Beskid Niski to najdłuższe pasmo górskie w Polsce – ma ok. 160 km długości. Swoją nazwę zawdzięcza rozległym obniżeniom i malowniczym dolinom pomiędzy kolejnymi, mocno zalesionymi łańcuchami górskimi. Łączna powierzchnia pasma wynosi ok. 7000 km², z czego ponad 42,4 tys. ha zajmuje Magurski Park Narodowy. Najwyższe szczyty to w Polsce Lackowa (997 m n.p.m.), a na Słowacji Busov (1002 m n.p.m.). W Beskidzie Niskim bardziej ceni się atrakcje turystyczne związane z dziedzictwem kulturowym i historycznym regionu, niż miejscowe krajobrazy czy szlaki piesze. To w tych polskich górach mieści się kolebka przemysłu naftowego, a niektóre drewniane cerkwie z łemkowskimi ikonami trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czytaj dalej!
Informacje o Beskidzie Niskim. Szczyty, uzdrowiska, Magurski Park Narodowy
Beskid Niski to część Beskidów Środkowych w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Sąsiaduje m.in. z Bieszczadami, Pogórzem Popradzkim i Beskidem Sądeckim. Wspominany Busov to jedyny wierzchołek w całym pasmie, który ma ponad kilometr wysokości bezwzględnej. Sprzyjające warunki klimatyczne oraz obecność wód mineralnych umożliwiły działalność przyrodoleczniczą. Do najważniejszych uzdrowisk w Beskidzie Niskim i jego sąsiedztwie należą:
- Iwonicz-Zdrój;
- Rymanów-Zdrój;
- Wapienna;
- Wysowa-Zdrój;
- Krynica-Zdrój.
Magurski Park Narodowy
Pozostałe, istotne miejscowości turystyczne w pobliżu gór to Nowy Sącz, Grybów, Gorlice, Sanok czy Krosno. Z dala od zabudowań znajduje się Magurski Park Narodowy. Rośnie tu 70 gatunków roślin objętych różnymi formami ochrony, sporą bioróżnorodnością wyróżnia się także fauna. Podczas spacerów po szlakach lub jednej z ośmiu ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych możesz spotkać między innymi:
- niedźwiedzia;
- łosia;
- wilka;
- orlika krzykliwego;
- puszczyka uralskiego;
- orła przedniego;
- salamandrę plamistą;
- żmiję zygzakowatą;
- kumaka górskiego;
- traszkę karpacką lub górską.
Beskid Niski – szlaki turystyczne pasma górskiego. Propozycje wycieczek
Wystarczy rzut oka na mapę, by zakręciło się w głowie od liczby wariantów. Ilu turystów, tyle rekomendacji. Góry w Polsce oferują szereg atrakcji na przykład w Beskidzie Niskim możesz wybrać się:
- z Wysowej na Busov i Lackową – 28,1 km, 9:40–12 h. Najpierw zielonym szlakiem na słowacki szczyt, podczas powrotu przy przejściu granicznym skręć w trasę czerwoną w lewo. Trasa w te i wewte, ale pozwala zdobyć najważniejsze beskidzkie szczyty w ciągu jednego dnia;
- z Hańczowej do Krynicy – 22,9 km, 7:10–8:30 h. Cały czas czerwoną ścieżką, kolejno przez Ropki, Banicę, i Mochnaczkę Niżną. Po drodze cztery bardziej strome podejścia, między innymi, na Swarne i Huzary;
- z Wołowca do Folusza przez Magurski Park Narodowy – 14,5 km, 4:30–6 h. Czerwoną trasą w stronę Bacówki PTTK w Bartnem i przełęczy Majdan na Magurę. Następnie zejście zieloną ścieżką do potoku Kłopotnica. Stąd albo dalej do celu, albo w czerwoną odnogą do Diablego Kamienia i przez Górę Kamienną do Wodospadu Magurskiego.
Wyposażenie na wyprawy po polskich i słowackich częściach Beskidu Niskiego
Potrzeba ci będzie odpowiednia odzież turystyczna, dopasowana do pory roku i warunków pogodowych. Najlepiej sprawdzą się ubrania z odpinanymi rękawami, nogawkami i dociepleniami – szybko dostosujesz strój do temperatury, bez konieczności pakowania czegokolwiek na zapas. Podczas wędrówek po Beskidzie Niskim niezbędne są także wygodne, trwałe buty trekkingowe. Przed wyjazdem warto zajrzeć do sklepu Decathlon, gdzie możesz zaopatrzyć się w:
- plecak turystyczny;
- urządzenia do nawigacji;
- różnego rodzaju pokrowce i impregnaty;
- kijki trekkingowe;
- namioty, materace i śpiwory na dłuższe wypady.
Beskid Niski to więcej niż góry. Cerkwie łemkowskie z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Prawosławni i grekokatoliccy Łemkowie zamieszkiwali te rejony od wieków. Po II wojnie światowej wielu z nich zostało wysiedlonych na zachód, w ramach akcji Wisła – w 1947 roku 20 łemkowskich wsi zostało całkowicie wyludnionych. Dorobek Łemkowszczyzny został zniszczony, na szczęście nie w całości. Niektóre zabytkowe budowle przetrwały pomimo braku opieki i działań władz sowieckich, a po latach niektórzy Łemkowie powrócili w Beskid Niski. Na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce znajduje się 8 budowli sakralnych wyróżnionych przez UNESCO, w tym:
- cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu;
- cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach;
- cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych;
- cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku.
Wspomniana wyżej małopolska inicjatywa łączy w sumie 255 różnego rodzaju obiektów – nie tylko świątyń, przydrożnych kapliczek i innych miejsc kultu, ale też skansenów, muzeów, domów czy zespołów zabudowań.
Inne atrakcje Beskidu Niskiego – wydobycie ropy naftowej, cmentarze z I wojny światowej
Gorlickie Zagłębie Naftowe powstało dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi, wynalazcy lampy naftowej. Najwięcej kiwonów i innych przyrządów wykorzystywanych niegdyś do wydobycia znajduje się we wsi Kryg. Pod Bóbrką działa Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, z kolei w Libuszy funkcjonuje prywatne Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii. Z kolei wojenne cmentarze, w których Austriacy zapewniali godny pochówek wszystkim poległym (bez względu na narodowość czy wyznanie), znajdują się w całej Galicji – za najpiękniejsze uchodzą miejsca pamięci na Rotundzie nad Regietowem oraz w Krempnej. Z pozostałych kategorii atrakcji w Beskidzie Niskim warto wyróżnić:
- cudowne źródełko na południowym zboczu Magury Małastowskiej nad Nowicą;
- stadniny koni huculskich;
- pasieki w Kamiannej;
- ruiny zamku Golesz (i pobliskie winnice) nad Jasłem;
- Muzeum Regionalne oraz Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Jaśle;
- Muzeum Historyczne w Dukli;
- Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie;
- dwór i Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu;
- Muzeum Kultury Szlacheckiej Kopytowa;
- ruiny zamku i miasteczko galicyjskie w Nowym Sączu;
- Sądecki Park Etnograficzny;
- Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach;
- Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku;
- Sanocki Zamek Królewski;
- Jezioro Klimkowskie w Uściu Gorlickim oraz zapora na rzece Ropa w Klimkówce.
Powyższa lista nie wymienia wszystkich miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Choć Beskid Niski uchodzi za najdziksze góry w kraju, to warto odwiedzić te tereny z wielu rozmaitych powodów. Zabytki, przyrodolecznictwo, aktywny wypoczynek zdobycie Korony Gór Polski – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Z zarezerwowaniem noclegów w Beskidzie Niskim również nie powinno być żadnych problemów.
Fot. ilustracji Mzungu via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Lackowa – co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki
- Beskid Mały – co zobaczyć? Najciekawsze szlaki i atrakcje
- Najwyższe góry w Polsce – poznaj Polskie szczyty
- Beskid Sądecki – Górskie szczyty, szlaki turystyczne, zabytki i muzea
- Beskid Żywiecki – przewodnik turystyczny. Najciekawsze szlaki, najwyższe szczyty