Beskid Śląski pozwala uprawiać wiele różnych sportów w komfortowych warunkach. Funkcjonuje tu sporo tras narciarskich, rowerowych czy konnych, a w Szczyrku działa jeden z COS-ów. Lokalnym kurortom nie brakuje także muzeów z interesującymi zbiorami, duże znaczenie mają inicjatywy pielęgnujące beskidzkie tradycje i folklor kulturowy. Turysta odwiedzający Beskid Śląski zawsze ma co robić – niezależnie od pogody. Najwyższym szczytem pasma jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.), na który można wjechać kolejką linową. Wieże widokowe i punkty do oglądania malowniczych panoram gór znajdują się także na Baraniej Górze, Starym Groniu, Szyndzielni, Czantorii, Szarculi i Kubalonce.
Beskid Śląski – podstawowe dane na temat pasma górskiego. Schroniska PTTK w Beskidach
Beskid Śląski stanowi część Beskidów Zachodnich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Czesi określają je jako Slezské Beskydy albo Těšínské Beskydy. Polską część można podzielić na 2 główne pasma – Pasmo Czantorii i Stożka oraz Pasmo Baraniej Góry, nazywane też Pasmem Wiślańskim. W ich budowie geologicznej dominują wapienie, łupki, zlepieńce istebniańskie oraz piaskowce godulskie. W 1998 r. utworzono Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego.
Razem z otuliną obejmuje 609,05 km², a do najcenniejszych zasobów przyrodniczych na tym obszarze należą:
- leśny rezerwat przyrody na Baraniej Górze;
- Biała i Czarna Wisełka – potoki źródłowe Wisły, największej rzeki Polski;
- jaskinie rezerwatu Kuźnie – Malinowska, Lodowa, w Trzech Kopcach;
- ostańce skalne, m.in. Skały Grzybowe na Stożku Wielkim i ostańce na Malinowskiej Skale.
Turyści wędrujący szlakami mogą zatrzymać się w jednym z 14 schronisk turystycznych w polskiej części gór. Na liście znajdują się placówki PTTK, obiekty prywatne i chatki studenckie. W Beskidzie Śląskim działają:
- Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą;
- Schronisko PTTK na Błatniej;
- Schronisko na Dębowcu;
- Chata wuja Toma na przełęczy Karkoszczonka;
- Schronisko PTTK na Klimczoku;
- Schronisko na Koziej Górze;
- Chatka ATK na Pietraszonce;
- Schronisko PTTK na Równicy;
- Schronisko PTTK na Skrzycznem;
- Schronisko na Soszowie Wielkim;
- Schronisko na Stecówce;
- Schronisko PTTK na Stożku;
- Schronisko PTTK na Szyndzielni;
- Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich.
Skrzyczne, Barania Góra, Czantoria Wielka, Trzy Kopce. Ważne oraz najwyższe szczyty w Beskidzie Śląskim
Skrzyczne leży na południe od centrum Szczyrku. Na jego stokach funkcjonuje całoroczna kolejka – zimą korzystają z niej narciarze, a latem rowerzyści i piechurzy. Niedaleko najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego znajduje się wierzchołek Małego Skrzycznego (1211 m), pod który podjeżdżają kolejne kolejki. Kawałek dalej leżą Kościelec (1022 m), Malinowska Skała (1152 m) oraz Magurki – Wiślańska (1140 m) i Radziechowska (1108 m). Wędrówka tymi grzbietami zapewnia wspaniałe panoramy, nawet bez wyznaczonych punktów widokowych.
Pozostałe góry w Polsce, z których słynie Beskid Śląski, to zwłaszcza:
- Barania Góra (1220 m);
- Czantoria Wielka (995 m);
- Klimczok (1117 m);
- Soszów Wielki (886 m);
- Trzy Kopce Pod Klimczokiem (1082 m);
- Trzy Kopce Wiślańskie (810 m);
- Zielony Kopiec (1152 m).
Beskid Śląski – najpiękniejsze szlaki turystyczne, trasa na Koronę Gór Polski
Uczciwe, piesze wejście na Skrzyczne umożliwiają aż 4 główne drogi. Niebieskie szlaki ze Szczyrku (5,1 km, 2:30 h) oraz z Lipowej (4,2 km, 2:15 h), czerwony szlak z Buczkowic (7,7 km, 3:25 h) oraz zielony szlak ze Szczytku przez Becyrek (5,1 km, 2:35 h). Tą samą nitką możesz wejść z drugiej strony od Istebnej. Pokonanie 22,5 km przez Łączynę, przełęcz Przysłop, Baranią Górę, Kopę Skrzyczeńską i wiele innych wierzchołków Beskidu Śląskiego zajmuje od 7,5 do ok. 10 godzin. Poniżej kilka innych wariantów wypraw w Beskidy:
- Z Wisły do Brennej – 14,3 km, ok. 5–7 h na przejście. Na początek żółtym szlakiem w kierunku Trzech Kopców, na szczycie zieloną odnogą w stronę Starego Gronia. Za Diablim Młynem i Horzelicą zejście do wioski. Brenna słynie m.in. z wyrobu kozich serów (przynajmniej jedna zagroda jest udostępniona do zwiedzania), Domu Zielin Przytulia, obserwatorium nietoperzy oraz Chlebowej Chaty.
