie zginęło około 200 tysięcy osób. Na przełęczy nadal można zobaczyć czołgi, które dziś pełnią funkcję pomników.

Szlaki z Przełęczy Dukielskiej

Przełęcz Dukielska to dobre miejsce do uprawiania pieszej turystyki. Biegną tędy ciekawe szlaki, w tym:

  • międzynarodowy szlak czerwony E3;
  • niebieski szlak – z Przełęczy Dukielskiej można nim dojść przez Barwinek na Baranie (754 m n.p.m.) lub przez nieistniejące osady Czeremcha i Jasiel na Kanasiówkę (823 m n.p.m.).
Zobacz też:  Przełęcz między Kopami – odkryj tajemnice górskich szlaków!

Aby dobrze przygotować się do pieszej wędrówki, warto wcześniej odwiedzić sklep Decathlon. Kupisz tam potrzebne akcesoria turystyczne, a przede wszystkim dobrej jakości odzież oraz obuwie trekkingowe i turystyczne.

Przełęcz Dukielska – podsumowanie

Przełęcz Dukielska pozostaje miejscem bogatym w historię i naturalne piękno. Nieustannie odgrywa ważną rolę w historii regionu. Dziś stanowi idealny cel dla tych, którzy chcą zgłębić zarówno historię, jak i piękne krajobrazy Beskidu Niskiego. Warto wybrać właśnie to miejsce.

Fot. Główne: Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts