Przełęcz Jabłonkowska – gdzie się znajduje?
Przełęcz Jabłonkowska (553 m n.p.m.), będąca częścią głównego grzbietu Karpat, wyróżnia się swoją dostępnością i różnorodnością przyrodniczą. Zlokalizowana w pobliżu granicy polsko-czesko-słowackiej, stanowi naturalny most między Beskidem Śląskim a Śląsko-Morawskim. Różnorodność flory i fauny tego regionu przyciąga turystów spragnionych kontaktu z naturą.
Historia Przełęczy Jabłonkowskiej
Od wieków pełniła istotną rolę jako ważny punkt tranzytowy. Od czasów starożytnych była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, od rzymskich ekspedycji po kluczowe momenty wojen. Ta bogata historia przyciąga pasjonatów przeszłości i dodaje głębi każdej wycieczce w te rejony.
Znaleziono tutaj monety z okresu rzymskiego, co świadczy o tym, że przełęczą biegła jedna z odnóg szlaku bursztynowego. Natomiast w średniowieczu przewożono wielicką sól oraz słowacką miedź. Ciekawą pozostałością są ruiny XVI-wiecznej twierdzy Szańce Jabłonkowskie.
Jak wejść na Przełęcz Jabłonkowską?
Przełęcz Jabłonkowska od dwóch tysięcy lat stanowi ważny trakt handlowy. Również współcześnie biegnie tędy droga z Żylina do Cieszyna, natomiast przez siodło został przebity tunel kolejowy. Turyści, którzy chcą dotrzeć tu pieszo, również znajdą odpowiednie trakty.
Punktem wyjścia może być miejscowość Mosty koło Jabłonkowa. Najpierw należy udać się w kierunku ośrodka narciarskiego i czerwonym szlakiem na Studeniczne. Przy schronisku trzeba zmienić trasę na niebieską, prowadzącą w kierunki Przełęczy Jabłonkowskiej.
Przydadzą się wygodne buty trekkingowe oraz inny podstawowy ekwipunek turystyczny. Kupisz go w najbliższym sklepie Decathlon.
Co warto wiedzieć o Przełęczy Jabłonkowskiej?
Przełęcz Jabłonkowska, z jej bogatą historią, malowniczymi krajobrazami i różnorodnością kulturową, jest miejscem wartym odwiedzenia. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym turystą górskim, miłośnikiem historii czy po prostu szukasz miejsca na relaks w otoczeniu natury, przełęcz oferuje coś wyjątkowego dla każdego.
Fot. główna: J. M. Czarnecki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Słopnicka – wejście, opis drogi i informacje
- Przełęcz Żłobki – informacje, szlaki turystyczne, jak wejść?
- Czerwona Przełęcz – informacje, wysokość i mapa szlaków
- Przełęcz Szarcula w Beskidzie Śląskim – jak wygląda dojście?
- Przełęcz Llogara – jak wjechać na jedną z najpiękniejszych tras w Europie?