Najłatwiejsza i najpopularniejsza trasa na Radziejową to czerwony szlak, który rozpoczyna się w miejscowości Obidza. We wsi funkcjonuje kilka pensjonatów oraz restauracji, dlatego jest to doskonała baza wypadowa w góry. W Suchej Dolinie dostępny jest bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód. Obidza jest miejscem, gdzie przecinają się liczne szlaki turystyczne piesze, konne, rowerowe, narciarskie. Jednocześnie to właśnie stąd rozpościera się wspaniały widok na Beskid Sądecki i Dolinę Popradu. Poznaj najlepsze szlaki na Radziejową!
Najkrótszy szlak na Radziejową
Przysiółek Obidza to administracyjny okręg Piwnicznej-Zdroju. Znajdują się tutaj dwa schroniska: Bacówka na Obidzy i Chatka Wątorówka. Za Obidzą leży Polana Litawcowa z widokiem na Tatry i Pieniny oraz charakterystycznym starym bukiem. W tym miejscu znajduje się Przełęcz Obidza, skąd rozchodzą się szlaki – czerwony w kierunku Białej Wody, niebieski w stronę Wielkiego Rogacza.
Niebieski szlak wiedzie przez 1,6 km przetrzebionym leśnym terenem
Dalszy etap podróży wiedzie czerwonym szlakiem, który jest jednocześnie częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Kolejnym punktem na trasie jest Przełęcz Żłobki (Zawór lub Zawór Ryterski) oddzielająca Masyw Radziejowej od Wielkiego Rogacza. Z tego miejsca wiedzie stroma ścieżka na sam szczyt Radziejowej.
Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego i wieża widokowa
Nowa wieża widokowa na Radziejowej została oddana do użytku w 2020 roku i ma 22 metry wysokości. Platforma, z której można podziwiać widoki, wznosi się w górę na 17 metrów. To kolejna wieża w tym miejscu. Pierwsza stanęła w 2006 roku, jednak została doszczętnie zniszczona na skutek uderzenia pioruna 4 lata później. W 2010 postawiono kolejną konstrukcję, jednak wieża została zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Dzięki wieży turyści mogą podziwiać panoramę Tatr, Pieniny, Gorce, Beskidy (szczyty w Beskidzie Sądeckim i Niskim). Inaczej byłoby to niemożliwe, ponieważ Radziejowa jest w całości zalesiona. Na szczycie stoją ławeczki, tablice informacyjne oraz pomnik 1000-lecia Polski i obelisk.
Radziejowa – szlak z Rytra
Wejście na Radziejową od strony Rytra polecane jest osobom, które lubią długie górskie wycieczki. Na sam szczyt wiedzie stąd szlak czerwony, a cała trasa liczy sobie ponad 11 km. Droga prowadzi przez las, dociera do Chaty Kordowiec, Polany Niemcowa, podchodzi pod Wielkiego Rogacza. Chętni mogą nieco wydłużyć trasę, kierując się żółtym szlakiem do Roztoki Ryterskiej lub w stronę schroniska na Przehybie.
Podejście na Radziejową z Jaworek przez Wielkiego Rogacza
W pobliżu Szczawnicy znajduje się wieś Szlachtowa, z której prowadzi żółty szlak w kierunku rezerwatu Biała Woda. Przy gospodzie Gromada Biała Woda możesz skręcić w szlak czerwony, który dochodzi na Polanę Litawcową, a następnie w niebieski wiodący do samego Rogacza (1182 m n.p.m). Piękne panoramy rozpościerają się ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza, gdy dopisuje pogoda. Możesz ujrzeć stąd Pieniny, Tatry i całe Pasmo Radziejowej.
Radziejowa a Korona Gór Polskich – ciekawostki
Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Nazwa pochodzi od nazwiska lub przydomku Radziej. Ponieważ Radziejowa z racji swojej wysokości zaliczana jest do Korony Gór Polskich, turyści mogą zdobyć pieczątkę i zrobić pamiątkowe zdjęcie potwierdzające zdobycie szczytu. Niedaleko znajdą też Wysoką w Pieninach, Mogielicę, Turbacz i Lackową.
Na górę prowadzi kilka różnych tras, jednak za najkrótszy i najłatwiejszy uchodzi szlak z Obidzy. Na wierzchołku góry stoi drewniana wieża widokowa, a na północnym stoku znajduje się rezerwat przyrody Baniska oraz jaskinia Bania i jeziorko Młaka. Na stoku południowym góry znajduje się tzw. źródło okresowe, Smocze Gardło. Wierzchołek oraz stoki są prawie w całości porośnięte lasem.
Wejście na Radziejową – o czym pamiętać?
Jeśli planujesz zdobyć Radziejową i przybić kolejną pieczątkę, najpierw zaplanuj swoją trasę. Wybierz najlepszy szlak, pamiętaj, że możesz podejść na Radziejową z Przełęczy Obidza (najkrótszy szlak z Obidzy), ale też od Jaworek, czy z Rytra. Przyda ci się mapa z opisem szlaków.
Śledź prognozę pogody, aby wybrać odpowiednie ubranie i akcesoria
Jeśli zamierzasz wybrać się w góry zimą, przydadzą ci się raczki, ciepłe rękawice, ocieplane buty oraz stuptuty. Jeżeli wolisz letni wypad, pamiętaj o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i preparacie na insekty. Jeśli szukasz miejsca, w którym zaopatrzysz się kompleksowo, sprawdź ofertę sklepów Decathlon. Znajdziesz tam odzież, buty, ale także akcesoria niezbędne w górach.
Radziejowa to dla wielu miłośników gór kolejny szczyt na liście punktów do zdobycia. Beskid Sądecki zachwyca widokami i trasami o różnym stopniu trudności, które nadają się na krótsze i dłuższe wyprawy. Wystarczy zapakować plecak, ustalić trasę i wyruszyć w ekscytującą podróż po Polsce.
Fot. ilustracji: Selso via Wikipedia, CC BY 2.5
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Gromadzka (przełęcz Obidza) – informacje o trasach i wejściu
- Wielki Rogacz – położenie, szlaki, atrakcje
- Przełęcz Żłobki – informacje, szlaki turystyczne, jak wejść?
- Beskid Sądecki – Górskie szczyty, szlaki turystyczne, zabytki i muzea
- Wielka Przehyba – szlaki i ciekawostki turystyczne. Zaplanuj wędrówkę!