- Z Ustronia do stacji Wisła Głębce – 23,4 km, ok. 8–10:30 h na pokonanie całości. Z centrum uzdrowiska podejście niebieską ścieżką na Czantorię. Po pokonaniu dość stromego wejścia zaczyna się łagodny fragment trasy, przez Soszów Wielki, Cieślara, Stożki Mały i Wielki, Podążaj wzdłuż polsko-czeskiej granicy czerwoną trasą aż pod Kyrkawicę. Na skrzyżowaniu odbij w lewo, do celu wiedzie niebieska odnoga.
- Z Bielska-Białej do Szczyrku – 10,9 km, ok. 4–5 h na przejście. Z parkingu pod Dębowcem na Szyndzielnię. Na zboczach góry kilkukrotnie krzyżują się ze sobą trzy ciekawe szlaki. Istnieje wiele wariantów wejścia, najkrótszy zakłada podejście ścieżką niebieską do przełęczy Dylówki, a następnie wejście na szczyt szlakiem zielonym. Z tutejszej wieży rozpościerają się fantastyczne panoramy Beskidu Śląskiego. Stamtąd żółtą trasą do Klimczoka, dalej kawałek w lewo czarną odnogą do Siodła Pod Klimczokiem. Na węźle szlaków wybierz drogę niebieską. Schodząc do centrum Szczyrku, przejdziesz obok słynnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.
Wyposażenie na trekking po górskich szlakach Beskidu Śląskiego
Wyjście bez wcześniejszego przygotowania może skończyć się fatalnie. Krótkie, podstawowe opisy szlaków nie oddają tego, jak strome i nierówne bywają niektóre odcinki. Bez butów trekkingowych w Beskidzie Śląskim ani rusz. Dobrze dopasowane obuwie wysokiej jakości ustabilizuje stopę i ułatwi pokonanie większości przeszkód terenowych. Przydadzą się również stuptuty do ochrony przed wodą, błotem oraz kamykami. Przed wyjazdem w Beskid Śląski polecamy zajrzeć do sklepu Decathlon, w którym możesz wyposażyć się m.in. w:
- plecaki turystyczne;
- pokrowce i torby;
- kijki trekkingowe;
- odzież turystyczną na każdą pogodę i porę roku;
- mapy oraz urządzenia do nawigacji.
Beskid Śląski – atrakcje Szczyrku, Wisły, Ustronia, Bielska-Białej i innych, beskidzkich miejscowości
Które miejsca warto odwiedzić, kiedy pogoda zniechęca do wyjść w góry? Poniższą listę z pewnością będziemy wielokrotnie rozbudowywać i aktualizować. Na brak opcji nie sposób narzekać. Podczas pobytu w Beskidzie Śląskim warto zwiedzić:
- skocznie narciarskie w Wiśle i Szczyrku;
- kaplicę św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu;
- kościół św. Jakuba Apostoła w Szczyrku;
- rezydencję prezydencką w Wiśle;
- Zabytkowy Park Przygód w Wiśle;
- Chatę Kocyana w Wiśle;
- Muzeum Beskidzkie i Enklawę Budownictwa Drewnianego w Wiśle;
- Zameczek Myśliwski Habsburgów z wystawami nadleśnictwa w Wiśle;
- Wiślańskie Muzeum Narciarstwa;
- Galerię Sportowe Trofea Adama Małysza w Wiśle;
- Beskidzką Galerię Sztuki – Bator Art Gallery w Szczyrku;
- Centrum Pasterskie i Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie;
- Chatę Kawuloka w Istebnej;
- Muzeum Sztuki Jana Wałacha w Istebnej;
- Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej;
- Muzeum i Galerię Rodziny Konarzewskich w Istebnej;
- Muzeum Regionalne Na Grapie w Jaworzynce;
- Muzeum Ustrońskie;
- muzeum Zbiory Marii Skalickiej w Ustroniu;
- muzeum Rdzawe Diamenty w Ustroniu.
Od kilku lat Szczyrk rozbudowuje swoją infrastrukturę narciarską – otwiera nowoczesne wyciągi i nowe trasy zjazdowe oraz biegowe. Lokalne władze mówią wprost, że chcą uczynić ze swojego kurortu i całego Beskidu Śląskiego zimową stolicę Polski. Czy mogą realnie konkurować z Tatrami i Zakopanem? To się okaże w przyszłości, ale taka rywalizacja nie powinna zaszkodzić turystom. Już teraz Beskid Śląski należy do najciekawszych regionów w kraju, a będzie tylko lepiej!
Ilustracja via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Karolówka w Beskidzie Śląskim. Co warto wiedzieć o tym szczycie?
- Skrzyczne, schronisko turystyczne i trasy zjazdowe
- Przełęcz Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim. Polecana trasa turystyczna
- Beskid Mały – co zobaczyć? Najciekawsze szlaki i atrakcje
- Małe Skrzyczne – jakie atrakcje czekają na turystów na szczycie?