Przełęcz Żłobki – informacje, szlaki turystyczne, jak wejść?

Przełęcz Żłobki stanowi malowniczą część Beskidu Sądeckiego i Pasma Radziejowej. To miejsce, gdzie natura i historia łączą się, tworząc niepowtarzalny krajobraz. Poznaj jej sekrety i rozpocznij własną górską przygodę.
przełęcz żłobki

Przełęcz Żłobki – lokalizacja w Beskidzie Sądeckim

Przełęcz Żłobki, znana również jako Żłóbki lub Zawory, wznosi się na wysokości 1104 m n.p.m. Zlokalizowana jest w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej, stanowi punkt oddzielający masyw Radziejowej od Wielkiego Rogacza. Przełęcz stanowi ważny punkt dla wędrowców przemierzających Beskid Sądecki. Znajduje się tu bowiem skrzyżowanie szlaków turystycznych.

Wschodnie stoki przełęczy schodzą do doliny potoku Mała Roztoka, który nieopodal ma swoje źródło. Natomiast zachodnie stoki opadają do doliny Czarnej Wody, tworząc malowniczy krajobraz. 

Szlaki turystyczne na przełęczy Żłobki

Na Przełęczy Żłobki znajduje się skalna wychodnia oraz rozdroże szlaków turystycznych. Najważniejsze to:

  • Główny Szlak Beskidzki (czerwone oznakowanie);
  • żółty szlak Roztoka Ryterska – Żłobki;
  • szlak rowerowy Rytro – Żłobki.

Wymienione wyżej trasy nie są niebezpieczne ani wymagające. Jednak każdy turysta powinien zaopatrzyć się w ekwipunek oraz wyposażenie takie jak dobre buty trekkingowe oraz kijki trekkingowe. Można je kupić w dobrych sklepach sportowych, takich jak Decathlon.

Zanim wyruszysz na Przełęcz Żłobki, warto dokładnie zaplanować trasę oraz sprawdzić warunki pogodowe. Bezpieczeństwo w górach powinno być zawsze na pierwszym miejscu, dlatego należy zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Fot. główna: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024
Zobacz też:  Sowia Przełęcz – poczuj ducha gór w Sudetach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts