Wielki Rogacz – położenie, szlaki, atrakcje

Wielki Rogacz to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Sądeckim, który przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem i wyjątkowymi widokami. Dowiedz się, jak najlepiej zaplanować wycieczkę na Wielki Rogacz, jakie trasy wybrać i co warto zobaczyć w jego okolicy.
Wielki rogacz

Położenie Wielkiego Rogacza

Wielki Rogacz to szczyt o wysokości 1182 m n.p.m. (według niektórych źródeł ok. 1178 m), usytuowany w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się on między Radziejową (1266 m), najwyższym szczytem pasma, od której oddzielony jest przełęczą Żłobki (1106 m), a Małym Rogaczem (1162 m), oddzielonym Przełęczą Obrazek (1140 m).

Topografia i hydrografia

Wielki Rogacz jest zwornikiem dla odchodzącego na północny wschód długiego bocznego grzbietu, który poprzez Międzyradziejówki opada do wierzchołka Złotułki (Trześniowy Groń), gdzie rozgałęzia się na dwa grzbiety opadające do doliny Popradu. Główny grzbiet natomiast poprzez Małego Rogacza opada do Przełęczy Obidza. W istocie Wielki Rogacz ma dwa wierzchołki – wyższy zachodni i niższy wschodni. 

Od niższego wierzchołka wschodniego odchodzi grzbiet oddzielający dolinę potoku Międzybrodzie od doliny potoku Rogacz. W stokach Wielkiego Rogacza mają swoje źródła potoki: Czarna Woda, Mała Roztoka, Czercz i jego dopływ Międzybrodzie. Masyw Wielkiego Rogacza zbudowany jest z fliszu karpackiego, charakterystycznego dla Beskidów. W rejonie szczytu dominują lasy bukowo-jodłowe, a na polanach i porębach spotkać można ciekawe gatunki roślin, takie jak dziewięćsił bezłodygowy, gółka długoostrogowa czy zimowit jesienny.

Granice administracyjne

Szczyt Wielkiego Rogacza znajduje się na granicy powiatu nowosądeckiego i nowotarskiego. W tym miejscu spotykają się też granice miasta Piwnicznej-Zdroju, gminy Rytro i gminy Szczawnica.

Zobacz też:  Pradziad (1491 m n.p.m.) – szlak Doliną Białej Opawy z Karlova Studánka

Szlaki turystyczne na Wielki Rogacz

Przez masyw Wielkiego Rogacza przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne PTTK. Krzyżują się one nieco poniżej szczytu, oferując różne warianty dotarcia na wierzchołek.

Czerwony Główny Szlak Beskidzki

Czerwony szlak, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzi z Rytra do Krościenka, przebiegając między Radziejową a rozdrożem pod Złotułkami. Czas przejścia z Radziejowej na Wielki Rogacz to ok. 30 minut (w drogę powrotną 35 minut), natomiast z Przehyby – 2 godziny (powrót 1 godzina 50 minut). Dotarcie ze skrzyżowania pod Złotułkami zajmuje ok. 55 minut (powrót 45 minut).

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy znakowany szlak turystyczny w polskich górach, liczący ponad 500 km. Jego historia sięga okresu międzywojennego, a patronem jest Kazimierz Sosnowski, zasłużony działacz turystyczny. Przejście całego GSB to nie lada wyzwanie, nagradzane specjalną odznaką PTTK w czterech stopniach: brązowym, srebrnym, złotym i diamentowym.

Niebieski szlak Tarnów–Wielki Rogacz

Niebieski szlak z Tarnowa na Wielki Rogacz wiedzie w końcowym odcinku przez Przełęcz Rozdziela i Przełęcz Gromadzką. Czas przejścia z Rozdzieli to ok. 1 godzina 55 minut (powrót 1 godzina 40 minut), a z Przełęczy Gromadzkiej – 55 minut (powrót 45 minut).

Szlak ten, liczący prawie 200 km, rozpoczyna się w Tarnowie i prowadzi przez Pogórze Ciężkowickie, Beskid Niski i Beskid Sądecki. Po drodze mija takie miejscowości jak Zakliczyn, Pilzno, Kosarzyska czy Jaworki. Oferuje on ciekawe widoki na okoliczne pasma górskie i pozwala poznać urokliwe zakątki Beskidów.

Inne szlaki w okolicy

W rejonie Wielkiego Rogacza przebiega także kilka innych znakowanych szlaków pieszych i rowerowych. Warto wspomnieć o żółtym szlaku spacerowym z Roztoki Ryterskiej na Wielki Rogacz (ok. 8 km) czy zielonym szlaku rowerowym z Piwnicznej przez Wielki Rogacz do Szczawnicy. Gęsta sieć szlaków sprawia, że każdy może wybrać trasę odpowiednią do swoich możliwości i zainteresowań.

Zobacz też:  Kiełek – co warto wiedzieć o tym szczycie Beskidu Żywieckiego?

Przygotowanie do wędrówki

Planując wyprawę na Wielki Rogacz, warto zarezerwować sobie cały dzień, aby móc w pełni skorzystać z uroków szlaków i nie spieszyć się zbytnio podczas wędrówki. Przed wyruszeniem na wycieczkę warto odpowiednio się przygotować i spakować niezbędne rzeczy do plecaka. Przede wszystkim należy zabrać wygodne, najlepiej rozchodzone buty trekkingowe, zapewniające stabilność i przyczepność na górskich szlakach. Ubrania powinny być dostosowane do pogody i pory roku – warto zastosować zasadę ubierania się „na cebulkę”, czyli na bieliznę termoaktywną nałożyć kolejne warstwy – bluzę, polar i kurtkę przeciwdeszczową. 

W plecaku nie może zabraknąć prowiantu i sporej ilości wody do picia, a także czegoś słodkiego na dodatkowy zastrzyk energii. Przyda się również mapa okolicy (najlepiej papierowa), kompas lub GPS, latarka czołówka, a także powerbank do naładowania telefonu. Warto spakować także podstawowe elementy apteczki, okulary przeciwsłoneczne, czapkę lub chustkę na głowę oraz krem z filtrem UV. Kompletując ekwipunek, warto odwiedzić sklep Decathlon, oferujący szeroki wybór odzieży i sprzętu turystycznego w przystępnych cenach. W ofercie sklepu znajdują się m.in. plecaki, kurtki, spodnie, a także namioty, śpiwory i kuchenki turystyczne, przydatne podczas dłuższych wypraw w góry. 

Atrakcje turystyczne Wielkiego Rogacza

Wielki Rogacz to nie tylko wspaniałe widoki i doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej. Szczyt i jego okolice oferują także inne atrakcje, które warto poznać podczas pobytu w Beskidzie Sądeckim.

Panoramy z wierzchołka

Wielki Rogacz uznawany jest za jeden z najlepszych punktów widokowych w Paśmie Radziejowej. Duże wiatrołomy na stokach sprawiły, że szlaki wiodące na szczyt są dość odsłonięte, co umożliwia podziwianie rozległych panoram. Przy dobrej pogodzie dostrzec można stąd Tatry, Pieniny, Beskid Niski, Beskid Wyspowy i Kotlinę Sądecką. Wśród szczytów Tatr wyróżniają się m.in. Gerlach, Łomnica, Krywań i Rysy

Zobacz też:  Lubomir – szczyt w Beskidzie Wyspowym. Poznaj najważniejsze informacje turystyczne

W Pieninach dostrzec można Trzy Korony, Sokolicę i Wysokie Skałki, a w Beskidzie Niskim – Lackową, Cergową i Jaworzynę Krynicką. Widok ten szczególnie efektownie prezentuje się o wschodzie lub zachodzie słońca, gdy górskie grzbiety spowija delikatna mgła.

Schronisko PTTK na Przehybie

W pobliżu Wielkiego Rogacza, na sąsiednim szczycie Przehyby (1175 m), znajduje się schronisko PTTK. Jest to popularne miejsce odpoczynku wśród turystów przemierzających beskidzkie szlaki. Schronisko oferuje noclegi, wyżywienie oraz możliwość schronienia w razie niepogody. Stanowi ono doskonałą bazę wypadową na okoliczne szczyty, w tym właśnie Wielki Rogacz.

Historia schroniska sięga lat 30. XX wieku, gdy powstał tu pierwszy obiekt turystyczny. Obecne schronisko, wybudowane w latach 50., dysponuje 45 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4 i 6-osobowych. W budynku znajduje się także restauracja serwująca domowe posiłki oraz bufet. Schronisko jest czynne przez cały rok, choć w sezonie zimowym może być okresowo zamykane ze względu na trudne warunki pogodowe.

Fot. Główne: The Last V8 via Wikipedia, CC BY-SA 2.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts